O biciclistă din Alba a MURIT într-un accident, după ce a depăşit un TIR care mergea foarte încet. Cum a fost pedepsit şoferul
O biciclistă din Alba a MURIT într-un accident, după ce a depăşit un TIR care mergea foarte încet. Cum a fost pedepsit şoferul
Tragedia a avut loc în municipiul Sebeş, Alba. Şoferul unui TIR (H.I.I.) nu păstrat o distanţă suficientă faţă de femeia care se deplasa pe bicicletă şi a acroşat-o cu autovehiculul. Anterior, aceasta a depăşit autotractorul pe partea stângă, în condiţiile în care, din cauza traficului, autovehiculul se deplasa foarte încet. Decesul victimei s-a produs pe loc.
Şoferul, un bărbat în vârstă de 45 de ani din comuna Roşia de Secaş, a fost condamnat la pedeapsa de 2 ani de închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe un termen de 3 ani, pentru infracţiunea de ucidere din culpă.
Hotărârea definitivă a fost pronunţată la Curtea de Apel Alba Iulia pe data de 27 decembrie 2021. Şoferul a cerut achitarea, motivând că femeia a depăşit neregulamentar camionul care se deplasa cu viteză foarte mică şi a intrat brusc în faţa acestuia.
”Apărările inculpatului pornesc, în esenţă, de la premisa că atâta timp cât acesta se deplasa în mod regulamentar, pe direcţia înainte, cu o viteză sub limita legală prevăzută pe acel segment de drum, fără a iniţia vreo manevră de depăşire sau de schimbare a direcţiei de mers, conduita sa în trafic a fost una conformă şi nu i se poate imputa vreo faptă de manieră penală. Dimpotrivă, susţine inculpatul, culpa exclusivă ar aparţine victimei, care a apărut în mod intempestiv în faţa sa, prin colţul din partea stângă, la o distanţă ce nu i-a dat posibilitatea să o observe şi să reacţioneze. De altfel, în opinia inculpatului, el nu avea nicio obligaţie de a încetini sau de a frâna, revenindu-i victimei obligaţia de a efectua depăşirea regulamentar”, se pecizează în hotărârea instanţei de apel.
Un martor al accidentului a susţinut că şoferul TIR-ului circula foarte încet şi nu cursiv, în sensul că mergea foarte încet, aproape să oprească, apoi accelera. În momentul în care biciclista a intrat în faţa camionului, acesta tocmai accelera şi nu a mai putut evita contactul. De altfel, şoferul nici nu a oprit la momentul respectiv şi a trecut efectiv peste victimă cu autovehiculul.
Femeia a depăşit regulamentar TIR-ul
”(..) În condiţiile normale de circulaţie şi conducere atentă şi preventivă, biciclista putea fi văzută de către conducătorul auto în timpul în care aceasta a efectuat manevra de depăşire. Având în vedere vitezele mici de deplasare a celor două, autotractor şi bicicleta, expertul consideră că în momentul în care biciclista efectua depăşirea, aceasta nu se afla în punctul mort de vizibilitate al conducătorului auto. Inculpatul avea posibilitatea să evite producerea accidentului dacă conducea cu atenţie şi nu avea alte preocupări decât condusul.
Este exclusă varianta conform căreia conducătorul auto nu putea sa vadă victima întrucât aceasta s-a deplasat în unghiurile moarte de vedere”, sunt câteva dintre concluziile expertizei tehnice realizată în cauză.
Potrivit documentului, ”este clar si fără nici un dubiu că în momentul premergător impactului, bicicleta nu a intrat brusc în faţa autotractorului, ci a virat uşor dreapta, în momentul impactului se afla în faţa autotractorului, în poziţii paralele cu axul drumului”.
Instanţa a preluat şi punctul de vedere exprimat de către expertul parte potrivit căruia depăşirea TIR-ului efectuată de victimă a fost corectă. Magistraţii nu au acordat daune morale, dar au constatat că o firmă de asigurare are calitate de parte responsabilă civilmente.
Şoferul a mai fost obligat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioada de 60 de zile lucrătoare şi să plătească cheltuieli de judecată în valoare de 4.000 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]









