OFICIAL: În Alba, 207 persoane în carantină și 267 în izolare. În ultimele 24 de ore, s-au dat amenzi în valoare de 1.200 de lei
Reprezentanții Prefecturii Alba au transmis că, la data de 8 mai 2020, situația la nivelul județului nostru este următoarea: 207 persoane se află în carantină, iar în izolare sunt 267. De la începutul pandemiei și până acum, 791 de persoane au ieșit din carantină, iar din izolare 4.765.
Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.
În ultimele 24 de ore, 207 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 247 de persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.
Au fost verificate 1201 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și a măsurilor impuse de starea de urgență.
Au fost organizate trei acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 359 de autovehicule și 574 de persoane.
De exemplu, între orele 15:00 – 19:00, la Alba Iulia a fost organizată o acțiune punctuală pentru menținerea siguranței publice şi respectarea restricțiilor impuse de starea de urgenţă. Au fost controlate 239 de persoane şi 138 de autovehicule. Au fost aplicate 20 de sancțiuni contravenționale, din care 11 la Legea 61/1991 privind liniștea publică si 9 la OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Acțiunea a fost organizata de Serviciul Rutier, iar alături de polițiștii serviciului au participat polițiștii din Cugir, jandarmi şi polițiști locali.
La Aiud, între orele 15:00 – 19:00, au fost verificate 96 de persoane și 59 de autovehicule, iar la Blaj pe durata a 6 ore au fost legitimate 157 de persoane si au fost controlate 112 autovehicule. Au fost constatate 14 abateri de natură contravențională, care au fost sancționate cu amenzi în valoare de 1.200 de lei, din care 10 la Legea 61/1991 privind liniștea și ordinea publică, două la OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și două la Legea 12/1990 privind comerțul.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni în contextul răspândirii COVID-19, astfel: misiuni de escortare a convoaielor auto, misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină, misiuni desfăşurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanţelor militare, misiuni executate în cooperare cu poliţia pentru verificarea respectării măsurilor impuse.
În ultimele 24 de ore, 116 jandarmi au acționat pe raza județului Alba, în cadrul a 98 de misiuni.
Prefectul judeţului Alba, dl. Nicolae Albu, face un apel către toţi locuitorii judeţului nostru să respecte regulile de distanţare socială şi Ordonanţele Militare şi să rămână acasă.
Aveţi grijă de sănătatea dumneavoastră şi înţelegeţi că putem ieşi cu bine din această încercare doar dacă respectăm regulile şi continuăm să acţionăm împreună.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS Mai multe instituții publice din Alba anunță posturi vacante la data de 28 iunie 2026 și organizează concurs în următoarea perioadă. Pentru ocuparea posturilor, candidaţii trebuie să îndeplinească anumite condiţii, privind […]
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]









