Oportunitate de dezvoltare pentru ALBA și alte județe: Stații de încărcare pentru mașini electrice. UAT-urile pot solicita fonduri începând de săptămâna viitoare
Oportunitate de dezvoltare pentru ALBA și alte județe: Stații de încărcare pentru mașini electrice. UAT-urile pot solicita fonduri începând de săptămâna viitoare
Pentru că tot mai mulți români vor mașini electrice, România ar urma să aibă în următorii cinci ani aproximativ 18.000 de stații de încărcare, a declarat Ministrul interimar al Mediului, Tanczos Barna, miercuri seara, la Digi24.
„Lansăm într-o săptămână programul pentru autoritățile publice locale, a trecut de faza de consultare publică, ghidul este public, încep înscrierile într-o săptămână. Vor fi peste 2500 de stații instalate prin acest program. Mai vine un program finanțat din PNRR – managementul acelui program va fi asigurat de Ministerul Dezvoltării – în total vor fi 18.000 de stații instalate în cinci ani în România, primele 2500 din AFM (Administrația Fondului pentru Mediu – n.r). Autoritățile locale pot aplica indiferent dacă sunt sat, oraș, comună, stațiune turistică, toate unitățile administrativ-teritoriale sunt eligibile. Finanțăm stațiile de încărcare cu putere medie, nu cele cu putere mare instalate în special lângă autostrăzi, unde se pot încărca mașinile în câteva minute, ci cele medii, care sunt utilizate frecvent în zona urbană, în zona rurală”, a explicat Ministrul interimar al Mediului.
Întrebat ce se întâmplă cu privații care vor să-și pună stații de încărcare electrică, ministrul interimar al Mediului spune ca în momentul de față aceștia nu pot primi finanțare, programul fiind finanțat 100% pentru unitățile administrativ-teritoriale.
„Și în PNRR sistemul este tot pentru unități administrativ-teritoriale și primării. Interesul (pentru stațiile de încărcare electrică – n.r.) este mare, fondurile există, vom avea cele 18.000 de stații de încărcare”, a conchis Taczos Barna.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]
Bărbat din Jidvei, la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia Un bărbat din Jidvei a fost depistat de oamenii legii la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 20.36, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au […]










