Actualitate

O comună şi un primar extrem de ospitalieri

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

BIROUL DE RELAŢII CU PUBLICUL

 Ceea ce ne îndeamnă să ne adresăm cotidianului „Unirea” este un fapt considerat de noi „deosebit” mai ales în circumstanţele actuale create de nesiguranţa zilei de mâine, de nepăsarea celor ce ne conduc şi mai ales de lipsa de respect şi preţuire faţă de cei cu tâmplele albe şi mulţi ani în spate.
Şi acum foarte succint vom încerca să vă descriem despre noi, cine suntem şi ce dorim să vă rugăm să apară publicat în paginile cotidianului pe care îl conduceţi.
Noi suntem o Asociaţie înfiinţată în municipiul Mediaş cu 20 de ani în urmă şi care se numeşte „Sfatul Bătrânilor Mediaş”, prima Asociaţie de acest fel din ţară, urmând apoi la scurtă vreme şi altele. Activitatea noastră se bazează pe colaborarea cu Municipalitatea din Mediaş, pe probleme civice şi cuprinde peste 60 de membri. În activitatea noastră sunt prinse şi vizite la locurile istorice şi religioase din mai multe regiuni din ţară.
Gândindu-ne să facem o asemenea vizită la „Mănăstirea Râmeţ” şi la „Cheile Râmeţului” din judeţul dumneavoastră, am luat legătura cu oficialităţile din localitatea cea mai apropiată, în speţă Stremţ, care ne-au dat detalii despre locurile ce urma să le vizităm şi ne-au rugat să ne oprim pentru scurt timp şi la sediul Primăriei.
În ziua de duminică, 22 aprilie 2012, în jurul oreli 9.30 am ajuns la Stremţ, însoţiţi de peste 50 de membri ai Asociaţiei noastre. Vă mărturisim cu multă sinceritate că încă de la intrarea în comună toţi am rămas profund impresionaţi de curăţenia existentă, deşi întreaga localitate este un şantier (am aflat abia mai târziu de marea investiţie pentru introducerea apei potabile şi a canalizării). Dar, lucrul care ne-a mişcat în modul cel mai pregnant posibil, a fost modul cum am fost primiţi de către primarul comunei, dl. Popa Traian Ştefan, care, însoţit de viceprimarul Cosmin Cetean şi alţi funcţionari din primărie ne-au invitat în sala Căminului cultural (adevărată Casă de cultură), unde domnul primar ne-a făcut o prezentare a comunei, a locurilor ce urma să le vizităm, apoi ne-a servit pe toţi într-un mod creştinesc cu cozonac, sucuri şi vin.
Gestul făcut ne-a mişcat pe toţi şi toţi la unison ne-am hotărât să vă scriem, pentru ca prin intermediul cotidianului dumneavoastră să-i putem mulţumi încă o dată primarului şi echipei sale şi să afirmăm ceea ce ştim foarte bine noi românii: OMUL SFINŢEŞTE LOCUL. Vă mulţumim.

În numele Asociaţiei „Sfatul Bătrânilor Mediaş” semnează: Marcel PLEŞA – preşedinte, Vasile PODARU – membru, Vasile lRIMIE – membru


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult