Ştirea zilei

Noul Cod al Muncii încurajează angajatorii să-şi bată joc de salariaţi!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ieri, 4 martie, la Instituţia Prefectului s-a desfăşurat şedinţa Comisiei de Dialog Social, care a avut ca temă prezentarea noilor prevederi ale controversatului Cod al Muncii, la discuţii fiind invitaţi şi parlamentarii judeţului Alba. Pe lângă membrii de drept ai comisiei, în frunte cu subprefectul Raul Tudoraşcu – preşedinte, la dezbateri au participat senatorii PDL Alexandru Pereş – vicepreşedinte al Senatului şi Nicolae Dobra, respectiv deputaţii Călin Potor (PNL) şi Radu Coclici (PSD). Discuţiile au fost aprinse, schimburile de replici între parlamentarii Puterii şi liderii sindicali fiind marcate de ridicări de ton, gesticultări, critici şi acuzaţii reciproce, îndeosebi între democrat-liberalul Alexandru Pereş şi social-democratul Marius Sepi – preşedintele CNSLR Frăţia şi al Federaţiei Sanitas Alba.
Senatorul Alexandru Pereş l-a acuzat pe Marius Sepi că se foloseşte de nemulţumirile sindicaliştilor în scop politic, pentru a câştiga capital de imagine în scopul viitoarei campanii electorale. În replică, Marius Sepi a arătat că în urma unor negocieri sindicatele şi patronatele ajunseseră la un consens pe un proiect al Codului Muncii promovat acum câţiva ani, dar că guvernul actual doreşte să impună un alt Cod al Muncii, care îi defavorizează pe salariaţi, încurajând abuzurile angajatorilor. În calitate de şef al Inspectoratului Teritorial de Muncă, directorul Horaţiu Puiu susţine că noile prevederi ale Codului Muncii nu reprezintă nici o ameninţare pentru salariaţi sau pentru partea sindicală. El a recunoscut însă că noile reglementări nu rezolvă probleme grave, cum ar fi răspunderea disciplinară şi materială, iar angajatorii vor mai comite în continuare abuzuri, dar aceste chestiuni trebuie rezolvate de instituţiile abilitate ale statului. Un alt reproş al sindicaliştilor a fost faptul că noul Cod al Muncii nu va mai permite negocierile colective, Horaţiu Puiu susţinând însă că însăşi Constituţia României garantează dreptul de asociere şi negociere colectivă, dar Marius Sepi se teme că nici Constiuţia, nici legile speciale nu vor fi respectate, aşa cum stipulările Legii fundamentale au fost „driblate” la reducerea salariilor cu 25 la sută, printr-o decizie a Curţii Constituţionale. Practic, salariaţii vor sta tot mai mult la mâna angajatorilor, devenind tot mai mult bătaia de joc a patronilor.
lSindicaliştii vor ca legea să fie dezbătură în Parlament, nu adoptată prin asumarea răspunderii guvernamentale
Chiar dacă senatorul democrat-liberal Nicolae Dobra a invocat că Guvernul îşi pune mandatul la bătaie în cazul introducerii unei moţiuni de cenzură pe Codul Muncii după asumarea răspunderii în faţa Parlamentului, Ioan Petruţ, liderul Cartel Alfa Alba, a arătat că prin asumarea răspunderii Guvernului în faţa Parlamentului pe Codul Muncii guvernanţii evită procedura parlamentară prin care propunerile sindicaliştilor ar fi putut fi băgate în seamă. Preşedintele Cartel Alfa a spus că sindicaliştii îşi doresc reglementarea, în principiu, a negocierilor colective prin Codul Muncii, pentru a avea garanţia că acestea vor fi stipulate apoi în legile speciale, deoarece „a schimba ce e bine în ceea ce e rău e o prostie”. El nu este de acord nici cu reducerea programului de lucru de către angajator de la 5 la 4 zile şi nici cu stabilirea de către angajator a pagubelor produse de salariat, deoarece aceasta ar duce la abuzuri. Patronii speculează faptul că cei mai mulţi angajaţi nu au bani să dea firma în judecată, bătându-şi joc de ei după bunul plac, ameninţându-i că îi vor da afară dacă nu demisionează din sindicat.
Prof. Ioan Stanca, preşedintele Sindicatului Învăţământ Alba, a spus că mesajul liderilor sindicali este ca parlamentarii judeţului să facă tot ce pot pentru a stopa asumarea răspunderii Guvernului pe forma actuală a Codului Muncii şi să lupte pentru dezbaterea proiectului în Parlamentul României. Dacă în cazul Opoziţiei este de aşteptat ca parlamentarii să respingă la vot Codul Muncii, rămâne de văzut dacă senatorii şi deputaţii Puterii vor îndrăzni să voteze cum le cer alegătorii sau vor respecta orbeşte disciplina de partid.
Robert GHERGU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult