Politică Administrație

Noile salarii ale demnitarilor: indemnizațiile președintelui și prim-ministrului scad, ale parlamentarilor se dublează

Ioana Oprean

Publicat

în

Lia Olguța Vasilescu, Ministrul Muncii, a anunțat astăzi grilele de salarizare a demnitarilor conform noii legi a salarizării unitare, potrivit cărora cel mai mare salariu din România îi va reveni șefului statului – 17.400 lei, urmat de șeful Guvernului, șefii Parlamentului și președinții Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ) și Curții Constituționale (CCR) – 15.950 lei, iar miniștrii urmând să aibă 14.500 de lei brut pe lună. ”La președintele României coeficientul este 12 (raportat la salariul minim pe economie – n. red.), fiind cel mai mare salariu din România.
După care sunt, în ordine descrescătoare: președintele Senatului, președintele Camerei Deputaților, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, președintele Curții Constituționale – 11, premierul României, la fel, 11. Apoi avem judecătorii de la ÎCCJ și de la CCR la 10,5. Miniștrii sunt la coeficientul 10, secretarii de stat – 7,4, parlamentarii la 8”, a declarat Lia Olguța Vasilescu, citată de news.ro. Practic, salariile celor mai înalți demnitari în stat vor scădea potrivit noii legi a salarizării.

În prezent, președintele României, prim-ministrul și președinții Parlamentului câștigă 21.540 lei brut pe lună, iar de la 1 iulie ar urma să primească 17.400 lei brut pe lună președintele și 15.950 lei brut pe lună șefii Legislativului. De asemenea, miniștrii au în prezent o indemnizație de 19.055 lei brut pe lună, iar din iulie vor primi mai puțin, adică 14.500 lei brut pe lună.

Salarii la nivelul președinților Parlamentului vor avea de la 1 iulie 2017 și președintele ÎCCJ și cel al CCR, adică 15.950 lei brut pe lună. Potrivit proiectului legii salarizării unitare, judecătorii CCR și cei ai ÎCCJ vor primi 15.225 lei brut pe lună. În ierarhia salariilor, urmează parlamentarii, care vor primi din iulie 11.600 lei brut pe lună, aproximativ dublu față de cât primesc în prezent. La rândul lor, secretarii de stat vor primi un salariu de 10.730 lei brut pe lună din iulie, o creștere consistentă față de cât au în prezent.

De asemenea, Olguța Vasilescu a prezentat și salariile din administrația publică locală. ”Pentru primari și viceprimari avem așa: primarul general al Capitalei – 9 (coeficientul raportat la salariul minim pe economie – n. red.), viceprimarul Capitalei – 8, președintele Consiliului Județean – 8, vicepreședintele Consiliului Județean – 7, primarul de localitate cu peste 300.000 de locuitori – 8, primar de localitate cu peste 200.000 de locuitori – 7,5 și de aici încolo scad până la ultimul în ierarhie, viceprimar de localitate cu până la 3.000 de locuitori – 3”, a anunțat ministrul Muncii.

În sume brute, salariile din administrația locală arată astfel: primarul general al Capitalei – 13.050 lei, viceprimarul Capitalei – 11.600 lei, președintele de Consiliu Județean – 11.600 lei, vicepreședintele Consiliului Județean – 10.150, primarul de localitate cu peste 300.000 de locuitori – 11.600 lei, primarul de localitate cu peste 200.000 de locuitori – 10.875, viceprimarul de localitate cu sub 3.000 de locuitori – 4.350 lei.

Sursa: profit.ro

Salvează

Salvează


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții

Bogdan Ilea

Publicat

în

Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere

Ioana Oprean

Publicat

în

Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]

Citește mai mult

Politică Administrație

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni”

Ioana Oprean

Publicat

în

PSD decide astăzi dacă susține guvernul Veștea: Ședință importantă convocată duminică. Condițiile, „economia trebuie făcută pentru oameni” Consiliul Politic Național al PSD se reunește astăzi, 21 iunie 2026, într-o ședință cu miză politică majoră, pentru a decide dacă partidul va intra la guvernare alături de viitorul guvern Veștea sau va rămâne în opoziție. PSD condiționează […]

Citește mai mult