Actualitate

Organizația Mondială a Sănătății: Numărul adulților cu diabet a crescut de patru ori în ultimii 35 de ani

Ioana Oprean

Publicat

în

Potrivit primului raport privind cazurile de diabet la nivel mondial publicat miercuri de Organizația Mondială a Sănătății (OMS), circa 422 milioane de adulți din întreaga lume suferă de diabet, de patru ori mai mult decât în anul 1980.

diabet-zaharatRaportul subliniază „amploarea enormă” a acestei boli cronice al cărei progres este legat în special de flagelul în creștere al obezității, informează agenția France Presse.

„Diabetul progresează. Nu mai este o maladie predominantă din țările bogate, diabetul fiind în creștere necontenită peste tot, însă într-o manieră mai accentuată în țările cu venituri medii”, a afirmat directorul general al OMS, Margaret Chan, în prefața raportului pe această temă.

La nivel global, OMS estimează că 422 de milioane de adulți aveau diabet în anul 2014, comparativ cu 108 milioane în anul 1980.

În 2012, diabetul a ucis 1,5 milioane de oameni din întreaga lume, la care trebuie adăugate cele 2,2 milioane de decese cauzate de boli legate de diabet, ceea ce duce la un total de 3,7 milioane de decese.

OMS prevede că în 2030 diabetul va fi a șaptea cauză de deces în lume.

Mai mult de jumătate dintre diabeticii din lume trăiesc în Asia de Sud-Est și în regiunea Pacificului, unde obiceiurile alimentare s-au schimbat în ultimii ani, notează AFP.

Studiul a OMS a denunțat „pierderile economice considerabile” legate de diabet, atât pentru persoanele afectate de această boală, cât și pentru sistemele de asigurări de sănătate.

Diabetul este o boala cronică gravă care apare atunci când pancreasul nu produce suficientă insulină (hormonul care reglează concentrația de zahăr din sânge) sau în cazul în care organismul nu utilizează în mod corespunzator insulina pe care o produce.

Potrivit OMS, insulina, care este principalul tratament pentru diabet, rămâne un produs farmaceutic greu de obținut.

Potrivit agenției ONU, insulina și medicamente antidiabetice orale nu sunt în general disponibile în unele țări sărace. Mai mult decât atât, medicamentele esențiale pentru controlul diabetului, cum ar fi cele utilizate pentru scăderea tensiunii arteriale, sunt rareori disponibile în aceste țări și în cele cu venituri medii.

OMS solicită statelor membre să acorde o atenție specială diabetului și să pună în aplicare planuri naționale de luptă împotriva diabetului zaharat, mai ales pentru a permite accesul la insulină la un preț accesibil.

Organizația a subliniat „enorma amploare a problemei diabetului”, dar și „posibilitatea inversării tendințelor actuale” și a cerut statelor sale membre să elaboreze planuri naționale pentru combaterea acestei boli.

OMS insistă pe necesitatea descurajării consumului de tutun și de produse alimentare dăunătoare pentru sănătate și de încurajare a exercițiilor fizice regulate.

„Nu există nici o soluție simplă pentru a lupta împotriva diabetului”, recunoaște OMS, subliniind faptul că „fiecare are un rol de jucat”, mai notează AFP. (V.N.)

Sursa Agerpres


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite

Ioana Oprean

Publicat

în

Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]

Citește mai mult

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult