Oamenii străzii din Cugir vor avea adăpost pe timp de iarnă
Persoanele fără adăpost din Cugir vor avea un acoperiş deasupra capului şi în această iarnă. Primăria oraşului prin Serviciul Public de Asistenţă Socială (SPAS) are în vedere stabilirea unei locaţii unde cei 2-3 oameni ai străzii să fie adăpostiţi pentru perioada de iarnă, mai ales atunci când temperaturile de afară sunt foarte coborâte.
Iniţial era vorba că persoanele care au nevoie de adăpost să fie cazate la Spitalul orăşenesc, la fel ca şi anul trecut, dar instituţia de sănătate nu mai poate oferii spaţii corespunzătoare pentru ei, datorită ocupării paturilor cu bolnavi aflaţi sub tratament.
„În această situaţie ne-am gândit să oferim persoanelor care necesită sprijinul nostru un spaţiu situat la parterul garsonierei nr. 104, de pe strada Ion Creangă, un loc unde este adăpostită de mai multă vreme o altă persoană, lipsită de posibilitatea de a avea o locuinţă. Pentru ei avem condiţii de a le oferi mase calde de la cantina socială a oraşului, aşa cum am procedat şi în alte situaţii„, ne-a declarat doamna jurist Viorica Ştirb- Nedel- şefa SPAS Cugir.
De menţionat că, în baza adreselor primite de la autorităţile centrale, atât poliţia oraşului, poliţia locală şi spitalul au misiunea de a depista situaţii cu persoane fără adăpost, iar împreună cu edilii locali să găsească soluţii pentru adăpostirea şi îngrijirea acestora.(C. P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]
VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir
Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]









