OFICIAL: În Alba, 6 de persoane se află în carantină și 2.045 izolate la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19
OFICIAL: În Alba, 6 de persoane se află în carantină și 2.045 izolate la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19
La data de 28.05.2020, situaţia la nivelul judeţului Alba este următoarea:
- persoane în carantină – 6;
- persoane ieşite din carantină – 1.076;
- persoane izolate la domiciliu – 2.045;
- persoane ieşite din izolarea la domiciliu – 5.180.
Polițiștii din Alba au continuat să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
În cursul zilei de ieri, 27 mai a.c., 213 polițiști din cadrul Inspectoratului de Politie Județean Alba și 63 de polițiști locali au desfășurat misiuni specifice.
Au fost verificate 2.069 persoane cu privire la respectarea măsurilor și interdicțiilor privind izolarea/ carantinarea sau circulația și au fost organizate două acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 182 de autovehicule și 222 de persoane.
În contextul stării de alertă, polițiștii au acționat, în principal, pentru informarea cetățenilor cu privire la noile reguli.
Obiectivul Inspectoratului de Poliție Județean Alba este siguranță cetățeanului.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni specifice în contextul pandemiei cu noul Coronavirus si in starea de alertă. Jandarmii asigură măsuri de pază şi protecţie la nivelul a unui centru de carantină, precum şi misiuni desfăşurate cu celelalte structuri cu atribuţii în domeniu.
În ultimele 24 de ore, 68 de jandarmi au acţionat pe raza judeţului Alba,
În data de 27 mai, jandarmii au fost angrenați în 50 de misiuni în contextul actual.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba acţionează pentru siguranţa cetăţenilor!
Echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ,,Unirea” al Judeţului Alba (ISU) au efectuat 2 misiuni de transport ale persoanelor care au intrat în ţară către centrele de carantină de la nivelul judeţului, respectiv către limita de judeţ, de unde au fost preluate de către echipaje din judeţele respective.
De asemenea, cadrele militare ISU Alba au desfăşurat un număr de 11 misiuni de decontaminare pentru echipajele proprii şi ale Serviciul de Ambulanţă Judeţean.
Reamintim că ISU Alba asigură suportul operaţional şi fluxul informaţional la nivelul Centrului Judeţean de Comandă şi Coordonare a Intervenţiei (CJCCI), precum şi transportul persoanelor suspecte/ confirmate ca infectate.
În aceste misiuni au fost implicate 13 cadre ISU Alba.
Vă informăm că pe Platforma Naţională de Pregătire pentru Situaţii de Urgenţă (https://fiipregatit.ro/) poate fi consultat Ghidul pentru Starea de Alertă, care cuprinde răspunsuri la cele mai frecvente întrebări, precum şi explicaţii şi reglementări referitoare la Starea de alertă.
Prefectul Nicolae Albu face un apel către locuitorii judeţului să rămână vigilenţi şi responsabili în continuare, respectând recomandările specialiştilor şi prevederile actelor normative în vigoare. Doar aşa vom depăşi cu bine şi această perioadă.
Mulţumim tuturor celor care au înţeles că numai împreună vom reuşi să depăşim această perioadă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








