Noaptea Muzeelor la Sate 2023: 3 muzee din Alba sunt pe lista atracțiilor. Program
Noaptea Muzeelor la Sate 2023: 3 muzee din Alba sunt pe lista atracțiilor. Program
Noaptea Muzeelor la Sate, un eveniment de primă importanță la nivel național și european, va avea loc sâmbătă. Publicul va putea vizita peste o sută de locații, evenimente culturale și programe educaționale în mediul rural. Acestea vor fi organizate de muzee și organizații private, în spații cu valoare istorică și patrimonială din satele și comunele din 36 de județe ale României.
Cu ocazia Nopții Muzeelor la Sate, vizitatorii vor avea oportunitatea de a descoperi o lume mai puțin explorată până acum: cea a spațiilor culturale rurale din România. Această experiență cuprinde 143 de muzee și colecții muzeale, case memoriale, case ale martirilor, gospodării țărănești conservate în situ, castele, domenii nobiliare, cetăți, biserici fortificate sau de lemn, colecții de artă și istorie religioasă ale unor ansambluri mănăstirești, muzee parohiale, centre de artă, ateliere, centre culturale, mori, mausolee, hambare, centre de pompieri, fierării, puncte gastronomice, situri arheologice și monumente paleocreștine, ateliere de olărit și multe alte atracții fascinante, conform News.ro.
„Noaptea Muzeelor la Sate urmează modelul deja consacrat și arhitectura Nopții Muzeelor, un fenomen cultural care anul viitor va sărbători ediția cu numărul 20. Acest proiect a fost un catalizator cultural care a accelerat masiv în ultimele două decenii interacțiunea publicului cu muzeul și a generat interes pentru produsul muzeal urban. Acum, prin această nocturnă muzeală la sate, organizată în premieră, se focalizează atenția către valorile culturale din zona rurală și o modificare a fluxului cultural, care până acum era exclusiv dinspre rural spre urban, iar acum are ocazia să schimbe direcția și să pună în lumină toate eforturile de conservare și păstrare a valorilor culturale în micile comunități ale României”, spune Dragoș Neamu, coordonator Departament Relații Internaționale și Proiecte Culturale, manager al Nopții Muzeelor la Sate.
Evenimentul se adresează atât comunităților din mediul rural, care locuiesc în apropierea acestor muzee și au oportunitatea de a le explora gratuit pentru o noapte, cât și locuitorilor din orașe, oferindu-le posibilitatea unei vizite speciale la muzeele din județ. Județele cu cele mai numeroase reprezentări includ Brașov (cu 13 obiective), Sibiu (cu 10 obiective), Sălaj și Maramureș (cu 9 obiective fiecare), și Iași (cu 7 obiective).
3 muzee din Alba vor fi incluse pe lista atracțiilor pe care doritorii le pot vizita. Este vorba despre Muzeul Etnografic „Pamfil Albu” din Lupșa, Muzeul memorial „Avram Iancu” din Inceşti și Muzeul Mineritului din Roșia Montană.
Muzeul Etnografic „Pamfil Albu” din Lupșa își va aștepta vizitatorii între orele 16:00 – 00:00. Muzeul memorial „Avram Iancu” va putea fi vizitat între orele 18:00-20:00, iar Muzeul Mineritului va fi deschis între orele 19:00 – 23:00.
Evenimentul include și o campanie națională de dezvoltare a programelor educaționale destinate copiilor și tinerilor din comunitățile rurale. Prin aceasta, se dorește valorificarea patrimoniului rural românesc și se creează o componentă de inițiere culturală a copiilor din zonele rurale prin programe educaționale. În parteneriat cu Asociația „Da’DeCe”, Rețeaua Națională a Muzeelor a creat un KIT educațional, pus la dispoziție gratuit pe website-ul dedicat evenimentului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









