Politică Administrație

Obiectivul PMP – unificarea dreptei. Negruţ: Dorim să luptăm alături de celelalte partide de dreapta pentru salvarea României

Ioana Oprean

Publicat

în

Clement Negrut04Pe 25 mai o parte din români au ieşit la vot şi i-au desemnat pe cei care vor reprezenta România în forul de Bruxelles pentru următorii 5 ani. Alegerile pentru Parlamentul European au reprezentat însă şi o radiografie a situaţiei politice din ţara noastră. PSD-ul şi aliaţii săi dispunând de resurse financiare consistente şi uzând de mijloace lipsite de fair-play, în campania electorală au reuşit să-i influenţeze destul de mult pe cei care au ieşit la vot. Am spus în repetate rânduri că sloganul folosit de alianţa PSD-PC-UNPR, alături de anumite simboluri naţionale, precum imaginea lui Mihai Viteazul sau Avram Iancu ar trebui să fie interzise. E de înţeles că nu se puteau lăuda în campania electorală cu majorarea accizelor la carburanţi sau cu taxa pe stâlp, aşa că au recurs la viclenii prin care să influenţeze electoratul. Totodată campania PSD-ului a semănat mai degrabă cu o promovare pentru alegerile prezidenţiale decât cu o campanie pentru Parlamentul European în condiţiile în care pe cele mai multe materiale apărea chipul lui Victor Viorel Ponta PMP a trecut un examen greu ,ne-am validat ca si partid politic, obiectivul nostru major a fost sa intram  in Parlamentul European si am reuşit acest lucru.

În aceste condiţii, ideea promovată de Partidul Mişcarea Populară încă de la înfiinţare, şi anume unificarea dreptei, devine mai stringentă decât oricând. Miza alegerilor prezidenţiale din toamnă este foarte mare şi nu ne putem permite ca România să fie aruncată în izolare şi să fie dată cu douăzeci de ani înapoi. În acest proces de unificare a forţelor de dreapta de pe scena politică din ţara noastră trebuie să lipsească orgoliile. ,,Divide et imper”, adică, ,,dezbină şi stăpâneţte” spune un dicton latin. Probabil că aceasta a fost arma folosită de social-democraţi şi atunci când l-au racolat pe Călin Popescu Tăriceanu, în speranţa resuscitării USL-ului. Nu putem lăsa România pe mâna celor care guvernează acum. Trebuie să facem ceva până nu va fi prea târziu. Oricât de mult ar fi deranjaţi anumiţi lideri, trebuie să recunoaştem că încrederea românilor nu poate fi recâştigată cu aceiaşi vechi politicieni. Dacă spunem că avem încredere în tineri şi vrem să-i promovăm, haideţi să-i lăsăm să confirme şi să se afirme. Partidul Mişcarea Populară doreşte cu adevărat să lupte alături de celelalte partide de dreapta pentru salvarea României din mâinile celor care o guvernează acum, dar în niciun context nu-i va dezamăgi pe cei care au crezut şi cred în mesajul nostru.

PMP este deschis discuţiilor cu celelalte partide de dreapta şi doreşte  să vadă cu ce propuneri vine fiecare pentru a  stabili o linie comună de acţiune . Dacă proiectul porneşte însa de la includerea unor oameni şi de excluderea altora, nu e vorba de coagularea dreptei , ci de confiscarea dreptei. Toţi oamenii de dreapta din România trebuie să fie conştienţi de un lucru: nu exista coagularea dreptei şi nu va exista victorie a dreptei făra viziunea, elctoratul şi eforturile preşedintelui Traian Băsescu.

Preşedinte PMP Alba, deputat Clement Negruţ


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere

Ioana Oprean

Publicat

în

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]

Citește mai mult

Politică Administrație

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni”

Ioana Oprean

Publicat

în

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni” Consiliul Politic Național al PSD se reunește astăzi, 21 iunie 2026, într-o ședință cu miză politică majoră, pentru a decide dacă partidul va intra la guvernare alături de viitorul guvern Veștea sau va rămâne în opoziție. PSD condiționează […]

Citește mai mult