Mitropolitul Ardealului: Nu vă înghesuiți! Avem 12.000 de litri de apă sfințită! E bine să avem râvnă, dar nici chiar așa
Mitropolitul Ardealului, Laurențiu Streza, a făcut apel către cei 1.500 de credincioși din Piața Mare din Sibiu, la slujba de Bobotează, să nu se înghesuie, că s-au pregătit 12.000 de litri cu apă sfințită și nimeni nu va rămâne fără.
Mitropolitul Ardealului s-a arătat deranjat de faptul că și în acest an credincioșii s-au înghesuit, forțând gardurile de protecție, ca să ia sticlele cu Aghiasmă Mare.
Mitropolitul și-a terminat slujba cu un apel către cei 1.500 de credincioși prezenți la slujba în aer liber: „Nu vă înghesuiți! Avem 12.000 de litri de apă sfințită! Nu veți rămâne fără!”
Cei câțiva jandarmi prezenți în jurul preoților și butoaielor cu apă sfințită au făcut față cu greu mulțimii care a dorit să ia Aghiasmă Mare.
Întrebat de jurnaliști de ce credincioșii nu au răbdare, deși li se comunică, în fiecare an, că este apă sfințită pentru toți, Mitropolitul Ardealului a declarat: „Este o lucrare pe care nu o putem noi stăpâni. Există și o râvnă, dar mai există și o grabă a noastră. Parcă ne grăbim prea mult și prea repede. E bine să avem râvnă, pentru că împărăția cerului, spune Scriptura, se ia cu năvală, dar nu chiar așa.”
Mitropolitul Laurențiu Streza le-a spus oamenilor să se liniștească, astfel că cele câteva sute de enoriași din acea parte a pieței și-au așteptat rândul, însă ceilalți au ascultat cu greu de îndemnurile preoților, care au făcut apel la calm și răbdare, de la microfonul amplasat pe o scenă.
„Avem apă sfințită, 12.000 de litri. Dar dacă le-am făcut o rânduială, vor toți să ia deodată, dar nu se poate va trebui să ia fiecare pe rând. Transmitem tuturor un an nou nou binecuvântat, cu mai multă răbdare, cu mai multă smerenie, dar și cu râvnă față de Dumnezeu și față de aproapele nostru. La mulți ani!”, a mai spus Mitropolitul Ardealului.
În Piața Mare, preoții le-au dat credincioșilor 10.000 de sticle de jumătate de litru de Aghiasmă Mare. Cei mai mulți oameni au venit cu sticle de doi litri pentru a le umple cu apă sfințită din cele șapte butoaie de lemn puse în centrul orașului.
Din Aghiasma Mare este bine să se guste, înainte de masă, timp de 40 de zile, începând cu Boboteaza și de fiecare dată când postim, potrivit ÎPS Laurențiu Streza. (D.S.)
Sursa Agerpres
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









