Numărul morților de COVID-19, în scădere în SUA: Pandemia de coronavirus pare să își fi pierdut din intensitate
Luni, Statele Unite au înregistrat 1.433 de decese cauzate de coronavirus în 24 de ore, în scădere în raport cu ziua precedentă, potrivit bilanţului Universităţii Johns Hopkins, scrie AFP.
Acest bilanţ zilnic ridică la 42.094 numărul total al deceselor înregistrate de la începutul pandemiei în Statele Unite, ţara cea mai afectată la nivel mondial.
Cea mai mare putere economică a lumii numără în prezent peste 784.000 de persoane contaminate de virus, potrivit bilanţului, actualizat continuu.
Circa 72.000 de persoane au fost declarate vindecate.
New Yorkul este epicentrul pandemiei de COVID-19 în SUA, dar se pare că acest stat a depăşit punctul critic al crizei.
Luni, guvernatorul statului, Andrew Cuomo, a anunţat că s-au înregistrat 478 de morţi în 24 de ore, bilanţul cel mai scăzut după peste două săptămâni.
Sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor
Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]









