Moţii protestează împotriva iredentismului maghiar
Societatea „Avram Iancu” din România – Filiala Câmpeni, cu filialele din Abrud, din Baia de Arieş, împreună cu cele arondate acestora, din bazinul interior al Munţilor Apuseni: Avram Iancu, Albac, Bistra, Bucium, Ciuruleasa, Gârda, Horea, Lupşa, Mogoş, Ocoliş, Poiana Vadului, Poşaga, Roşia Montană, Sălciua, Sohodol şi Vidra; cu Despărţământul ASTRA şi cu Uniunea Munţii Apuseni, organizează marţi – 22 martie 2011, începând de la ora 12.30, în Piaţa Avram Iancu din Câmpeni – „Capitala de suflet a Ţării Moţilor”, miting paşnic pentru înfierarea recrudescenţei acţiunilor iredentiste hungariste din partea unor oficiali ai statului vecin. Acestea culminând, în ziua de 15 martie 2011, cu „odiosul” proces, înscenat cu îngăduinţa autorităţilor într-o piaţă publică din Miercurea Ciuc. Apreciem acest gest oribil ca pe o „ÎNCERCARE”, de „TATONARE” a poziţiei şi rezistenţei noastre; a prea tolerantului popor român.
„Filmul rulat” nu este altceva decât rodul îndoctrinării copiilor şi tineretului maghiar cu tezele false ale iredentismului, teze cuprinse în manualele de istorie şi geografie de limbă maghiară, tipărite la Budapesta, „dar otrăvit”, scris de istorici şovini, iresponsabili. Dureros că această otravă se inoculează cu bună ştiinţă tineretului maghiar, ca să nu cunoască adevărul istoric! Ori, cum se ştie, moţii n-au atacat pe nimeni. Ei au fost cei atacaţi şi hărţuiţi de către trupe străine, în propria lor ţară.
O istorie curată, ar recunoaşte şi confirma adevărul că, în 1848-1849 moţii ar fi putut distruge complet armatele ungureşti, care ne-au călcat cu gând rău pragul, cu efective mult mai numeroase şi fiind dotate mai bine. Ori, moţii şi-au apărat glia străbună. Generalul Iancu a fost cu adevărat un revoluţionar democrat, cu o viziune modernă. La început a salutat revoluţia maghiară, considerând-o ca aducătoare de libertate pentru toţi iobagii. Tocmai de aceea, într-o scrisoare către Ioszef Smonffi, Craiul Munţilor scria: „Fraţilor maghiari, Libertate, Egalitate, Frăţie!… Ascultaţi cuvintele purcese din adâncul sufletului unui român sincer. Fraţilor! Credeţi-ne nouă că noi prea luminat vedem şi credem, că în aceste două patrii surori, maghiarul de azi şi viitor nu poate vorbi fără român, nici românul fără maghiar”. Tot astfel, într-o altă scrisoare, dată din Câmpeni, la 21 decembrie 1848, Iancu dădea instrucţiuni prefecţilor şi tribunilor să asigure „…rezolvarea dreaptă a pricinilor judecătoreşti în Munţii Apuseni şi o tratarea umană a prizonierilor maghiari..”. Scrisoarea se află la Muzeul Naţional al Unirii, din Alba Iulia, sub numărul de inventar 40. Multe asemenea dovezi, ale adevărului istoric, am mai putea cita.
Ne punem acum întrebări justificate: Ce trebuie să facem…? Noi, moţii, nu putem fi mai prejos decât înaitaşii… Şi, de ce ni se calcă în picioare DEMNITATEA NOASTRĂ DE MOŢI!?
Suntem hotărâţi să luptăm totuşi civilizat, cu armele democraţiei împotriva hărţuirii şi batjocurei la care suntem supuşi, cu îngăduinţa laşă a conducătorilor României. Unde-s frâiele curate ale diplomaţiei…? În Ţară la noi se arborează drapele străine şi se intonează la început de activităţi un imn străin!? De ce?
Moţii şi toţi locuitorii Apusenilor sunt indignaţi şi îngrijoraţi de atmosfera creată de reprezentanţii hungarismului şovin. Şi totuşi, ei sunt în măsură, şi au discernământul, să ierte chiar şi asemenea gesturi, dacă ar observa o recunoaştere sinceră din partea celor chemaţi, să condamne acţiunile reprobabile. Nu avem însă nevoie de argumente false, îmbrăcate în „cămaşa nouă” a Europei unite, dar cu rădăcinile ancorate într-o gândire medievală, de domeniul trecutului… Aşteptăm! Mai avem încă răbdare…!
Prof. Vasile BUD, preşedinte al filialei Câmpeni a Societăţii „Avram Iancu”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]
UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc
TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]








