Curier Județean

O gură de… monitorizare pentru poluare: La Sebeș a fost amplasat sistemul automat de măsurare a calității aerului

Ioana Oprean

Publicat

în

Pentru a se lupta cu poluarea intensă, resimțită zi de zi, de către locuitorii din Sebeș, administrația orașului a făcut primul pas pentru a încerca să gestioneze această problemă ecologică. Astfel, sistemul automat de măsurare și monitorizare a calității aerului, achiziționat de municipalitate, a ajuns la Sebeș.

Cabina și toate elementele care alcătuiesc sistemul automat de măsurare și monitorizare a calității aerului sunt amplasate, începând de luni, în Autogara Sebeș, sub atenta observație a unei camere de supraveghere. Pentru a face cât mai facilă deplasarea între puncte fixe, s-a ales varianta ca această cabină de monitorizare să fie plasată pe o platformă cu omologare RAR.

Pe strada Valea Frumoasei, în apropierea Carrefour Market, se află ecranul led pe care vor fi afișate datele furnizate de sistemul automat de măsurare, monitorizare și informare.

Valoarea totală a achiziției a fost de 1.357.143,00 lei fără TVA.

Sistemul automat este compus dintr-o cabină de monitorizare, izolată termic (stație de monitorizare), care are în componență atât aparatura automată de monitorizare a calității aerului, cât și toate elementele necesare bunei funcționări a acesteia: sonde de prelevare, sursa neîntreruptibilă trifazată, sistem de climatizare, sistem de susținere senzori meteo de tip catarg telescopic, sistem hardware și software.

Cabina de monitorizare are în componență următoarele analizoare automate:
1) analizor de monoxid de carbon, 2) analizor de oxizi de azot, 3) analizor de dioxid de sulf, 4) analizor de ozon, 5) analizor de benzen, 6) analizor de pulberi în suspensie, 7) analizor de formaldehidă, 8) stație meteo cu senzori meteo independenți. Analizoarele vor fi însoțite de certificate de etalonare, eliberate de organismele internaționale din domeniu.

Principiile de funcționare a analizoarelor sunt conforme cu prevederile Legii număr 104/2011 privind calitatea aerului înconjurător, iar pentru cele în care metoda de determinare standardizată este doar metoda de laborator, s-a ales varianta automată a acestora (Municipiul Sebeș nu dispune în prezent de un asemenea laborator de analize fizico-chimice).

La toate aceste analizoare se adaugă un calibrator, un generator de aer fără impurități (aer zero), un set de gaze de etalonare, gaze ce vor fi livrate în recipienți speciali de tip cilindru, pentru verificarea corectitudinii funcționării analizoarelor.

Datele rezultate vor fi colectate și stocate prin intermediul unui data logger care va fi plasat în interiorul cabinei. În același timp, rezultatele vor fi transmise spre un server central, instalat într-o altă locație. De la serverul central, datele vor fi afișate pe panoul video exterior, care face parte integrantă din acest sistem automat.

Având în vedere faptul că sistemul de măsurare, monitorizare și informare cu privire la calitatea aerului este unul complex, estimăm că pe parcursul lunii ianuarie vor fi efectuate probele obligatorii, lucrările de verificare și calibrare a echipamentelor, precizează primarul Dorin Nistor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

26 iunie 2026 | Începe Festivalul Cetăților Dacice: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT

Ioana Oprean

Publicat

în

Începe Festivalul Cetăților Dacice 2026: Instalarea taberei antice pe Valea Bucerzii și paradă cu torțe. PROGRAM DETALIAT Astăzi, vineri, 26 iunie 2026, începe Festivalul Cetățllor Dacice. Ediția din acest an se concentrează în apropiere de Piatra Craivii. Citește și: Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat!  Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]

Citește mai mult

Curier Județean

18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL

Ioana Oprean

Publicat

în

Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]

Citește mai mult