OFICIAL: În Alba, 162 de persoane în carantină şi 255 în izolare. S-au dat amenzi URIAȘE în ultimele 24 de ore
Reprezentanții Prefecturii Județului Alba au transmis că, la data de 3 mai, în județul nostru se aflau 162 de persoane în carantină și 255 persoane izolate la domiciliu. Până acum au ieşit 723 persoane din carantină şi 4.712 persoane din izolare la domiciliu.
Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.
În ultimele 24 de ore, 221 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
S-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 213 persoane, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.
Au fost verificate 1.312 persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și a măsurilor impuse de starea de urgență.
În urma activităților au fost identificate 106 persoane care nu au respectat interdicțiile privind deplasarea, acestea fiind sancționate cu amenzi în valoare de 104.500 lei.
Au fost organizate 4 acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 306 de autovehicule și 476 de persoane.
De exemplu: între orele 10.00 – 12.00, 15,00 – 20,00, la Blaj a fost organizată o acțiune punctuală pentru menținerea siguranței publice si respectarea restricțiilor impuse de starea de urgentă. Au fost controlate 293 de persoane și 248 de autovehicule. Au fost aplicate 51 de sancțiune contravenționale, din care 43 pentru nerespectarea restricțiilor de circulație în condițiile stării de urgenta.
La acțiune, alături de polițiștii din Blaj, au participat jandarmi, polițiști locali și polițiștii Serviciului Pentru Acțiuni Speciale.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni în contextul răspândirii COVID-19, astfel: misiuni de escortare a convoaielor auto, misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină, misiuni desfăşurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanţelor militare, misiuni executate în cooperare cu poliţia pentru verificarea respectării măsurilor impuse.
În ultimele 24 de ore, 142 de jandarmi au acționat pe raza județului Alba. În urma acțiunilor specifice au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de 16.400 de lei.
În data de 02 mai, jandarmii au fost angrenați în 112 misiuni.
Vă rugăm să respectați regulile de distanţare socială şi Ordonanţele Militare şi să rămâneți acasă. Reducerea la minimum a riscului de expunere la noul coronavirus este singura cale de a ține sub control răspândirea virusului.
Instituţia Prefectului – Judeţul Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi
„Stop joc” proiectelor poluante în Zlatna: Undă verde pentru noul Plan Urbanistic General și un Regulament Local de Urbanism în orașul de pe Ampoi Direcția Județeană de Mediu Alba (subordonată Agenției Naționale pentru Mediu și Arii Protejate) a emis decizia oficială de acordare a Avizului de Mediu pentru noul Plan Urbanistic General (PUG) și Regulamentul […]
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]
INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului
Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]








