Numele lui Feneșer, în stenogramele DNA din dosarul de corupție de la ISCTR Cluj: Domn prefect, ăştia-s nişte retardaţi şi nişte cretini

Numele prefectului de Alba, regăsit în stenogramele DNA din dosarul de corupție soldat cu arestarea directorului regional al ISCTR Cluj, Rareș Pop. Din discuţiile purtate de Rareş Pop, rezultă că scandalul a ajuns la ministrul Educaţiei şi la prefectul de Alba, Gheorghe Feneşer, care ar fi cerut ca toţi inspectorii de la ISCTR Alba să fie daţi afară.

Directorul regional al ISCTR Rareş Pop este acuzat de procurorii DNA că a dispus revocarea din funcţie a inspectorului coordonator al ISCTR Alba, Călin Corodea, deoarece doi inspectori de la această instituţie au amendat cu suma de 9.000 de lei, Şcoala Generală din Bistra, judeţul Alba. Cei doi inspectori au aplicat o sancţiune contravenţională deoarece microbuzul şcolar cu care elevii erau transportaţi la o şcoală din Alba Iulia, nu avea tahograf.

ELIT

Stenograme DNA (preluare evz.ro):

Pop: „Am nişte retardaţi pe care nu-i pot ţine în frâu…”

Într-o discuţie telefonică purtată de directorul regional al ISCTR Rareş Pop şi inspectorul coordonator al ISCTR Cluj, Claudiu Crişan, rezultă că prefectul de Alba, Gheorghe Feneşer i-a solicitat, şefului de la Alba, un raport scris „cu situaţia penibilă” în care a fost pusă şcoala din Bistra. În această discuţie, Pop îi descrie lui Crişan o discuţie avută cu şeful ISCTR Alba, Călin Corodea, despre situaţia creată dar şi despre o alta, din trecut, când aceiaşi doi inspectori au aplicat legea de data asta cu maşinile Teatrului Român de Comedie.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Discuţie înregistrată în data de 27 martie 2014.

Pop: S-o dus băieţii, i-o … o amendă. L-o sunat prefectul acuma seara şi o zis: „până mâine vreau un raport scris, şi vreau să vă daţi toţi demisia şi vă dau afară…”
Crişan: Prefectu?
Pop: Prefectu de Alba.
Crişan: Ce proşti îs, mă!
Pop: Şi prefectu, Clau, îi de la PC.
Crişan: Ce tâmpit îi, mă!
Pop: Şi că: „io îmi bag … că băieţii o aplicat legea, că io fac raport acuma, un raport şi să ţi-l trimit ţie spre aprobat”. „Bă mie nu îmi faci niciun raport. Te duci mâine dimineaţă la prefect şi-i spui: domnu prefect îmi cer scuze că am nişte retardaţi pe care nu-i pot ţine în frâu…”.
Crişan: Ce prost îi, mă!
Pop: … şi nişte tâmpiţi. „Da ce să îi spun? Că am vorbit cu inspectoru şef teritorial şi o zis să nu fac raport?” Zic, „mă … pe mine nu mă băga”.
Crişan: Extraordinar ce tâmpit îi!
Pop: Deci io, mâine, o să aflu numărul prefectului de la Alba şi o să-l sun …
Crişan: Chiar te rog. Chiar te rog frumos.
Pop: Şi-o să-i spun „domn prefect, ăştia-s nişte retardaţi şi nişte cretini, şi io le-am spus să-şi vadă de … lor, da ei îs profesionişti”. Zic: „nu-i prima dată când boul ăla de Rusu şi de cretinu ălalalt s-o dus, o lăsat Teatru Român de Comedie care a venit la un spectacol caritabil …”
Crişan: Da.
Pop: … i-o lăsat în drum şi le-o suspendat dreptu de utilizare pentru şase luni.

„O să facă trafic profesionist la Sălaj”

În altă discuţie înregistrată în data de 28 martie 2014, între Rareş Pop şi inspectorul coordonator al ISCTR Alba, Călin Corodea, îi spune că îi va muta pe cei doi inspectori care i-au făcut necazuri la Bistra, la Sălaj.

Pop: Ei ce atitudine au.
Corodea: Cine?
Pop: Inspectorii ăştia fantomă.
Corodea: No, păi ştii bine că şi-au făcut datoria.
Pop: Aşa au zis că şi-au făcut datoria?
Corodea: Da.
Pop: Îs la serviciu?
Corodea: Unu.
Pop: Cine? Rusu?
Corodea: Aha.
Pop: Spune-i că de luna viitoare ă să facă trafic profesionist la Sălaj, exact aşa să-i transmiţi din partea mea.
Corodea: Am înţeles.
Pop: Şi săptămâna viitoare când vii cu maşina, vreau să vină şi ei doi la Cluj, deci chiar vreau să avem o discuţie cu ei pentru că-s nişte nermernici.

L-a lăsat şi fără funcţie şi fără maşină pe şeful ISCTR Alba

După câteva zile, ca să se răzbune şi mai tare pe şeful de la Alba care nu îl asculta, pe lângă faptul că l-a demis din funcţie, Rareş Pop i-a retras şi maşina. Într-o discuţie telefonică purtată de Pop cu inspectorul coordonator de la Cluj, Claudiu Crişan, directorul regional îi povesteşte cum l-a lăsat şi fără maşină pe Călin Corodea, în semn de „umilinţă maximă”.

Pop: Şi la Zehan să preia Opel-ul nou de la Corodea să fie umilinţă maximă.
Crişan: Corect.
Pop: Super, super, super.
Crişan: Asta e cea mai bună variantă şi zic dacă i-o propui lui Ştefan … şi numai bine ai o discuţie cu prefectul uite, domnule, că situaţia lui …
Pop: Am rezolvat problema, da.
Crişan: Vine domnul Zehan acolo.
Pop: Corect.

Sursa: Evz.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Trei elicoptere SMURD pentru situații de urgență, în dotarea Inspectoratului General de Aviație al MAI

Trei elicoptere H135 SMURD, destinate gestionării situațiilor de urgență, au fost recepționate de către Inspectoratul General de Aviație al MAI.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

Espinosa 16 iunie 2014 at 12:54

Tare de tot! Ca sa vezi cine apara legalitatea in judet!

Daca esti functionar cinstit si-ti faci datoria (aplicand niste legi inepte, asta e… le-au facut dobitocii trimisi in Parlament pe galeti si pixuri pusi pe liste de partid si votand la ordin) ti se da un sut in cur.

Daca esti smecher si asculti de sefi (incalcand legea cum zic ei care la randul lor o incalca) atunci esti bine vazut.

Asta e Romania de azi si de ieri.

punctul 8 16 iunie 2014 at 18:13

Ce mai cauta acest securist sinistru intr-o functie publica ?
Este penibil ca lupul e facut cioban.
Aschia nu sare departe de trunchi.

Transportatorul 16 iunie 2014 at 13:25

Cand am iesit in strada ca sa indreptam putin aberatiile acestea care se numesc legi, domnul Feneser nici macar nu ne-a bagat in seama.
Pe el nu il intereseaza, ca oricum nu respecta nici o lege. Legile sunt facute pentru prosti ca noi. Oricum ai face esti in afara legii si trebuie sa mergi cu spaga la partid ca sa intri in „legalitate”.
Dar poate ne ajuta DNA-ul si in acest caz, si scapam si de acest personaj din fruntea judetului.
Astfel de persoane nu doresc reglementarea nici unui sector de activitate, obligandu-te astfel sa mergi cu spaga la partid, pentru a putea functiona in continuare.
Cu ajutorul DNA, sper ca oamenii sa inteleaga ca trebuie sa facem ordine in sistem si sa nu mai accepte sa fie santajati de oamenii politici.
Trebuie sa se termine odata cu acest sistem corupt, altfel oricand pot fi ridicati si dusi in arest pentru ca sunt nevoiti sa apeleze la astfel de metode pentru a ramane in functii sau pentru a-si putea
desfasura in continuare activitatea.

Ala 16 iunie 2014 at 14:29

Cum naiba sa amendezi o scoala cu 9000 de lei pentru un rahat de tahograf aberant?? Da-le peste gura nea Feneser. Retardati e putin spus!

Bistreanul 16 iunie 2014 at 14:40

Ce nu s-a spus in materialul prezentat de ziarul Unirea e faptul ca cei doi in(s)pectori au amendat scoala din Bistra pentru ca scoala are in dotare un ARO din vremuri stravechi cu care aduce copiii din catunele de pe dealuri la scolile din comuna. Pe undeva in(s)pectorii au dreptate, doar ca autoutilitara marca ARO nu are tahograf si nici nu i se poate monta pentru ca nu permite tehnologia. De cealalta parte a baricadei sta Scoala si comunitatea, in sensul ca scoaterea din uz a unui autovehicul poate afecata serios procesul eductional. Au procedat bine sau nu, ramane de vazut. Doar ca inpectorii inchid ochii la camioanele cu lemne supraincarcate care fac zob drumurile judetului. Oare unde e dreptatea????

Mouses 16 iunie 2014 at 15:48

Declaraţia prefectului de Alba, Gheorghe Feneşer, din 6 aprilie 2014:
„Vreau să mai informez opinia publică în legătură cu faptul că am transmis Ministerului Transporturilor o adresă prin care am sesizat conducerea în legătură cu abuzurile efectuate de reprezentanţii lor în teritoriu, solicitând o reevaluare a angajaţilor săi pentru că apreciez că este total inadmisibil ca aceştia să nu cunoască normele legale din domeniul lor de activitate. Totodată, am atenţionat şi Ministerul Educaţiei Naţionale, în legătură cu faptul că autoturismul marca ARO, destinat transportului elevilor la şcoala din Bistra, probabil nu este singurul din ţară şi că astfel de situaţii o să mai apară cu siguranţă la nivel naţional. În această situaţie, Ministerul Educaţiei Naţionale trebuie să intervină pe lângă Ministerul Tansporturilor pentru ca acesta, în cunoştinţă de cauză, să evite pe cât posibil astfel de incidente. Este regretabil că instituţiile statului, în loc să verifice transporturile care au loc zilnic pe şoselele judeţului, care nu respectă gabaritul admis prin lege sau nu deţin acte de provenienţă sau de însoţire a mărfii, controlează autoturismele unităţilor şcolare. Revolta mea este cu atât mai mare cu cât, recent, am intervenit pentru a asigura material lemnos destinat încălzirii unităţilor de învăţământ, care au o situaţie financiară precară şi pentru care suma de 600 lei, necesară acoperii cheltuielilor cu încălzirea, reprezintă o sumă astronomică. Vă daţi seama că plata unei amenzi de 9.000 lei ar reprezenta falimentarea şcolii”. Unde dai si unde crapa probabil comanda penalilor schimbati din functie sau durerea celor care fac abuzuri !!!

Transportatorul 16 iunie 2014 at 16:01

Daca nu aplica legea sunt sanctionati, daca o aplica la fel. Totul este la discretia mafiotilor care ne conduc. Ei nu doresc ca lucrurile sa intre pe un fagas normal, ca sa poata beneficia in continuare de „atentiile” care fac diferenta intre a fi sau a nu fi in limitele legii.
Dar de 4000 lei daca nu ai legitimatia sau atestatul la tine, sau daca nu ai placute facute de o anumita firma(efectiv trebuie sa gauresti masina ca sa fii sigur ca nu le pierzi) si alte aberatii. Si aceste amenzi erau duble(8000 lei, respectiv 18.000 lei) daca nu ieseam in strada anul trecut.
De ani de zile ne luptam cu astfel de aberatii din legislatie, dar ne luptam cu „morile de vant” pentru ca „iubitilor” nostri conducatori le convine de minune forma actuala a legislatiei, daca nu „cotizezi” la partid trebuie sa te sanctioneze conform legii(desi e o prostie), daca „cotizezi” inteleg si ei ca este o prostie legea si nu o aplica, iar daca apar probleme dupa aceea fac pe victimele spunand ca ei doar au vrut sa ajute.
Nu ar fi mai bune daca am face legea cum trebuie si nu ar mai fi nevoie de „ajutorul” lor?!
Dar ce se vor face saracii fara „atentiile” care decid daca esti sau nu in limitele legii?!
Intradevar pentru unii din cei care ne conduc, cuvantul retardat e putin spus.
Cat de curand va veni vremea sa dea socoteala si acesti impostori. Paharul este plin, mai trebuie picatura care sa dea peste.

Espinosa 16 iunie 2014 at 16:03

Declaraţia prefectului de Alba, Gheorghe Feneşer, din 6 aprilie 2014:

„Vreau să mai informez opinia publică în legătură cu faptul că am transmis Ministerului Transporturilor o adresă prin care am sesizat conducerea în legătură cu abuzurile efectuate de reprezentanţii lor în teritoriu, solicitând o reevaluare a angajaţilor săi pentru că apreciez că este total inadmisibil ca aceştia să nu cunoască normele legale din domeniul lor de activitate. Totodată, am atenţionat şi Ministerul Educaţiei Naţionale, în legătură cu faptul că autoturismul marca ARO, destinat transportului elevilor la şcoala din Bistra, probabil nu este singurul din ţară şi că astfel de situaţii o să mai apară cu siguranţă la nivel naţional. În această situaţie, Ministerul Educaţiei Naţionale trebuie să intervină pe lângă Ministerul Tansporturilor pentru ca acesta, în cunoştinţă de cauză, să evite pe cât posibil astfel de incidente. Este regretabil că instituţiile statului, în loc să verifice transporturile care au loc zilnic pe şoselele judeţului, care nu respectă gabaritul admis prin lege sau nu deţin acte de provenienţă sau de însoţire a mărfii, controlează autoturismele unităţilor şcolare. Revolta mea este cu atât mai mare cu cât, recent, am intervenit pentru a asigura material lemnos destinat încălzirii unităţilor de învăţământ, care au o situaţie financiară precară şi pentru care suma de 600 lei, necesară acoperii cheltuielilor cu încălzirea, reprezintă o sumă astronomică. Vă daţi seama că plata unei amenzi de 9.000 lei ar reprezenta falimentarea şcolii”.

1. ”…am sesizat conducerea în legătură cu abuzurile efectuate de reprezentanţii lor în teritoriu…” care abuzuri? abuzul de a fi aplicat orbeste legea facuta in bataie de joc, cu amenzi porcesti?
2. ”Ministerul Educaţiei Naţionale trebuie să intervină pe lângă Ministerul Tansporturilor” – e cumva trafic de influenta pentru nerespectarea legii?
3. ”Este regretabil că instituţiile statului, în loc să verifice transporturile care au loc zilnic pe şoselele judeţului, care nu respectă gabaritul admis prin lege sau nu deţin acte de provenienţă sau de însoţire a mărfii, controlează autoturismele unităţilor şcolare” – dl. prefect a inceput mai demult o campanie contra exploatarii ilegale a lemnului din judet. Cum merge aceasta campanie? N-o supravegheaza? Care sunt rezultatele? Institutiile statului in subordinea d-lui prefect nu-si fac treaba controland doar unele transporturi si aletele nu? este cumva si responsabilitatea prefectului asta?

Ca si concluzie:
Dl. prefect e ”pe stil vechi”. Exact asa se desfasurau lucrurile pe vremea dinainte de 89 si dupa cand tovarasii nu stiau ce-i aia lege, o incalcau flagrant insa toate lucrurile se rezolvau intr-o amestecatura de trafic de influenta din toate sensurile si incalcarea legii.

Luati-va toate aberatiile de legi la puricat, mai tembelilor, si faceti ordine prin ele. Am ajuns la stadiul in care sunteti mai represivi de cat inainte de 89. Fixati amenzi prin lege in cuantumuri absolut uluitoare, in bataie de joc si astfel invitati la coruptie si nerespectarea legii.

Ghita 16 iunie 2014 at 20:16

” Cum ii turcul, asa-i pistolul”! La ce Dracu va asteptati de la acest „amarat” de prefect, daca seful lui Varanul Felix, fuge de atatea ani de justitie?

rococo 16 iunie 2014 at 16:07

De fapt nu se aplica nici o lege, ca doar pt asta a si fost arestat acel individ de la Cluj. Se amendeaza exact unde trebuie ! Intra camioanele incarcate cu peste 60 tone de lemne pe orice strada vor ele din Sebes, chiar si acolo unde exista restrictie de max 7,5 tone, insa nici dracu nu amendeaza pe nimeni. Unii retardati se dau de ceasul mortii sa fie considerate toate camioanele drept riverani, fara ca macar sa inteleaga ce insemana acest cuvint si ce drepturi aduce dupa el. Spera cu totii ca astfel sa nu poata fi controlati sau amendati transportatorii care incalca tonajul, sau poate nu au nici documente in regula. Cam asa sunt de fapt scutiti de orice griji transportatorii iliciti din toata tara si ei se pling de cat de greu le este, prin nepasare si aplkicarea unor masuri de ochii lumii aiurea. Sefuletul din Cluj a fost arestat tocmai pt ca a facut intelegeri cu transportatorii

apolitic 17 iunie 2014 at 1:00

toti inspectorii de la ictsr sunt corupti..amendeaza doar pe cei care nu le dau spaga..

soferul de pe ARO a crezut ca se va rezolva treaba asa cum s-a si incercat..inspectorii au facut bine…cum naiba sa mearga copii cu un aro improvizat pt transportul de persoane…mai bine dadea feneser..touareg-ul de la prefectura..si sa mearga el cu ARO…

Ionela 17 iunie 2014 at 14:15

Fostul sef de la Controlul Traficului rutier, Corodea are 4 camioane, ale lui, care transporta piatra din Apuseni inspre Alba si nu este interesat sa verifice camioanele, mai ales ca acum incearca sa-si mai cumpere doua in leasing! Cate amenzi a dat Corodea pentru depasirea gabaritului in Apuseni, asta trebuie sa verifice DNA si cate la scoli?

cineva 18 iunie 2014 at 10:52

ce penibil
mai trebuia ca astia de la isctr sa amendeze elevii
sau sa ceara pilot automat la aro
stenogramele astea nu sunt secrete?

Carcotasul 18 iunie 2014 at 12:14

Fenesel, trebuia sa atace legea, daca o considera nedreapta, si nu inspectorii, care sunt obligati sa aplice legea!