Moţii protestează împotriva iredentismului maghiar
Societatea „Avram Iancu” din România – Filiala Câmpeni, cu filialele din Abrud, din Baia de Arieş, împreună cu cele arondate acestora, din bazinul interior al Munţilor Apuseni: Avram Iancu, Albac, Bistra, Bucium, Ciuruleasa, Gârda, Horea, Lupşa, Mogoş, Ocoliş, Poiana Vadului, Poşaga, Roşia Montană, Sălciua, Sohodol şi Vidra; cu Despărţământul ASTRA şi cu Uniunea Munţii Apuseni, organizează marţi – 22 martie 2011, începând de la ora 12.30, în Piaţa Avram Iancu din Câmpeni – „Capitala de suflet a Ţării Moţilor”, miting paşnic pentru înfierarea recrudescenţei acţiunilor iredentiste hungariste din partea unor oficiali ai statului vecin. Acestea culminând, în ziua de 15 martie 2011, cu „odiosul” proces, înscenat cu îngăduinţa autorităţilor într-o piaţă publică din Miercurea Ciuc. Apreciem acest gest oribil ca pe o „ÎNCERCARE”, de „TATONARE” a poziţiei şi rezistenţei noastre; a prea tolerantului popor român.
„Filmul rulat” nu este altceva decât rodul îndoctrinării copiilor şi tineretului maghiar cu tezele false ale iredentismului, teze cuprinse în manualele de istorie şi geografie de limbă maghiară, tipărite la Budapesta, „dar otrăvit”, scris de istorici şovini, iresponsabili. Dureros că această otravă se inoculează cu bună ştiinţă tineretului maghiar, ca să nu cunoască adevărul istoric! Ori, cum se ştie, moţii n-au atacat pe nimeni. Ei au fost cei atacaţi şi hărţuiţi de către trupe străine, în propria lor ţară.
O istorie curată, ar recunoaşte şi confirma adevărul că, în 1848-1849 moţii ar fi putut distruge complet armatele ungureşti, care ne-au călcat cu gând rău pragul, cu efective mult mai numeroase şi fiind dotate mai bine. Ori, moţii şi-au apărat glia străbună. Generalul Iancu a fost cu adevărat un revoluţionar democrat, cu o viziune modernă. La început a salutat revoluţia maghiară, considerând-o ca aducătoare de libertate pentru toţi iobagii. Tocmai de aceea, într-o scrisoare către Ioszef Smonffi, Craiul Munţilor scria: „Fraţilor maghiari, Libertate, Egalitate, Frăţie!… Ascultaţi cuvintele purcese din adâncul sufletului unui român sincer. Fraţilor! Credeţi-ne nouă că noi prea luminat vedem şi credem, că în aceste două patrii surori, maghiarul de azi şi viitor nu poate vorbi fără român, nici românul fără maghiar”. Tot astfel, într-o altă scrisoare, dată din Câmpeni, la 21 decembrie 1848, Iancu dădea instrucţiuni prefecţilor şi tribunilor să asigure „…rezolvarea dreaptă a pricinilor judecătoreşti în Munţii Apuseni şi o tratarea umană a prizonierilor maghiari..”. Scrisoarea se află la Muzeul Naţional al Unirii, din Alba Iulia, sub numărul de inventar 40. Multe asemenea dovezi, ale adevărului istoric, am mai putea cita.
Ne punem acum întrebări justificate: Ce trebuie să facem…? Noi, moţii, nu putem fi mai prejos decât înaitaşii… Şi, de ce ni se calcă în picioare DEMNITATEA NOASTRĂ DE MOŢI!?
Suntem hotărâţi să luptăm totuşi civilizat, cu armele democraţiei împotriva hărţuirii şi batjocurei la care suntem supuşi, cu îngăduinţa laşă a conducătorilor României. Unde-s frâiele curate ale diplomaţiei…? În Ţară la noi se arborează drapele străine şi se intonează la început de activităţi un imn străin!? De ce?
Moţii şi toţi locuitorii Apusenilor sunt indignaţi şi îngrijoraţi de atmosfera creată de reprezentanţii hungarismului şovin. Şi totuşi, ei sunt în măsură, şi au discernământul, să ierte chiar şi asemenea gesturi, dacă ar observa o recunoaştere sinceră din partea celor chemaţi, să condamne acţiunile reprobabile. Nu avem însă nevoie de argumente false, îmbrăcate în „cămaşa nouă” a Europei unite, dar cu rădăcinile ancorate într-o gândire medievală, de domeniul trecutului… Aşteptăm! Mai avem încă răbdare…!
Prof. Vasile BUD, preşedinte al filialei Câmpeni a Societăţii „Avram Iancu”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








