Mircea Hava: Dacă fiecare școală din România ar fi ca HCC-ul am avea viitorul și traiul pe care ni le dorim
Primarul din Alba Iulia, Mircea Hava, a declarat, luni, la deschiderea anului școlar la Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” că dacă fiecare școală ar fi la fel ca la cea la care a fost prezent, nu ne-am mai pune problema ce va fi mâine cu România, iar fiecare am avea traiul pe care ni-l dorim.
”Dacă fiecare școală din România ar fi ca HCC-ul sunt sigur că nu ne-am mai pune problema ce va fi mâine cu România. Am avea viitorul acela pe care ni-l dorim cu toții și traiul pe care ni-l dorim cu toții, pentru asta vă felicit din suflet, și atât timp cât stau cu voi să știți că sunt prietenul vostru mai mare”, a spus Hava, la finalul discursului.
La festivitatea de deschidere a participat și președintele României, Klaus Iohannis.
”Domnule președinte sunt mândru și emoționat că sunteți aici, la Alba Iulia, într-un an special. Mă bucur și știu lucrul acesta pentru că nu e pentru prima dată când vorbesc cu domnul președinte. Pentru dumneavoastră acest an nu înseamnă 1-12-20-18. Pentru dvs. înseamnă anul și locul, cum înseamnă pentru toți românii, de unde a început să ticăie ceasul României”, a mai spus Hava.
Primarul din Alba Iulia a amintit că multe școli din municipiu au cataloage electronice, astfel încât părinții au acces la situația școlară a elevilor.
”Sunt sigur, că voi, dragi elevi, nu sunteți supărați pe mine că aveți toți catalogul electronic. Să fiți supărați pe cei care o să vă certe, nu pe mine. Eu am făcut un lucru pe care trebuie să-l facem, și nu doar pentru școala voastră, ci pentru toate școlile, de a face ceea ce este modern (…) Nu am făcut-o nici pentru mine, nici pentru profesori, ci pentru voi. Peste un timp o să spuneți că e ok, chiar dacă seamănă cu Big Brother”, a mai spus Hava.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României