Ştirea zilei

O firmă din județul Alba a organizat ilegal cursuri: Închisoare cu suspendare pentru proprietara companiei

BONTEA Alexandru

Publicat

în

O firmă din județul Alba a organizat ilegal cursuri: Închisoare cu suspendare pentru proprietara companiei

O femeie din județul Alba a fost condamnată la închisoare cu suspendare, după ce a convins 15 persoane să plătească pentru un curs pe care nu avea dreptul legal de a-l organiza.

Potrivit rechizitoriului, în perioada noiembrie 2018 – februarie 2019, femeia (C.F.) le-a promis victimelor sale că organizează, prin societatea pe care o administrează, cursuri autorizate pentru obţinerea de diplome certificate de către Ministerul Muncii referitoare la prelucrarea şi protecţia datelor cu caracter personal. A determinat, astfel, un număr de 15 oameni să-i achite taxa de participare la curs în cuantum de 490 lei/persoană.

Cursurile nu s-au finalizat şi diplomele nu au fost eliberate, deoarece societatea acesteia nu era autorizată să desfăşoare astfel de cursuri. Femeia a provocat un prejudiciu total în valoare de 20.650 lei.

O persoană care a plătit taxa de 490 de lei s-a interesat la AJPIS Alba, unde a aflat că societatea femeii din Ocna Mureș nu era autorizată să desfăşoare astfel de cursuri, neexistând la nivelul judeţului, la acea dată, niciun astfel de furnizor de formare profesională pe obiectul privind prelucrarea şi protecţia datelor cu caracter personal.

„Persoana vătămată s-a întors la curs şi i-a semnalat inculpatei, în cadrul unei discuţii private, faptul că nu are îndrituirea legală să desfășoare acel curs. I-a reproşat inculpatei că a fost înşelat, însă aceasta s-a apărat spunând că o societate comercială din Bucureşti a mandatat-o să desfăşoare cursul, dar a refuzat să îi pună la dispoziţie date de contact ale unui reprezentant al acelei societăţi”, se menționează în dosar.

După această discuție, femeia a suspendat imediat desfăşurarea cursului, pentru motive necomunicate participanţilor, precizând doar că acesta urma să fie reluat peste două săptămâni, lucru care nu s-a mai întâmplat.

Muncă neremunerată în folosul comunității

Femeia a fost trimisă în judecată, iar pe 16 noiembrie 2022 a fost condamnată la 2 ani de închisoare, cu suspendare executării pedepsei pe un termen de 3 ani. Pe parcursul termenului de supraveghere, aceasta va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 90 de zile.

„Instanța are în vedere îndrăzneala de care a dat dovadă inculpata în comiterea infracțiunii, multiplele manopere pe care aceasta le-a întreprins pentru a inducere în eroare persoanele vătămate şi alţi participanţi la curs, care au ales să nu participe în cadrul procesului penal ca persoane vătămate. Totodată, se notează că inculpata a fixat o taxă de participare foarte mică, în scopul de a atrage cât mai mulţi participanţi la curs”, se precizează în hotărârea instanței de judecată.

Magistratul mai menționează că, din fişa de cazier judiciar rezultă că împotriva femeii în vârstă de 34 de ani a mai fost pusă în mişcare acţiunea penală în alte dosare penale pentru infracțiuni similare.

Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia poate fi contestată cu apel.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist.  Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]

Citește mai mult