OFICIAL| În Alba, 10 persoane se află în carantină și 2.059 în izolare la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID-19
În Alba, 10 persoane se află în carantină și 2.059 în izolare la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID-19
La data de 06.06.2020, situaţia la nivelul judeţului Alba este următoarea:
- persoane în carantină – 10;
- persoane ieşite din carantină – 1.082;
- persoane izolate la domiciliu – 2.059;
- persoane ieşite din izolarea la domiciliu – 6.638.
Polițiștii din Alba au continuat să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
În cursul zilei de ieri, 05 iunie a.c., 204 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Politie Județean Alba și 65 de polițiști locali au desfășurat misiuni specifice.
Au fost verificate 2.005 persoane cu privire la respectarea măsurilor și interdicțiilor privind izolarea/ carantinarea sau circulația și au fost organizate două acțiuni punctuale, în cadrul cărora au fost verificate 68 de autovehicule și legitimate 138 de persoane.
În contextul stării de alertă, polițiștii au acționat, în principal, pentru informarea cetățenilor cu privire la noile reguli.
Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni specifice în contextul pandemiei cu noul Coronavirus si in starea de alertă. Jandarmii asigură măsuri de pază şi protecţie la nivelul a unui centru de carantină, precum şi misiuni desfăşurate cu celelalte structuri cu atribuţii în domeniu.
În ultimele 24 de ore, 63 de jandarmi au acţionat pe raza judeţului Alba, fiind angrenaţi în 47 de misiuni în contextul actual.
Cu siguranţă pentru fiecare!
Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Unirea” al Județului Alba (ISU) au efectuat 2 misiuni de transport ale persoanelor care au intrat în țară către centrele de carantină de la nivelul județului, respectiv către limita de județ, de unde au fost preluate de către echipaje din județele respective.
De asemenea, cadrele militare ISU Alba au desfășurat un număr de 22 misiuni de decontaminare pentru echipajele proprii și ale Serviciul de Ambulanță Județean.
Reamintim că ISU Alba asigură suportul operațional și fluxul informațional la nivelul Centrului Județean de Comandă și Coordonare a Intervenției (CJCCI), precum și transportul persoanelor suspecte/ confirmate ca infectate.
În aceste misiuni au fost implicate 26 cadre ISU Alba.
Vă reamintim că documente oficiale emise la nivel naţional în contextul pandemiei de COVID – 19 pot fi consultate pe portalul https://stirioficiale.ro/informatii, la secţiunea ,,Hotărâri şi legislaţie”.
De asemenea, pe Platforma Naţională de Pregătire pentru Situaţii de Urgenţă (https://fiipregatit.ro/) poate fi consultat Ghidul pentru Starea de Alertă, care cuprinde răspunsuri la cele mai frecvente întrebări, precum şi explicaţii şi reglementări referitoare la Starea de alertă.
Prefectul Nicolae Albu face un apel către locuitorii judeţului să rămână vigilenţi şi responsabili în continuare, respectând recomandările specialiştilor şi prevederile actelor normative în vigoare. Împreună vom depăşi cu bine şi această perioadă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Toleranță zero față de abandonarea deșeurilor la Aiud: Amendă de 1.500 de lei pentru două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei
Toleranță zero față de abandonarea deșeurilor la Aiud: Amendă de 1.500 de lei pentru două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei Două persoane surprinse în timp ce depozitau ilegal deșeuri pe malul apei, pe strada Abrudului, din municipiul Aiud au fost sancționate cu suma de 1.500 de lei. Administrația din […]
Investiție de 750.000 de lei la Spitalul Municipal Aiud: Blocul operator, dotat cu un turn laparoscopic 4K de ultimă generație
Investiție de 750.000 de lei la Spitalul Municipal Aiud: Blocul operator, dotat cu un turn laparoscopic 4K de ultimă generație Spitalul Municipal Aiud pregătește o investiție importantă pentru modernizarea blocului operator. Unitatea medicală a lansat procedura de achiziție pentru un turn complet de chirurgie laparoscopică, cu tehnologii 4K, 3D și fluorescență ICG. Valoarea estimată a […]
VIDEO | Creșa Pikoland, inaugurată oficial în Alba Iulia: Spațiu modern în cartierul Emil Racoviță pentru zeci de copii. Părinții îi vor putea urmări în permanență pe cei mici
Creșa Pikoland, inaugurată oficial în Alba Iulia: Spațiu modern în cartierul Emil Racoviță pentru zeci de copii. Părinții îi vor putea urmări în permanență pe cei mici Creșa privată Pikoland din cartierul Emil Racoviță, municipiul Alba Iulia, a fost inaugurată oficial luni, 3 august 2026. Noua unitate oferă servicii de îngrijire și educație pentru copiii […]