Moment istoric! Centura Sebeșului va fi deschisă circulației auto la 1 septembrie, deodată cu tronsonul Orăștie-Vințu de Jos

Pentru locuitorii municipiului Sebeș și zecile de mii de șoferi care tranzitează zilnic DN1 prin acest orășel, urmează un moment istoric. Coșmarul care durează de mai bine de zece ani, datorat circulației rutiere infernale, va lua sfârșit la 1 septembrie 2013.

Directorii de proiect ai celor două companii (Strabag și STRACO) care construiesc lotul 1 și lotul 2 al autostrăzii Orăștie – Sibiu au promis că la 1 septembrie, tronsonul de 24 de km Orăștie (de la Geoagiu) – Vințu de Jos (Vințișoara), respectiv   porțiunea de 9 kilometri de drum care va avea și rolul de centură a Sebeșului, vor fi deschise circulației rutire.

ELIT

Astfel, autovehiculele vor putea circula pe 54 de kilometri de autostradă, între Deva și până la ieșirea din Sebeș.

Potrivit IPJ Alba, în lunile iulie și august, Sebeșul ajunge să fie tranzitat zilnic și de 40.000 de autovehicule.

Informațiile ne-au fost oferite de către directorul de la Drumuri Naționale Alba, Liviu Hondola, care a vizitat în aceste zile șantierul autostrăzii și a fost asigurat de reprezentanții constructorilor că la 1 septembrie Sebeșul va fi eliberat de sub teroarea traficului rutier.

ADEZIUNE PLUS

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| Povestea Mărțișorului, cu Daniela Floroian: Care este istoria micului cadou pe care îl primim astăzi de la cei dragi

De 1 Martie, o sărbătoare care se află în sufletul multora dintre români pentru frumusețea, puritatea și „noul” pe care… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

32 Comentarii

Florina 6 august 2013 at 13:30

Cugiru a ramas pe langa !!! Bine ca au fost mintiti in campanie de liberali !

Horea 6 august 2013 at 14:57

Cugiru’ Ce sa faca cu … centura?

cristi 8 august 2013 at 12:45

Horea draga, la Cugir nu-i trebuie centura ci macar o iesire si-o intrare la autostrada asta minunata… Bine ca Sebesul are 3 noduri rutiere iar Cugirul niciuna! Rusine sa le fie celor care au proiectat in asa fel zona respectiva! Adica politicienilor care se bat in orgolii prostesti!

constructorul 6 august 2013 at 13:59

Florina. In curand o sa ai o surpriza in acest sens. ramai conectata!

Mircea 7 august 2013 at 0:16

Domnule „Constructorul „din cate stiu, in acest moment nu este posibila realizarea unei intrari respectiv iesiri pe si de pe autostrada la Sibot .Fiind in derulare un proect cu fonduri europene (autostrada) o intrare -iesire la Sibot nu a fost prevazuta in proectul original si orice modificare a proectului aduce sanctiuni din pareta UE.Dupa darea in folosinta a tronsonului de autostrada este posibila realizarea de lucrari aditionale in acest sens?

alexandru 6 august 2013 at 14:19

podul peste calea ferata , in dreptul societatii kronospan este la stadiul de cofrare si armare.este imposbil sa se termine pana la 1 septembrie.mai trebuie mutata reteaua de inalta tensiune de langa el.domnul hondola a vrut sa apara si el la gazeta, daca sefii aia mari de la partid sunt prin concedii.

raak 6 august 2013 at 16:35

@alexandru
inaugurarea este pana in dreptul localitatii Vințu de Jos (Vințișoara) dupa cum spune si articolul (iesire sebes vest), supratraversarea peste calea ferata este dupa acesta. Ceilalti 9 km sunt din dreptul localitatii Lancram pana la iesire sebes est (spre Sibiu)

alexandru 7 august 2013 at 9:02

te rog mai citeste odata articolul. este vorba de tronsolul orastie vintisoara de 24 km si centura sebesului de 9 km.cum eliberezi sebesul de trafic daca dai drumul la circulatie numai din lancram?

ghita 6 august 2013 at 17:14

cine este si cugir asta ?????

Dode 6 august 2013 at 20:00

Bai ghita,dupa cum singur ti-ai scris numele cu litera mica,ca sa intelegem cat de varza esti,mi-e greu sa cred ca nu ai auzit de Cugir,atat datorita lucrurilor bune cat si celor,de ce nu,negative care sunt direct legate de istoria acestui oras,iubit de zeci de mii de oameni imprastia-ti pe tot globul si de cei putin peste zece mii,care au mai ramas acasa si daca Doamne fereste,esti din judetul Alba ar trebui sa sti ca,cu tot respectul pt restul judetului,CUGIRUL in perioada in care tu era-i vre-un ´mucia`,cu fabrica noastra a cam tinut tot judetul in spate,mai intreaba si tu pe cei mai batrani,macar pt atata lucru merita o iesire la autostrada,asta ca sa intelegi ce zicea doamna Florina…,cat despre promisiunile din campania electorala,n-are rost sa mai vb.

Status-Quo 6 august 2013 at 23:21

Frumos text! ”imprastia-ti”, ”era-i”, ”vre-un”, ce mai… te unge la inima. Ah… am uitat, ”mucia”.

La nume ai (sau a-i ???… nu mai stiu aicisa, rog consultanta pă partea dă gramatica, sarumana) trecut bacu’.

Dode 7 august 2013 at 0:13

chiar daca a-i scris cu alt pseudonim ,tot tu esti boule,dar te ascunzi,cu toate ca am facut greseli gramaticale important era mesajul,dar creierul tau nu poate mai mult,te-as intreba,sugi p…,
se scrie legat sau cu cratima?

Status-Quo 7 august 2013 at 8:50

”A-i” gresit iar Dode baiete. Nu prea inteleg de ce te superi!
In locul tau m-as fi amuzat.

M-am uitat pe harta Africii si n-am reusit sa gasesc Cugirul. Stau rau pă partea dă geografie. Imi poti spune unde e?

Si inca ceva: nu-i frumos sa vorbesti urat!

Dode 7 august 2013 at 0:49

…in comentariile celorlalti,nu am cautat greselie gramaticale,pt ca nu asta era important,ci opinia fiecaruia si nici pretentia de a fi un geniu nu o am,oricum nu cred ca pe aici posteaza doar doctori in gramatica,asa ca tine dar tu te oftici si te simti atras de aceste detali de cacat precum o musca pt ca tie iti place tot ce pute, asta esti tu,iar daca acele doua,trei greseli le recunosc nu inteleg ce te deranjeaza la `mucia`,poate ne spui tu care e forma corecta,apropo ai reusit sa gasesti CUGIRU`pe harta?

Incredibil! 7 august 2013 at 2:33

Si acum pe bune, cum de nu a iesit Roman cu stirea asta? Nu-i stilul sau sa lase vreun orice, cat de mic, sa nu se impauneze cu el si sa nu lase de inteles ca a avut un rol important, de fapt cel mai mare rol in realizarea lui. Tre’ sa caut pe FB ca nu lasa el sa-i scape asa ceva.

Status-Quo 7 august 2013 at 8:15

bai Dode, chiar ca esti duda rau:
eu am scris
tu ai scris
el/ea a scris

cum naiba sa fie „a-i scris” ? – e conjugarea verbului „a avea” .
mare bou, intr-adevar.

Status-Quo 7 august 2013 at 8:43

Nu mai folosi pseudonimul altora! Nu ti-e de ajuns al tau?

???? 7 august 2013 at 9:58

Cum ramine cu tunelul subteran de cale ferata pe sub autostrada, pe care vrea cu tot dinadinsul sa il realizeze fabrica Holtz ? Cu tampenia asta, va mai dura inca 3 sau 4 luni sa vedem autostrada functionind ! Piana acum putura lemnarii sa foloseasca calea ferata prin Vint, dar se trezira din somn !

contribuabilu` 7 august 2013 at 10:12

Important pt Sebes si locuitorii acestuia este important ca „pana la urma ” se termina cosmarul circulatiei prin centrul orasului ! Da 1 septembrie e un termen precis ? Ca mie nu-mi vine a crede . Da mai sti….?!

Rudi 7 august 2013 at 10:41

pt dode: esti un penibil si un analfabet! status-quo e prea finut in comentariile lui la adresa ta,eu ti-as fi zis ca esti un prost cu tot cu Cugirul tau! ce ai luat foc asa papagalule? e vreun Las Vegas sau vreun Paris, Cugirul asta? invata sa scrii mai intai si apoi comenteaza pe aici,taran parlit ce esti!

cami 7 august 2013 at 11:19

ghita, status-quo, rudy, trei forme de manifestare a prostiei,acelasi bou, unic…

Status-Quo 7 august 2013 at 18:12

Camița scumpo,
1. Faci o confuzie:Rudy si ghita sunt alte personaje fiecare cu pseudonimul lui
2. Femininul de la bou e cumva ”cami”?

cami 7 august 2013 at 21:27

…da ai dreptate,niste personaje proaste dintr-o comedie de prost gust si va deosebiti e corect,la tine prostia este peste limita legala acceptata in tara si in consecinta ,nu cred ca esti detinatorul vreunui permis auto,de aceea nu inteleg de ce te pasioneaza subiectul,ca pt vizionat filme pt adulti si `frecat manganu`,ocupatia ta de baza,nu e nevoie de autostrazi.Iar despre femininul de la bou fi sigur ca e`MATA`.

Status-Quo 7 august 2013 at 22:09

Bai cameluta,

afla de la mine ca unei femei ii sta cam urat sa scrie texte ca ala de mai sus. As putea sa-ti raspund cu aceeasi moneda insa nu ma cobor atat de jos.

Maca daca ai fi avut cei 7 ani de acasa. Da nici pe astia nu-i ai.

cami 7 august 2013 at 23:56

…se scrie `macar`,ca tot dadeai lectii de gramatica si nu `pa partea de`,in al doilea rand ai jignit un oras intreg cu arogantele tale,bucura-te ca nu au vazut multi din Cugir ca aveai de mancare tot anul,despre cei 7 ani de acasa,of,nu ii am ,ai dreptate,mi-au fost de ajuns 6,asa ca ne vedem la anul!

Dode 7 august 2013 at 12:51

Nu inteteleg de ce va agitati atata ca sa aibe Cugirul iesire la autostrada…. Oricum nu aveti voie pe autostrada cu carutele. Iar cei care au masini de ce nu se pot deplasa in paralel cu autostrada 10 km pe un drum european care va fi oricum liber?.

Dode 7 august 2013 at 14:04

ai schimbat tactica,acum folosesti pseudonimul meu,dar tot tu esti tarane si vroiam sa mai sti ca toti din CUGIR o saluta pe mamica ta!pa tu!

fan.auto 7 august 2013 at 16:44

poate n-am fost suficient de atent, dar va rog lamuriti-ma si pe mine. Deci: deva-simeria 15 km aprox, simeria-orastie 18 km (inaugurati si circulabili, dati in folosinta), apoi orastie-sebes vest 24 km plus centura sebes 9 km. Corect ? Total ? 54 cum scrie articolul sau 66 cu aproximatie. Mersi de raspuns

adevaratul Dode 7 august 2013 at 21:48

bai sobolanule,daca toate masinile s-ar indrepta doar de la Cugir spre Orastie,adica intr-o singura directie,precum singurul tau neuron de la cap spre cur,n-ar fi o problema cei 10 km pe DN,dar sunt alti care vor sa ajunga la Sebes sau Alba-Iulia,iar asta chiar si dupa mintea ta,mica,mica de tot,ar insemna un ocol de vreo 20 km,adica mai mult de jumatate din distanta dintre ele,deci mai uita-te odata pe harta da ai grija mare la culori,cu albastru sunt apele in care traiesc crocodili ca tine!

Dode de Dode 8 august 2013 at 8:12

Ca sa mergi la Sebes te invat eu cum sa faci. Iesi dinspre Cugir inspre Vinerea si la intersectia cu DN faci dreapta ( la stanga mergeai spre Orastie). De acolo mai ai vreo 17 Km pana o sa ajungi intr-un oras adevarat. De unde pana unde ocol de 20 km?. Sau tu te duci la Orastie ca sa te urci pe autostrada ca sa te intorci pe ea pana la Sebes ? Te cred in stare. Vezi ca ar mai fi o varianta prin Suceava-Bacau-Tulcea-Craiova…

flaviu 8 august 2013 at 11:44

Ba tarane tu nu vezi ca era un raspuns la ce scria unul mai sus?Te arunci asa fara sa citesti, ala spunea ca nu e nevoie de o iesire de pe autostrada la Sibot,ca exista la 10 km, inspre Orastie,logic ca se poate circula pe DN spre Sebes, dar in comentariu era vorba despre AUTOSTRADA,e usor sa comentezi ascuns ca un soarece in spatele unui pseudonim, frustratule!

Gicu 8 august 2013 at 12:29

Eu nu inteleg de unde atata agitatie, mai frate. Daca vrei sa mergi de la Cugir la Timisoara te urci pe autostrada la Orastie. Daca vrei sa mergi la Sibiu te urci pe autostrada la Vintisoara. Asa e, era perfect sa fie si la Sibot intrare/iesire dar nu mi se pare un capat de tara sa mai mergi 10 km pe un drum european pana la autostrada.important e sa se faca odata autostrada asta.