Ştirea zilei

OFICIAL: În Alba, 207 persoane în carantină și 267 în izolare. În ultimele 24 de ore, s-au dat amenzi în valoare de 1.200 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Reprezentanții Prefecturii Alba au transmis că, la data de 8 mai 2020, situația la nivelul județului nostru este următoarea: 207 persoane se află în carantină, iar în izolare sunt 267. De la începutul pandemiei și până acum, 791 de persoane au ieșit din carantină, iar din izolare 4.765.

Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.

În ultimele 24 de ore, 207 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.

Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 247 de persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.

Au fost verificate 1201 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și a măsurilor impuse de starea de urgență.

Au fost organizate trei acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 359 de autovehicule și 574 de persoane.

De exemplu, între orele 15:00 – 19:00, la Alba Iulia a fost organizată o acțiune punctuală pentru menținerea siguranței publice şi respectarea restricțiilor impuse de starea de urgenţă. Au fost controlate 239 de persoane şi 138 de autovehicule. Au fost aplicate 20 de sancțiuni contravenționale, din care 11 la Legea 61/1991 privind liniștea publică si 9 la OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Acțiunea a fost organizata de Serviciul Rutier, iar alături de polițiștii serviciului au participat polițiștii din Cugir, jandarmi şi polițiști locali.

La Aiud, între orele 15:00 – 19:00, au fost verificate 96 de persoane și 59 de autovehicule, iar la Blaj pe durata a 6 ore au fost legitimate 157 de persoane si au fost controlate 112 autovehicule. Au fost constatate 14 abateri de natură contravențională, care au fost sancționate cu amenzi în valoare de 1.200 de lei, din care 10 la Legea 61/1991 privind liniștea și ordinea publică, două la OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și două la Legea 12/1990 privind comerțul.

Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni în contextul răspândirii COVID-19, astfel: misiuni de escortare a convoaielor auto, misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină, misiuni desfăşurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanţelor militare, misiuni executate în cooperare cu poliţia pentru verificarea respectării măsurilor impuse.

În ultimele 24 de ore, 116 jandarmi au acționat pe raza județului Alba, în cadrul a 98 de misiuni.

Prefectul judeţului Alba, dl. Nicolae Albu, face un apel către toţi locuitorii judeţului nostru să respecte regulile de distanţare socială şi Ordonanţele Militare şi să rămână acasă.

Aveţi grijă de sănătatea dumneavoastră şi înţelegeţi că putem ieşi cu bine din această încercare doar dacă respectăm regulile şi continuăm să acţionăm împreună.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult