Mitropolitului Ardealului: preoţii sunt nevoiţi să plătească impozite mai mari decât subvenţia pe care o primesc de la stat
Mitropolitului Ardealului, ÎPS Laurenţiu Streza, a vorbit sâmbătă, în cadrul unei conferinţe de presă, despre subvenţia pe care o primesc preoții de la stat și despre decizia Bisericii Ortodoxe Române prin care preoţii sunt obligaţi să nu mai ia bani la înmormântările celor săraci
Potrivit Mitropolitului Ardealului, tot mai mulţi preoţi sunt nevoiţi să plătească impozite mai mari decât subvenţia pe care o primesc de la stat, ceea ce le afectează salariile pe care şi le completează cu banii obţinuţi din taxele bisericeşti, dar şi din donaţiile credincioşilor. În ceea ce privește decizia Bisericii Ortodoxe Române prin care preoţii sunt obligaţi să nu mai ia bani la înmormântările celor săraci, , ÎPS Laurenţiu Streza susține că nu afectează deloc salariile preoţilor.
“Pe noi nu afectează cu nimic. (…) Nu se impune nicio taxă de înmormântare, dacă familia doreşte să sprijine biserica, poate să o facă. (…) Noi deja de foarte multă vreme aplicăm lucrul acesta, pentru înmormântări nu se percep taxe (n.a. în cazul celor săraci)”, a precizat Mitropolitul Ardealului.
“Salariul de la stat este doar o subvenţie, un sprijin. (…) Ştiţi dumneavoastră că noi dăm impozite la stat încă o dată cât subvenţiile pe care ni le dă statul? Deci, un salariu este completat din fonduri proprii, se pune impozit pe tot salariul, iar impozitul pe care îl returnăm noi statului este mai mare decât subvenţia pe care ne-o face el şi ne-o face ca obligaţie, nu ne-o face de drag. După ce s-au confiscat averile bisericii, după Cuza, s-a făcut o convenţie, ca statul să ajute biserica, prin aceste subvenţii chiar şi la salariul”, a declarat, potrivit Agerpres, ÎPS Laurenţiu Strezaâ în cadrul conferinţei de presă.
Mitropolia Ardealului cu sediul la Sibiu, pastorită de IPS Laurentiu Streza, cuprinde judetele Sibiu, Brasov, Alba, Harghita, Covasna, Mureș și Bihor (plecate de sub Mitropolia Clujului) plus Hunedoara (preluat de la Mitropolia Banatului). Pe 16 decembrie 2011, sinoadele Mitropoliei Clujului si Mitropoliei Ardealului s-au intalnit la Sambata de Jos unde s-a exprimat dorinta ca Episcopia Oradiei si cea din Alba Iulia sa treaca sub obladuirea Mitropoliei Ardealului. Ulterior si Episcopia Devei si Hunedoarei si-a exprimat dorinta sa treaca sub pastorirea Mitropoliei Ardealului.
sursa foto: sibiul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









