Actualitate

Negocieri pentru un acord privind împărțirea costurilor de stocare a rezervelor de gaze, la nivelul statelor Uniunii Europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Negocieri pentru un acord privind împărțirea costurilor de stocare a rezervelor de gaze, la nivelul statelor Uniunii Europene

În această săptămână, țările Uniunii Europene vor dezbate un posibil acord pentru împărțirea costurilor de cumpărare a gazelor pentru a umple facilitățile de stocare și a construi o rezervă de aprovizionare înaintea iernii.

Comisia Europeană a prezentat luna trecută o propunere legislativă prin care introduce obligaţia de a stoca gaze naturale la un nivel minim de 80% pentru iarna următoare şi de 90% pentru anii următori. Propunerea este menită să reducă dependenţa de Rusia, care furnizează aproximativ 40% din gazele de care are nevoie UE.

Propunerea a provocat îngrijorări în unele state membre UE care au facilităţi de stocare a gazelor, inclusiv Ungaria, Austria şi Ţările de Jos, care se tem că firmele lor vor fi forţate să cumpere volume mari de gaze la preţuri ridicate, în timp ce statele care nu au sau dețin facilităţi reduse de stocare nu se confruntă cu astfel de probleme. Diplomaţii din ţările UE vor discuta săptămâna aceasta un acord de compromis care, dacă va fi aprobat, ar putea duce la negocieri cu Parlamentul European privind reglementările finale.

Potrivit Agerpres, în proiectul de document consultat de Reuters se menţine obiectivul de a stoca gaze naturale la un nivel minim de 90%, dar se aplică doar facilităţilor de stocare care servesc clienţii interni. În acest fel, un stat nu va fi obligat să umple facilităţile de stocare de pe teritoriul său, care sunt folosite în principal de altă ţară. Contribuţia unei ţări la umplerea facilităţilor de stocare va fi, de asemenea, plafonată la 35% din consumul său mediu anual de gaze din ultimii cinci ani, conform propunerii Franţei.

Stocarea gazelor naturale lichefiate ar putea fi contabilizată pentru îndeplinirea obiectivelor UE.

Statele membre UE trebuie să se asigure că facilităţile de stocare a gazelor sunt umplute, ele ar putea realiza acest obiectiv impunând măsuri cum ar fi obligarea furnizorilor de gaze de a stoca un volum minim.

Pentru a atenua temerile privind împărţirea corectă a costurilor între state, Bruxellesul a propus un sistem de „împărţire a responsabilităţilor”, în care ţările care nu au facilităţi de stocare trebuie să acopere 15% din cantitatea lor anuală de gaze utilizată prin umplerea depozitelor la un nivel echivalent în alte state.

În proiectul de document consultat de Reuters se arată că sunt exceptate de la aceste obiective Cipru, Malta şi Irlanda, state insulare îngrijorate că vor fi forţate să plătească pentru livrări de gaze pe care nu le folosesc, din moment ce nu sunt conectate la facilităţile de stocare ale altor state.

Sursa: digi24.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult