Municipiul Alba Iulia și alte localități, pericol de a se „inunda” cu gunoaie. Depozitul operat de Polaris, pentru transportul resturilor menajere, închis de către APM
Luni, 15 martie, APM Gorj a suspendat autorizația de mediu pentru depozitul operat de către Polaris la Târgu Jiu, astfel, municipiul Alba Iulia este și el afectat, depozitul din Târgu Jiu fiind locul unde era transportat gunoiul menajer din municipiu.
Contactați telefonic de către ziarulunirea.ro, reprezentanții Polaris M Holding au declarat că la momentul actual nu există încă o soluție pentru remedierea problemelor provocate de suspendarea activității depozitului de deșeuri de la Târgu Jiu, întrucât atât Sibiu, cât și Oradea au respins cererea unui centru de depozitare a deșeurilor.
Pe lângă municipiul Alba Iulia, compania se ocupă și de transportul deșeurilor menajere din localitățile Teiuș, Sântimbru, Mihalț, Galda, Cricău, Stremț, Ciugud și Rădești.
„Depozitul conform de la Târgu-Jiu se închide, începând cu 23 martie.
Despre cum un prefect USR îngroapă, fără scrupule, un primar PNL. Alba Iulia devine victimă colaterală, pentru că la Galda treaba e încă la nivel de mobilizare demobilizatoare a operatorului. S-a întâmplat mai repede decât am prezis!
Acum să vedem cum se mișcă lucrurile. Și cine-l va întreba pe Pleșa de sănătate. Nu că n-ar ști, da mai e timp până-n 22 martie de-un nani, dacă n-au ațipit deja.
O situație similară cu ce s-a întâmplat, anul trecut, la Alba Iulia. Garda de Mediu a fost sesizată, a luat măsuri și acum se roagă de Polaris să conteste. Aproape că le-ar da ei bani de avocați.
Notificarea Polaris a plecat și spre primăria din Alba Iulia, cu poșta rapidă. Noroc că dau peste unii care știu ce au de făcut. Ce bine că n-avem platformele subterane pentru gunoaie, funcționale! Doar nu suntem tâmpiți! Le ținem la suprafață, că dacă le vine unora să caute ghiocei…”, a scris Mihai Coșer, pe pagina de socializare.
Telenovela gropii de gunoi de la Galda de Jos a ajuns la punctul terminus la finalul lunii ianuarie. Contestaţia formulată de firma Polaris M. Holding cu privire la licitaţia organizată de Consiliul Judeţean Alba pentru concesionarea Centrului de Management Integrat al Deşeurilor de la Galda de Jos a fost respinsă, luni, de către Curtea de Apel Alba Iulia.
După mai bine de doi ani de la finalizarea investiţiei, Consiliul Judeţean va putea să încheie contractul prin care va concesiona depozitul ecologic de deşeuri şi instalaţiile aferente unui operator privat, condiţie prevăzută în contractul de finanţare cu Comisia Europeană prin care a fost realizat proiectul în valoare de 24 de milioane de euro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]
VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C
Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]









