OFICIAL| CARANTINAREA localităților Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud, Ciugud, propusă de DSP. Când ar putea avea loc ședința CJSU
Astăzi, Direcția de Sănătate Publică Alba a înaintat către Institutul Național de Sănătate Publică propunerea de carantinare a localităților Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud, Ciugud.
Potrivit lui Nicolae Albu, Prefectul județului Alba, ,, această măsura a carantinării a fost propusă în urma incidenței ridicate. Alba Iulia și Blaj au înregistrat sâmbătă o incidență de peste 10 cazuri la mia de locuitori. Această măsură este importantă pentru siguranța și protecția cetățenilor și pentru sistemul nostru medical, peste care s-a pus o presiune mare în ultimele zile.”
Acesta a mai precizat că duminică, dacă avizul INSP va fi
pozitiv, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență se va întruni și va vota pentru luarea deciziei carantinării localităților pentru 14 zile, care ar intra în vigoare marți, 17 noiembrie.
De asemenea, potrivit DSP Alba, întrucât la nivelul județului Alba în anumite localități incidența indică o creștere constantă și a depășit anumite praguri critice, DSP Alba a întocmit astăzi, 14 noiembrie 2020, analizele de risc ale localităților Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și Ciugud, propunând carantinarea acestora.
Având în vedere situația descrisă, potrivit metodologiei naționale, specialiștii epidemiologi au ajuns la concluzia că aceasta este cea mai bună și adecvată variantă pentru protejarea sănătății populației județului.
Analizele de risc au fost trimise astăzi Institutului Național de Sănătate Publică (INSP) spre analiză și avizare. Următoarea etapă o reprezintă reunirea Grupului de Suport Tehnic pentru Epidemii de la nivelul județului Alba care trebuie să avizeze, la rândul lui, propunerile de carantinare. Decizia finală aparține însă Comitetului Județean pentru Situații de Urgență constituit la nivelul Instituției Prefectului Alba.
Reamintim că, ieri, 13 noiembrie, s-a luat decizia de carantinare a Municipiului Sibiu, decizia ce va intra în vigoare luni.
Prefectul de Alba, un fost politruc pedelist, a ținut ”la secret” informația privind propunerea de carantinare a celor 6 localități din județ, deși, evident, există un interes legitim ca astfel de măsuri, chiar dacă sunt în faza de ”propunere”, să fie comunicate populației.
Reamintim faptul că județul Alba este pe locul 4 în România în ce privește incidența cazurilor de COVID-19, loc fruntaș, la care a contribuit din plin conducerea pedelistă, preocupată doar de campanii electorale!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









