O comună şi un primar extrem de ospitalieri
BIROUL DE RELAŢII CU PUBLICUL
Ceea ce ne îndeamnă să ne adresăm cotidianului „Unirea” este un fapt considerat de noi „deosebit” mai ales în circumstanţele actuale create de nesiguranţa zilei de mâine, de nepăsarea celor ce ne conduc şi mai ales de lipsa de respect şi preţuire faţă de cei cu tâmplele albe şi mulţi ani în spate.
Şi acum foarte succint vom încerca să vă descriem despre noi, cine suntem şi ce dorim să vă rugăm să apară publicat în paginile cotidianului pe care îl conduceţi.
Noi suntem o Asociaţie înfiinţată în municipiul Mediaş cu 20 de ani în urmă şi care se numeşte „Sfatul Bătrânilor Mediaş”, prima Asociaţie de acest fel din ţară, urmând apoi la scurtă vreme şi altele. Activitatea noastră se bazează pe colaborarea cu Municipalitatea din Mediaş, pe probleme civice şi cuprinde peste 60 de membri. În activitatea noastră sunt prinse şi vizite la locurile istorice şi religioase din mai multe regiuni din ţară.
Gândindu-ne să facem o asemenea vizită la „Mănăstirea Râmeţ” şi la „Cheile Râmeţului” din judeţul dumneavoastră, am luat legătura cu oficialităţile din localitatea cea mai apropiată, în speţă Stremţ, care ne-au dat detalii despre locurile ce urma să le vizităm şi ne-au rugat să ne oprim pentru scurt timp şi la sediul Primăriei.
În ziua de duminică, 22 aprilie 2012, în jurul oreli 9.30 am ajuns la Stremţ, însoţiţi de peste 50 de membri ai Asociaţiei noastre. Vă mărturisim cu multă sinceritate că încă de la intrarea în comună toţi am rămas profund impresionaţi de curăţenia existentă, deşi întreaga localitate este un şantier (am aflat abia mai târziu de marea investiţie pentru introducerea apei potabile şi a canalizării). Dar, lucrul care ne-a mişcat în modul cel mai pregnant posibil, a fost modul cum am fost primiţi de către primarul comunei, dl. Popa Traian Ştefan, care, însoţit de viceprimarul Cosmin Cetean şi alţi funcţionari din primărie ne-au invitat în sala Căminului cultural (adevărată Casă de cultură), unde domnul primar ne-a făcut o prezentare a comunei, a locurilor ce urma să le vizităm, apoi ne-a servit pe toţi într-un mod creştinesc cu cozonac, sucuri şi vin.
Gestul făcut ne-a mişcat pe toţi şi toţi la unison ne-am hotărât să vă scriem, pentru ca prin intermediul cotidianului dumneavoastră să-i putem mulţumi încă o dată primarului şi echipei sale şi să afirmăm ceea ce ştim foarte bine noi românii: OMUL SFINŢEŞTE LOCUL. Vă mulţumim.
În numele Asociaţiei „Sfatul Bătrânilor Mediaş” semnează: Marcel PLEŞA – preşedinte, Vasile PODARU – membru, Vasile lRIMIE – membru
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]








