OMS: Pandemia se va termina când oamenii vor alege să se termine
OMS: Pandemia se va termina când oamenii vor alege să se termine
Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a transmis un mesaj clar privind finalul pandemiei.
„Pandemia se va termina atunci când lumea va alege ca ea să se termine. Avem toate instrmentele necesare: instrumente de sănătate publică şi instrumente medicale. Dar lumea nu foloseşte aceste instrumente aşa cum trebuie. Cu aproape 50.000 de morţi pe săptămână, pandemia este departe de a se fi terminat. Pandemia a demonstrat dincolo de orice dubiu că sănătatea nu este un lux al celor bogaţi sau un rezultat al dezvoltării, ci că este un drept fundamental, o bază a stabilităţii politice, economice şi sociale. Nicio ţară nu poate învinge COVID-19 stând în izolare faţă de restul lumii. Şi nicio ţară din lume nu poate proteja sănătatea propriilor cetăţeni fără a lucra pentru protecţia tuturor oamenilor”, a declarat dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus la Summitul pentru Sănătate Mondială din Berlin, conform livemint.com.
Pandemia va continua şi în 2022
De altfel, la finalul săptămânii trecute, OMS a anunţat că pandemia va mai continua cel puţin încă un an.
Specialiştii au estimat extinderea cu încă un an a pandemiei deoarece nu toate ţările au ajuns la un număr suficient de mare al persoanelor vaccinate pentru a putea ţine sub control virusul.
Mai puţin de 5% din populaţia Africii a fost vaccinată, comparativ cu 40% pe majoritatea celorlalte continente, relatează BBC.
Au fost livrate peste 10 milioane de vaccinuri în ţările africane care au făcut solicitări, din totalul promis de o sută. Marea majoritate a vaccinurilor au fost distribuite şi utilizate în ţările cu venituri mari sau medii.
Oficialii OMS fac apel către ţările dezvoltate să renunţe la locul lor pe lista de priorităţi a companiilor farmaceutice care distribuie vaccinul pentru a putea echilibra situaţia la nivel global.
„Pot să vă spun că nu suntem pe drumul cel bun. Trebuie, într-adevăr, să grăbim ritmul vaccinări şi ştiţi de ce? Această pandemie va dura mai mult decât este necesar, din cauza lipsei posibilităţilor de imunizare a ţărilor în curs de dezvoltare şi nu numai”, a declarat Dr. Bruce Aylward, cercetător şi lider în cadrul OMS.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește indexarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește indexarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de […]
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate
22-23 iunie 2026 | Cod galben de inundații în Alba și alte județe: Cursurile de apă vizate Luni, 22 iunie 2026 a fost emisă o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 22 iunie, ora 12:00 – 23 iunie, ora 09:00, ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, […]
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv
Învestirea Guvernului Veștea: Când se întrunește plenul comun al Parlamentului pentru votul decisiv Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, 22 iunie 2026, începând cu ora 21:30. Tot luni, 22 iunie 2026, de la ora […]









