Curier Județean

O sală de „păcănele” din Alba lăsa oameni FĂRĂ certificat verde în interior, să joace. Administratorul a fost AMENDAT de polițiști cu 2000 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.

În ultimele 24 de ore, au fost verificate 824 de persoane aflate în carantină, 1.348 aflate în izolare și au fost organizate 11 de acțiuni punctuale în cadrul cărora au fost verificate 461 de persoane. Alte 64 de persoane au fost verificate în cadrul altor activități în contextul pandemiei.

Au fost controlate 48 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 114 terase, restaurante, fastfood-uri, iar reprezentanții acestora au fost informați în legătură cu regulile pe care trebuie să le respecte,  în contextul pandemic actual.

Au fost verificate 50 de mijloace de transport persoane,  din care 16 mijloace de transport în comun.

Echipele de control au depistat și sancționat 40 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și două care nu au respectat restricțiile de deplasare. O sancțiune contravențională a fost aplicată administratorului unei societăți comerciale care a permis accesul, în interior, unor persoane care nu dețineau certificatul verde Covid.

La acțiunile punctuale desfășurate în ultimele 24 de ore au participat 106 polițiști, care au fost sprijiniți de jandarmi, polițiști locali și lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus.

De exemplu, cu ocazia unei acțiuni cu efective suplimentare, care a avut loc pe raza municipiului Aiud și a secțiilor de poliție rurală arondate, au fost legitimate 124 de persoane și verificați 37 de operatori economici (restaurante, cafenele, baruri și magazine neesențiale).

Au fost aplicate 10 sancțiuni contravenționale, din care 9 la Legea 55/2020, pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală și una, în valoare de 2.000 de lei,  administratorului unei săli de jocuri de noroc care a permis accesul în interior unor persoane care nu dețineau certificatul verde Covid.

În contextul epidemiologic actual, reamintim câteva dintre restricțiile care trebuie respectate:

  • este obligatorie purtării măștii de protecție, în toate spațiile publice închise și deschise, precum și la locul de muncă și în mijloacele de transport în comun.

– este interzisă desfășurarea activității operatorilor economici care activează în domeniul comerțului/prestărilor de servicii în spații închise și/sau deschise, în intervalul orar 21,00-05,00;

– activitatea restaurantelor, cafenelelor, etc, în interiorul clădirilor și la terase este permisă până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, în intervalul orar 05,00-21,00; accesul este permis doar persoanelor vaccinate sau trecute prin boală, în baza certificatului verde Covid.

  • este interzisă activitatea cluburi și discoteci precum și organizarea și desfășurarea evenimentelor private (nunți, botezuri, mese festive etc.), a concertelor și spectacolelor;
  • este interzisă participarea spectatorilor la competițiile sportiv;
  • accesul la toate activitățile și evenimentele este permisă doar persoanelor vaccinate sau trecute prin boală;
  • accesul vizitatorilor în toate instituțiile publice centrale și locale, operatorilor economici, care funcționează în clădiri de birouri private, este permis doar persoanelor care fac dovada vaccinării, trecerii prin boală în ultimele 180 de zile sau testării;

– este interzisă circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei în intervalul orar 22,00-05,00, cu anumite excepții;

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat!  Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]

Citește mai mult

Curier Județean

18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL

Ioana Oprean

Publicat

în

Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]

Citește mai mult