MODELUL declarației pe proprie răspundere referitoare la circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, conform Ordonanței Militare nr. 2
MODELUL declarației pe proprie răspundere referitoare la circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, conform Ordonanței Militare nr. 2
Ce acte trebuie să prezinte cetățenii pentru a putea ieși pe stradă. Anunțul făcut de Ministrul Afacerilor Interne
Marcel Vela, Ministrul Afacerilor Interne, a declarat că persoanele care vor să se deplaseze în interes personal, sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, legitimaţia de serviciu, o adeverinţă eliberată de către angajator sau o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.
Potrivit ordonanţei militare prezentate de ministru, măsura se aplică începând cu data de luni, 23 martie, ora 22,00.
Declaraţia pe propria răspundere trebuie să cuprindă nume şi prenume, data naşterii, adresa de domiciliu şi a locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura.
Ordonanţa anunţată de ministrul Vela restricţionează circulaţia persoanelor în afara locuinţei, în intervalul orar 22:00 – 6:00.
MODELUL declarației pe proprie răspundere referitoare la circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, conform Ordonanței Militare nr. 2 din 21.03.2020.
Precizăm faptul că declarația pe propria răspundere poate fi completată integral olograf („de mână”), cu preluarea tuturor elementelor prevăzute în modelul declarației pus la dispoziție.
Declarația pe proprie răspundere completată se va afla în posesia persoanei care efectuează deplasarea, împreună cu documentul de identitate, și va fi pusă la dispoziția reprezentanților Poliției Române, ai Jandarmeriei sau ai Poliției Locale la momentul legitimării persoanei.
Reprezentanții Poliției Române, ai Jandarmeriei sau ai Poliției Locale pot efectua fotografirea documentelor (declarație pe proprie răspundere și act de identitate) la momentul legitimării persoanei.
Menționăm faptul că, potrivit Ordonanței Militare nr. 2 din 21.03.2020 obligația completării declarației pe proprie răspundere se instituie începând cu ora 22.00 a zilei de 23 martie a.c.
Modelul de declarație poate fi descărcat de pe site-ul web al Guvernului României, Ministerului Afacerilor Interne, precum și de pe site-urile celorlalte instituții cu atribuții în domeniu.
Grupul de Comunicare Strategică
DECLARATIE
Subsemnata/Subsemnatul………………………………………………………………………………………
Născută/născut la data de……………………………….
Având domiciliul:……………………………………………………………………………………………………
Certific faptul că deplasarea mea este legată de următorul motiv (se bifează caseta):
deplasarea între domiciliu și locul de muncă, atunci când activitatea profesională este esențială, și nu poate fi organizată sub formă de lucru la distanță (cu prezentarea unei adeverințe permanente de la angajator) sau deplasare în interes profesional care nu poate fi amânată (cu ordin de deplasare de la angajator)
consult medical de specialitate care nu poate fi amânat;
deplasare pentru cumpărături de primă necesitate la unități comerciale din zona de domiciliu;
deplasare pentru asigurarea asistenței pentru persoane în vârstă, vulnerabile sau pentru însoțirea copiilor;
deplasare scurtă, lângă domiciliu, pentru desfășurarea de activități fizice individuale, în aer liber, cu excluderea oricărei forme de activitate sportivă colectivă;
deplasare scurtă, lângă domiciliu, legată de nevoile animalelor de companie
deplasare pentru rezolvarea următoarei situații urgente:…………………………….
………………………………………………………………………………..urmând următorul traseu:
……………………………………………………………………………………………………………………
Subsemnatul cunosc prevederile art. 326 din Codul Penal cu privire la falsul în declarații și art. 352 din Codul Penal cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor.
DATA SEMNĂTURA
ADEVERINȚĂ PERMANENTĂ
Subsemnatul (nume, prenume),…………………………………………………………………….,
în calitate de (funcția)……………………………………………………….. în cadrul (organizația) …………………………………………………………………………………………………confirm faptul că deplasarea persoanei menționată mai jos, între domiciliu și locul său de muncă, este esențială pentru activitatea organizației și nu poate fi organizată sub formă de telemuncă.
Datele persoanei care se deplasează:
Nume : …………………………………………………………………………………………………………
Prenume : …………………………………………………………………………………………………….
Data nașterii: ………………………………………………………………………………………………..
Adresa: ……………………………………………………………………………………………………….
Domeniul activității profesionale : ………………………………………………………………….
Locul de desfășurare al activității profesionale: ………………………………………………..
Traseul deplasării: ………………………………………………………………………………………..
Mijlocul de deplasare: …………………………………………………………………………………..
Subsemnatul cunosc prevederile art. 326 din Codul Penal cu privire la falsul
în declarații și art. 352 din Codul Penal cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor.
DATA SEMNĂTURA
Modelul declarației poate fi descărcat de AICI
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
REORGANIZARE în Primăria Alba Iulia: NU pleacă nimeni acasă, dar se înființează posturi noi de director
REORGANIZARE în Primăria Alba Iulia: Nu pleacă nimeni acasă, dar se înființează posturi noi de director Pe ordinea de zi a ședinței extraordinare de miercuri, 15 aprilie 2026 a Consiliului Local Alba Iulia se află și proiecte de hotărâri privind aprobarea reorganizării aparatului de specialitate al Primarului municipiului Alba Iulia, aprobarea organigramei şi statului de […]
VIDEO | Port popular, vechi de peste 100 de ani, purtat cu măndrie în prima zi de Paște la Bucium. ,,Are o însemnătate aparte”
Port popular, vechi de peste 100 de ani, purtat cu măndrie în prima zi de Paște la Bucium. ,,Are o însemnătate aparte” La evenimentul „Tradiție și bucurie la Bucium Poieni”, o manifestare dedicată obiceiurilor locale, muzicii populare și atmosferei de sărbătoare, participanții au purtat porturi unice, specific din zona Bucium. Bolunduț Ovidiu și Nicola Mădălina, […]
VIDEO | Sulița, obicei din prima zi de Paște, vechi de sute de ani, în Bucium-Poieni, tradiție aparte în Apuseni, unde comunitatea se adună în horă în jurul stâlpului
Sulița, obicei din prima zi de Paște, vechi de sute de ani, în Bucium-Poieni, tradiție aparte în Apuseni, unde comunitatea se adună în horă în jurul stâlpului Comunitatea din Bucium a participat duminică, 12 aprilie, de la ora 12:30, la evenimentul „Tradiție și bucurie la Bucium Poieni”, o manifestare dedicată obiceiurilor locale, muzicii populare și […]