Orchestra Medicilor din Bucureşti în concert extraordinar la Alba Iulia
Stetoscopul e înlocuit cu violoncelul… Iar bisturiul cu viori perfect acordate. Medicii sunt gata să-ţi arate că talentul lor a depăşit demult graniţele convenţionalului. Orchestra Medicilor din Bucureşti dă sala de operaţii şi consultaţii pe sala de concerte.
Pe 3 aprilie, de la ora 19.00, albaiulienii sunt invitaţi la un recital extraordinar, la Casa De Cultură a Sindicatelor.
Solista Cristina Anghelescu împreună cu Orchestra Medicilor din Bucureşti, dirijată de Iosif Ion Prunner îţi aduc Mica Serenadă a lui Mozart şi Anotimpurile lui Vivaldi, într-un anotimp al sunetului cum nu s-a mai auzit la Alba Iulia. Totul, într-un eveniment cu dublă valenţă: celebrarea uneia dintre cele mai nobile profesii cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătăţii şi un act de caritate pentru susţinerea micuţilor din asezămintele “Sfânta Maria” şi „Sfânta Ana” din Alba Iulia.
Orchestra Medicilor din Bucureşti a luat fiinţa în toamna anului 1954, iniţiatorul şi fondatorul acesteia fiind doctorul Ermil Nichifor. Repertoriul ales judicios , s-a orientat mai ales spre opere ale preclasicilor şi clasicilor, scoţând la lumină frumuseţi uneori uitate, alteori inedite ale paginilor vechi, purtând semnăturile Corelli, Vivaldi, Cimarosa, Respiggi, Rameau, Purcell, Pergolese, Bach, Telemann, Haendel, Haydn, Mozart, Schubert, Schumann, etc., alături de creaţii ale compozitorilor români, înaintaşi sau contemporani, ca Enescu, Castaldi, Toduta, Berger, Marbe, etc.
Ca o încurajare, dar în acelaşi timp şi ca o recunoaştere a valorii şi a evoluţiei sale ascendente, Orchestra Medicilor, aflată încă de la înfiinţare sub înaltul patronaj al Filarmonicii “George Enescu”, s-a bucurat în permanenţă de sprijinul şi colaborarea activă a conducerii şi colectivului prestigioasei instituţii.
Ultimii 20 ani de activitate ai orchestrei sunt ani de mari realizări artistice cu abordarea curajoasă a unui repertoriu diversificat . Alături de discipolii doctorului Nichifor, ajunsi veterani, (Prof. Dr. Mircea Penescu – Concert Maestru si Presedintele Fundatiei Medicina si Muzica, Prof. Calin Giurcaneanu – Seful partidei de violoncel Co- Presedinte FMM,Dr.Adrian Nistor,Dr. Mircea Cotolan etc…), are loc un influx de medici tinerii la fel de pasionaţi (Laurenţiu Daşcă, Bogdan Popescu, Alexandru Cornea, Maria Marckvart, Cristina Isar,Eugenia Agarici etc…). Multi dintre membrii Orchestei Medicilor Bucuresti sunt cooptati in Orchestra Mondiala a Medicilor.
În fiecare an Orchestra Medicilor, susţine între 6-8 concerte , majoritatea pe scena Atheneului Roman, Alba Iulia fiind una dintre putinele destinatii din afara Bucurestiului.
Cristina Anghelescu a început studiul viorii la vîrsta de 6 ani cu tatăl său, violonistul Aurelian Anghelescu, cel care i-a îndrumat cu atenţie şi profesionalism formarea artistică. Ulterior, Cristina Anghelescu a absolvit Universitatea de Muzică din Bucuresti la clasa prof. Ştefan Gheorghiu şi în prezent este solista Formaţiilor Muzicale Radio. Este cîstigătoarea concursurilor internationale `Jean Sibelius` – Helsinki 1990, `Alberto Curci` – Napoli 1983, `Dr. Luis Sigall` – Viña del Mar 1985 – Chile si Andria 1991.
Albaiulienii îşi pot ridica invitaţiile pentru concert în regim de gratuitate (de luni 31 martie) de la Agenţia de bilete a Casei de Cultura a Sindicatelor Alba Iulia.
Un eveniment marca Primăria Alba Iulia, în colaborare cu Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia.
Foto: viatamedicala.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat, vineri, 26 iunie 2026, măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă […]
27 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă
COD ROȘU de caniculă timp de 3 zile în Alba și alte județe: De când devine vremea insuportabilă Alba și alte județe din România vor fi timp de 3 zile sub incidența unor atenționări meteo Cod Roșu de caniculă. Prima astfel de atenționare va intra în vigoare duminică, 28 iunie 2026, la ora 10.00. Cele […]









