Modernizarea infrastructurii rutiere în satul Obreja: Licitație de peste 1.2 milioane de lei pentru atribuirea lucrărilor
Modernizarea infrastructurii rutiere în satul Obreja: Licitație de peste 1.2 milioane de lei pentru atribuirea lucrărilor
Primăria Mihalț a inițiat procedura de atribuire prin licitație publică a unor lucrări de modernizare a infrastructurii rutiere în satul Obreja. Valoarea contractului propus este de 1.287.398,81 de lei, fără TVA.
Se dorește amenajarea corespunzătoare a scurgerii apelor pluviale în localitatea Obreja. Asta prin executarea unor lucrări de betonare a rigolelor și podețelor, construirea și refacerea aleilor pietonale la proprietari și între aceștia. Obiectivul este să fie asigurate condiții normale de acces la proprietățile private, și nu numai, la standardele de siguranțăși confort impuse de normele în vigoare.
Soluția constructivă presupune excavarea pământului și dislocarea rigolelor existente, urmată de așternerea unui strat de balast de 10 centimetri după compactare, betonarea rigolelor aferente părții carosabile în grosime de 10 centimetri, respectiv amenajarea podețelor pentru a facilita accesul la proprietăți, prin îndepărtarea podețelor existente și refacerea acestora cu un strat de balast de 20 de centimetri și turnarea unei plăci de 15 centimetri, armată în dreptul podețului pe o lățime de un metru.
Este prevăzută, de asemenea, amenajarea trotuarelor din dale de beton cu grosimea de 6 centimetri, așezate pe un pat de nisip de 5 centimetri. Stratul de fundație pentru trotuare va fi de balast cu o grosime de 15 centimetri.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Curier Județean
ITM Alba: amenzi de 12.500 de lei și 22 avertismente după controalele din perioada 24-28 august 2026. Ce nereguli au descoperit inspectorii de muncă
ITM Alba: amenzi de 12.500 de lei și 22 avertismente după controalele din perioada 24-28 august 2026. Ce nereguli au descoperit inspectorii de muncă Inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 12.500 de lei și au dat 22 avertismente în urma controalelor din perioada 24-28 august 2026. Prin Programul cadru de acțiuni al […]
Video | Peste 220 de șoferi, testați pentru alcool și droguri în Alba, în două nopți: Câte infracțiuni au descoperit oamenii legii
Peste 220 de șoferi, testați pentru alcool și droguri în Alba, în două nopți: Câte infracțiuni au descoperit oamenii legii În nopțile de 28/29 august și 29/30 august 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sub coordonarea Serviciului Rutier, au derulat o acțiune pe raza județului, care a vizat identificarea conducătorilor auto […]
Tânăr din Cugir, reținut: S-a apropiat de partenera sa deși avea ordin de protecție pentru o perioadă de 3 luni
Tânăr din Cugir, reținut: S-a apropiat de partenera sa deși avea ordin de protecție pentru o perioadă de 3 luni Un tânăr de 24 de ani, din Cugir, a fost reținut după ce ar fi încălcat măsurile dispuse prin ordinul de protecție și s-ar fi apropiat de partenera sa, în vârstă de 24 de ani. […]