Noi scheme de tratament și recuperare pentru pacienți, după infecția cu COVID-19, aprobate de Ministerul Sănătății: Anunțul Ioanei Mihăilă
Două documente privind tratamentul, dar și recuperarea după infecția cu noul coronavirus au fost aprobate de către Ministerul Sănătății. Schemele pentru tratarea COVID reprezintă o revizuire a propocolului existent, după acumularea de noi date clinice precum și monitorizarea și îngrijirea în ambulatoriu a tot mai mulți pacienți.
Protocolul de medicină fizică și de reabilitare post-COVID-19 are ca scop ameliorarea stării fizice a pacienților care au fost infectați cu SARS-CoV-2, precum și creșterea capacității lor de a se întoarce la o viață normală.
„Era necesar un astfel de protocol (de recuperare – n.r.) pentru evaluarea și pentru managementul terapeutic privind dizabilitățile complexe rezultate în urma infecției cu SARS-CoV-2. Pacienții care au trecut prin boală, în special cei cu forme severe, trebuie să beneficieze de servicii medicale de recuperare. COVID-19 este o boală cu afectare multiplă de organe și care poate lăsa sechele respiratorii, cardiace, neurologice, musculoscheletale, psihologice. Efectele bolii se pot întinde pe perioade variabile de timp, afectând calitatea vieții pacienților. Continuarea reabilitării medicale a acestora va permite monitorizarea atentă, refacerea funcționalității și a capacității de muncă și va scurta timpul de întoarcere la o viață normală”, a declarat ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății.
De asemenea, ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, a aprobat și ordinul care actualizează protocolul medical de tratament pentru pacienții infectați cu virusul SARS-CoV-2 în conformitate cu cele mai noi studii medicale și recomandările Organizației Mondiale a Sănătății și Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor.
Astfel, a fost adaptat tratamentul pacienților infectați cu SARS-CoV-2 în acord cu ultimele considerații legate de medicația antivirală. Totodată, a fost introdus un capitol nou cu recomandări pentru medicii de familie care tratează la domiciliu pacienții infectați.
Cele două protocoale de tratament au fost elaborate de comisiile de specialitate ale Ministerului Sănătății.
Ordinele ministrului Sănătății care conțin noile prevederi medicale vor fi publicate vineri în Monitorul Oficial.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]