Ştirea zilei

OFICIAL: În Alba, 427 persoane în carantină și 950 persoane izolate la domiciliu. Amenzi de peste 550.000 lei pentru nerespectarea restricțiilor Ordonanței Militare nr. 3, în ultimele 24 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

În județul Alba, azi 09.04.2020, se află în carantină 427 persoane în carantină, 180 persoane ieșite din carantină, 950 persoane izolate la domiciliu, 3240 persoane ieșite din izolare, 4 persoane vindecate, număr persoane decedate – 3.

Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.

În ultimele 24 de ore, 261 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba și 41 polițiști locali au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19..

S-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 978 de persoane aflate în 356 de locații, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.

În urma activităților au fost aplicate 275 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanțelor Militare, în valoare de 564.600 lei.

De exemplu, pe raza municipiului Blaj și a localităților rurale limitrofe a fost organizată o acțiune cu efective suplimentare în care au fost angrenați 36 de polițiști, jandarmi și polițiști locali.

Au fost controlate 106 autovehicule, au fost legitimate 187 de persoane și au fost constatate, în total, 121 de abateri de natură contravențională, secționate cu amenzi în valoare de 246.185 lei. Dintre amenzi, 98 au fost aplicate pentru nerespectarea dispozițiilor legale privind starea de urgență.

Totodată, polițiștii au verificat 62 de persoane aflate în izolare.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba continuă să desfășoare misiuni în contextul  răspândirii Covid19. Încă de la începutul epidemiei, zilnic peste 100 de jandarmi au fost angrenați în: misiuni de escortare a convoaielor auto,  misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină,  misiuni desfășurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanțelor  militare, misiuni executate în cooperare cu poliția pentru verificarea respectării măsurilor impuse.

În ultimele 24 de ore, 127 de  jandarmi au acționat pe raza județului Alba. În urma acțiunilor specifice au fost aplicate 18 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 18.000 de lei.  Aceste sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor ordonanțelor militare cu privire la circulația persoanelor.

Prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu face apel la calm, la responsabilitate, la un comportament civic adecvat, la respectarea măsurilor stabilite de Consiliul Național pentru Situații Speciale de Urgență, de Guvernul României.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult