Nou pachet social pentru românii cu venituri mici. „Eu cred că este obligatoriu, după ce vom vedea puterea de cumpărare”
Marcel Ciolacu, președintele PSD, a anunțat faptul că marți va avea loc o ședință a coaliției, infirmând existența unei tensiuni între partide, în contextul absenței acestuia la ceremoniile de luni dedicate Zilei Marinei Române.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu a declarat, marţi, despre pregătirea unui nou pachet de măsuri pentru sprijinirea populaţiei, că este obligatoriu, după ce va fi analizată puterea de cumpărare, în urma datelor INS. Despre compensarea cu 50 de bani a preţului la combustibil, liderul PSD a spus că acest moment s-a intrat într-o zonă predictibilă şi nu crede că mai este oportun.
”Eu cred că este obligatoriu, după ce vom vedea puterea de cumpărare. Acum s-au cam reglat şi preţurile la combustibil, să vedem (..) componenta de la INS, o să vină tot energia aproape peste 50%, influenţa avută în coeficientul de inflaţie, care aţi văzut că s-a stopat şi chiar a scăzut, deci am intrat pe alt trend. Categoric, vor trebui luate şi alte măsuri”, a spus Ciolacu, precizând că important este trendul.
Liderul PSD a mai spus că influenţa în preţurile alimentelor se datorează şi secetei. ”Iarăşi este o emoţie, fiindcă totuşi mâncăm din producţia din primăvară, dar o să se regleze”, a mai spus el.
Despre păstrarea măsurii privind compensarea cu 50 de bani a preţului la carburanţi, Marcel Ciolacu a arătat că nu a avut această discuţie.
Întrebat dacă impactul aceste măsuri a fost unul bun, el a răspuns: ”A fost o măsură pe care a luat-o Guvernul, într-un moment nu neapărat de de scumpiri foarte mari, dar de emoţie”. ”În acest moment s-a intrat într-o zonă predictibilă şi eu nu cred că mai este oportună”, a spus el.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că partidul susţine ”cu certitudine” o ”reglementare” a tarifelor la energie pentru consumatorii casnici şi pentru instituţiile publice, precum şcoli, spitale aflate în subordinea autorităţilor locale. El anunţă că PSD va face propuneri în acest sens în următoarea perioadă.
”Vom veni cu variantă într-o perioadă scurtă de timp. E o discuţie – dacă doriţi, nu am nicio problemă – e de ore. Suntem într-o situaţie creată de fostul Guvern de dreapta unde trebuie să găsim soluţiile cele mai bune. Sperăm să avem capacitatea de a veni. Există şi zona de reglementare, poate o semi-reglementare.
Cu certitudine, atât eu cât şi specialiştii Partidului Social Democrat dorim o reglementare în zona casnică şi nu numai; în zona administraţiei locale şi aici mă refer în primul şi în primul rând la spitale, şcoli, grădiniţe şi sistemul de încălzire”, a afirmat Marcel Ciolacu vineri, într-o conferinţă la Bistriţa, întrebat fiind care este varianta susţinută de PSD în ceea ce priveşte compensarea preţului la energie.
Sursa: romaniatv.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]
