Curier Județean

OFICIAL: În Alba, 231 persoane se află în carantină și 498 izolate la domiciliu. Amenzi de peste 200.000 de lei pentru nerespectarea Ordonanței Militare

Ioana Oprean

Publicat

în

În județul Alba, azi 18.04.2020., se află în carantină 231 persoane, 485 persoane ieșite din carantină, 498 persoane izolate la domiciliu, 4070 persoane ieșite din izolare, 21 persoane vindecate, 5 pesoane decedate.

Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.

În ultimele 24 de ore, 247 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.

S-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 389 de persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.

Au fost verificate 1315 persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și a măsurilor impuse de starea de urgență.

În urma activităților au fost identificate 126 de persoane care nu au respectat interdicțiile privind deplasarea, acestea fiind sancționate cu amenzi în valoare de 209.500 lei.

Au fost organizate 3 acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 273 de autovehicule și 443 de persoane.

Între orele 15,00 – 17,00 polițiști, polițiști locali și angajați MApN au acționat pe raza municipiului Sebeș unde au verificat 101 autovehicule și 242 de persoane. Au fost aplicate 10 sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea dispozițiilor ordonanțelor militare, unor persoane care nu și-au putut justifica prezența pe stradă.

La Ocna Mureș, între orele 08,00 – 13,00, polițiștii și polițiștii locali au controlat 110 autovehicule și au legitimat 88 de persoane aflate pe stradă. Au fost aplicate 17 sancțiuni, din care 12 pentru nerespectarea ordonanțelor militare în condițiile stării de urgență.

Astfel de acțiuni punctuale au avut loc și în Câmpeni și Zlatna.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba continuă să desfășoare misiuni în contextul  răspândirii Covid19. Încă de la începutul epidemiei, zilnic peste 100 de jandarmi au fost angrenați în: misiuni de escortare a convoaielor auto,  misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină,  misiuni desfășurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanțelor  militare, misiuni executate în cooperare cu poliția pentru verificarea respectării măsurilor impuse.

În ultimele 24 de ore, 131  jandarmi au acționat pe raza județului Alba. În urma acțiunilor specifice au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de 6.500 de lei.  Aceste sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor ordonanțelor militare cu privire la circulația persoanelor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice

Ioana Oprean

Publicat

în

Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității

Ioana Oprean

Publicat

în

Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26  iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]

Citește mai mult