O firmă din județul Alba a organizat ilegal cursuri: Închisoare cu suspendare pentru proprietara companiei
O firmă din județul Alba a organizat ilegal cursuri: Închisoare cu suspendare pentru proprietara companiei
O femeie din județul Alba a fost condamnată la închisoare cu suspendare, după ce a convins 15 persoane să plătească pentru un curs pe care nu avea dreptul legal de a-l organiza.
Potrivit rechizitoriului, în perioada noiembrie 2018 – februarie 2019, femeia (C.F.) le-a promis victimelor sale că organizează, prin societatea pe care o administrează, cursuri autorizate pentru obţinerea de diplome certificate de către Ministerul Muncii referitoare la prelucrarea şi protecţia datelor cu caracter personal. A determinat, astfel, un număr de 15 oameni să-i achite taxa de participare la curs în cuantum de 490 lei/persoană.
Cursurile nu s-au finalizat şi diplomele nu au fost eliberate, deoarece societatea acesteia nu era autorizată să desfăşoare astfel de cursuri. Femeia a provocat un prejudiciu total în valoare de 20.650 lei.
O persoană care a plătit taxa de 490 de lei s-a interesat la AJPIS Alba, unde a aflat că societatea femeii din Ocna Mureș nu era autorizată să desfăşoare astfel de cursuri, neexistând la nivelul judeţului, la acea dată, niciun astfel de furnizor de formare profesională pe obiectul privind prelucrarea şi protecţia datelor cu caracter personal.
„Persoana vătămată s-a întors la curs şi i-a semnalat inculpatei, în cadrul unei discuţii private, faptul că nu are îndrituirea legală să desfășoare acel curs. I-a reproşat inculpatei că a fost înşelat, însă aceasta s-a apărat spunând că o societate comercială din Bucureşti a mandatat-o să desfăşoare cursul, dar a refuzat să îi pună la dispoziţie date de contact ale unui reprezentant al acelei societăţi”, se menționează în dosar.
După această discuție, femeia a suspendat imediat desfăşurarea cursului, pentru motive necomunicate participanţilor, precizând doar că acesta urma să fie reluat peste două săptămâni, lucru care nu s-a mai întâmplat.
Muncă neremunerată în folosul comunității
Femeia a fost trimisă în judecată, iar pe 16 noiembrie 2022 a fost condamnată la 2 ani de închisoare, cu suspendare executării pedepsei pe un termen de 3 ani. Pe parcursul termenului de supraveghere, aceasta va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 90 de zile.
„Instanța are în vedere îndrăzneala de care a dat dovadă inculpata în comiterea infracțiunii, multiplele manopere pe care aceasta le-a întreprins pentru a inducere în eroare persoanele vătămate şi alţi participanţi la curs, care au ales să nu participe în cadrul procesului penal ca persoane vătămate. Totodată, se notează că inculpata a fixat o taxă de participare foarte mică, în scopul de a atrage cât mai mulţi participanţi la curs”, se precizează în hotărârea instanței de judecată.
Magistratul mai menționează că, din fişa de cazier judiciar rezultă că împotriva femeii în vârstă de 34 de ani a mai fost pusă în mişcare acţiunea penală în alte dosare penale pentru infracțiuni similare.
Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia poate fi contestată cu apel.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]










