Municipiul Alba Iulia și alte localități, pericol de a se „inunda” cu gunoaie. Depozitul operat de Polaris, pentru transportul resturilor menajere, închis de către APM
Luni, 15 martie, APM Gorj a suspendat autorizația de mediu pentru depozitul operat de către Polaris la Târgu Jiu, astfel, municipiul Alba Iulia este și el afectat, depozitul din Târgu Jiu fiind locul unde era transportat gunoiul menajer din municipiu.
Contactați telefonic de către ziarulunirea.ro, reprezentanții Polaris M Holding au declarat că la momentul actual nu există încă o soluție pentru remedierea problemelor provocate de suspendarea activității depozitului de deșeuri de la Târgu Jiu, întrucât atât Sibiu, cât și Oradea au respins cererea unui centru de depozitare a deșeurilor.
Pe lângă municipiul Alba Iulia, compania se ocupă și de transportul deșeurilor menajere din localitățile Teiuș, Sântimbru, Mihalț, Galda, Cricău, Stremț, Ciugud și Rădești.
„Depozitul conform de la Târgu-Jiu se închide, începând cu 23 martie.
Despre cum un prefect USR îngroapă, fără scrupule, un primar PNL. Alba Iulia devine victimă colaterală, pentru că la Galda treaba e încă la nivel de mobilizare demobilizatoare a operatorului. S-a întâmplat mai repede decât am prezis!
Acum să vedem cum se mișcă lucrurile. Și cine-l va întreba pe Pleșa de sănătate. Nu că n-ar ști, da mai e timp până-n 22 martie de-un nani, dacă n-au ațipit deja.
O situație similară cu ce s-a întâmplat, anul trecut, la Alba Iulia. Garda de Mediu a fost sesizată, a luat măsuri și acum se roagă de Polaris să conteste. Aproape că le-ar da ei bani de avocați.
Notificarea Polaris a plecat și spre primăria din Alba Iulia, cu poșta rapidă. Noroc că dau peste unii care știu ce au de făcut. Ce bine că n-avem platformele subterane pentru gunoaie, funcționale! Doar nu suntem tâmpiți! Le ținem la suprafață, că dacă le vine unora să caute ghiocei…”, a scris Mihai Coșer, pe pagina de socializare.
Telenovela gropii de gunoi de la Galda de Jos a ajuns la punctul terminus la finalul lunii ianuarie. Contestaţia formulată de firma Polaris M. Holding cu privire la licitaţia organizată de Consiliul Judeţean Alba pentru concesionarea Centrului de Management Integrat al Deşeurilor de la Galda de Jos a fost respinsă, luni, de către Curtea de Apel Alba Iulia.
După mai bine de doi ani de la finalizarea investiţiei, Consiliul Judeţean va putea să încheie contractul prin care va concesiona depozitul ecologic de deşeuri şi instalaţiile aferente unui operator privat, condiţie prevăzută în contractul de finanţare cu Comisia Europeană prin care a fost realizat proiectul în valoare de 24 de milioane de euro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








