(P) Klaus Iohannis – candidatul lucrului prost făcut

Pe zi ce trece ne dăm seama tot mai bine că zicala ”Dacă tăceai filosof rămâneai” i se potrivește de minune ”politrucului” care aspiră la funcția de președinte. A arătat de curând că nu cunoaște Constituția, nu știe cât este salariul minim pe economie, nu are un plan de dezvoltare al țării, dar spune că reduce TVA-ul, alocă bani pentru Sănătate, Educație, fără să precizeze sursa veniturilor, iar dacă va ajunge să facă ceea ce spune, România ar intra în procedura de deficit bugetar excesiv.

Cu experiență politică doar în administrația locală, candidatul ”dreptei” visează direct la cea mai înaltă funcție din stat. E ca și cum ai învăța un elev doar primele și ultimele litere ale alfabetului, iar apoi te miri cum de nu știe să citească. Iohannis nu are experiență pentru funcția de președinte al României, el fiind doar un primar al Sibiului, oraș care este mai mic decât orice sector al Capitalei. Situația României este de așa natură încât cetățenii nu au nevoie de un șef de stat care să vină în practică la Cotroceni, ci de o persoană cu experiență politică și profesională. Mai grav, acesta a demonstrat că nu știe care sunt atribuțiile unui șef de stat, fiind calat pe politici economice, la fel ca Traian Băsescu și nu poate fi un președinte care să conducă altfel, deoarece este înconjurat de oamenii guvernului Boc, cei care au tăiat pensiile, care au scăzut salariile și care au fost vehement criticați de liberali pentru proasta guvernare.

ELIT

Situația este cu atât mai penibilă întrucât Udrea cu Iohannis au un fragment identic în programul prezidențial, ceea ce ne face să credem că băsiștii sunt cei care-i conduc campana lui Iohannis. Ce este și mai interesant, Iohannis vorbeşte de statul de drept, de combaterea corupţiei, dar tace mâlc în faţa încălcărilor constituționale ale lui Traian Băsescu.

Liberalii adevărați nu și-ar risipi votul pentru Klaus Werner Iohannis, un candidat care nu are nimic în comun cu liberalismul, fiind ales primar al Sibiului din partea Forumului Democrat al Germanilor din România și ajuns în funcția de președinte al PNL dintr-o profundă lipsă de inspirație.

Liberalii adevărați nu au niciun motiv să voteze o organizație politică, din care face parte PDL și un candidat care are în continuare o colaborare tacită cu Traian Băsescu.

ADEZIUNE PLUS

Liberalii adevărați au condamnat decizia conducerii PNL de a părăsi grupul ALDE, pentru a se alătura PPE, partid care a încercat să ţină România în afara UE şi care i-a impus măsuri speciale, după aderare.

Liberalii adevărați votează Călin Popescu Tăriceanu, un președinte de partea lor, singurul premier care a asigurat o continuă creștere economică, singurul continuator al liberalismului în România.

Campanie electorală pentru alegerile prezidențiale 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

Mirciulica Basescu Bercea Mondialu' 23 octombrie 2014 at 20:19

Pe zi ce trece se vede tot mai clar ca_Klaus Werner von Munhhausen este doar candidatul PDL-ului. Din pacate PNL a dat cinstea pe rusine prin alianta contra naturii cu partidul antinational si fascist PDL care trebuia sa dispara din viata politica iar acum cu exceptia catorva personaje pitice sau fonfaite le e rusine sa apara alaturi de marii corupti Blaga, Blejnar, Videanu, Berceanu, Anastase, Negoita & sleahta.

Maria 24 octombrie 2014 at 0:22

Cum pot unii sa fie asa prosti nu stiu. Dar tu esti chiar mai prost decat prevede legea. Singurul candidat serios este Klaus Iohannis

ma-ta 23 octombrie 2014 at 20:31

Dracu sa va ia de cretini psd-isti si propagandisti ce sunteti! Meritati sa fiti impuscati in cap direct, JEGURI ORDINARE!!! Ce aveti mai jigodiilor cu Iohannis? Ati vazut macar ce a facut in Sibiu de cand e primar? DRACU SA VA IA SI SA VA DUCA ACOLO UNDE VA E LOCUL!!! Daca vreodata voi ajunge eu presedinte, va pun pe toti la perete si va impusc in cap, in direct, pe toate posturile de televiziune!!!!

S 23 octombrie 2014 at 20:40

De fapt nici cu Tariceanu, „hu imi este rusine”:
La 21 dec. 2004, cand Tariceanu “ne-a fericit” cu prezenta in fruntea guvernului, Datoria Externa totala a Romaniei a fost de 28 miliarde $ , iar in 21 dec. 2008, cand a fost destituit, Datoria Externa a Romaniei a ajuns la 96 miliarde $, deci a consumat pentru sustinerea politica 68 miliarde $; datorie facuta in general intre anii 2007-2008, cand la sustinut PSD-ul(PSD-ul avea nevoie de bani multi pentru “consumul intern”, iar Tariceanu a fost “o mana larga”)!
-Elegant, acest Tariceanu, dar prea putin patriot!

AAA 23 octombrie 2014 at 23:15

Bai Tariceanuuu,tu nu esti decit UN ALT TRADATOR DE TARA=ATIT !!! Si cirtita lui ponta !!! AAAA,…palmares si carte de vizita ai bogate,este drept,…in nevesteeeeeee,…..datoria externa a ROMANIEI ENORMAAAAAA,IN PERIOADA GUVERNARII TALE,ETC !!! DU-TE CULCATEEEE,RATATULEEEEEEE !!!

Pelaghia Rosu 24 octombrie 2014 at 7:28

Tariceanu! vanzator de tara… ati uitat cand tara era sub inundatii iar el era la cursuri de pilotaj?A participat si el la distrugerea tarii . Doi candidati exista Monica Macovei si Klaus Iohanis…

Arghezi 24 octombrie 2014 at 9:06

Apropo de Monica Macovei …

In vorbirea populară,
Cînd buha cîntă pe şură
Zice-se că-i catastrofă
Cucuveaua-i rea de gură.

Cunoscîndu-i răutatea
Cred că am destul temei
Să afirm neîndoielnic :
Cucuveaua-i Macovei !

MLG 24 octombrie 2014 at 8:24

Pai si ce a facut Johannis la Sibiu? A facut si el zona centrala cu bani europeni si a primit cateva firme straine (care i-au fost bagate pe gat de PPE/Basescu/Merkel)? In rest Sibiul e praf… strazi neasfaltate, altele cu asfalt doar partial, cratere imense, „buda” in fundul curtii, etc. Firmele romanesti le-a gatuit ca sa faca loc firmelor germane.
Asta e tradator de tara, nu e o solutie viabila, e ca Basescu, dar mult mai prost 🙂 doar e omul lui, nu?

S 24 octombrie 2014 at 10:54

Johannis, la Sibiu, a facut mult mai mult decat Dragnea la Teleorman, Dragnea care a furat tot ce se putea fura, iar „dezvoltarea”, s-a vazut doar in averea personala! A avut si Dragnea „mostenire nenteasca”, ca in 1916 Armata de ocupatie germana, panicata de epidemiile de difterie si dezinterie, din randul soldatilor germani, i-a scos pe teleormaneni cu baionetele, sa-si sape closete, ca pana atunci isi lasa dejectiile pe unde apucau! Dragnea nu a fost in stare sa „repare” aceste closete, pe bani europeni, guvernamentali, sau de la administratia locala!

Victor Viorel P 24 octombrie 2014 at 8:48

Voi copii fiti cuminti , Bercea ma voteaza pe mine!

Băselu şpriţurelu 24 octombrie 2014 at 9:14

Cînd mai spun câte-o prostie,
Sunt scuzat. S-avem pardon !
Că-s bolnav, chiar dus cu capu
Si e clar – am Parkinson !

Si m-apucă tremuriciu,
Câ ai spune unu-doi.
Insă ies cu pieptu-n faţă
Si arunc cu berea-n voi !

La final de carieră,
Mi-am pus singur un statut.
Si constat cu băşcălie:
Prost preşedinte-aţi avut !

Celor ce m-au susţinut,
Să le spun un lucru-mi vine:
Dacă n-au văzut prostia,
Sunt cu mult mai proşti ca mine !

P.S. @ Viorel – De fapt cand Bercea i-a dat o salba de aur Mariei, sotia mea, a fost doar pt. derutarea adversarului …!

Von Biz Mark 24 octombrie 2014 at 9:02

cei mai nocivi pentru viitorul tarii si al creaturilor care o populeaza sunt ponta si tariceanu- in rest, pentru cei care conteaza ( pana pe locul 4 ) sunt argumente pro sau contra, dupa mintea si constiinta fiecaruia- de aia e vot universal, ca sa aiba posibilitatea fiecare sa -si exprime optiunea

Seriozitate 24 octombrie 2014 at 10:40

decat Taricianu care ii un tradator.. Votez Iohannis ! chiar daca Monta asta a pus stapanire pt toata tv. macar stiu ca omu asta incearca sa faca ceva pentru tara noastra !

albanezu 24 octombrie 2014 at 13:56

Hotia si prostia nu au margini. Pe Tariceanu nu il poti acuza de prostie deoarece omul a facut ceva scoli la viata lui. Singura problema este ca sunt scoli Dambovitene, unde studieze materii de genul: furtul, minciuna, inselatul, lipsa de respect, smecheria si manevra. Printre absolventii acelorasi scoli se mai numara: Ponta, Dragnea, Mazare, Hrebenciuc, Nastase, Voculescu si multi, multi altii. Dar, dupa cate se pare, baietii acestia scoliti or sa aiba de dat declaratii o perioada si poate asa scapam odata de ei. In ceea ce priveste articolul si candidatul la presedentie Calin Popescu Tariceanu – singurul sau argument este ca in perioada in care a fost premier tara a cunoscut o ,,dezvoltare economica” fara precedent, care s-a bazat pe imprumuturile realizate de Romania in acea perioada si care au dus in final la acordul cu FMI si la taierile salariale si ale pensiilor. Este suficient sa vezi cine il sustine pe Tariceanu la nivel local ca sa iti dai seama despre ce fel de persoana (si candidat) este acesta. ,,Cine se aseamana se aduna”.

MLG 24 octombrie 2014 at 13:59

Da, sa i-o dea inapoi lui Basescu…

Moliceanu 25 octombrie 2014 at 9:44

acest lup pesedist in blana de liberal care nu mai convinge pe romani..

Credinta si onoare 27 octombrie 2014 at 22:41

Mai nemernicule tu vorbesti,bosorog libidinos .
In timp ce imi faceam bagajul sa plec din tara tu erai in coltul blocului meu cu o pitipoanca intro masina si va lingeati de mama focului .
UUUAA FOSILA