Curier Județean

Minorii din Blaj prinși în flagrant în timp ce furau țigări dintr-un magazin, propuși pentru arestare preventivă

Ioana Oprean

Publicat

în

Cei doi minori prinşi în flagrant de poliţiştii şi jandarmii din Blaj, imediat după ce au furat ţigări dintr-un magazin în care au pătruns prin efracţie, au fost reţinuţi pentru o perioadă de 24 de ore. Azi, 3 martie, vor fi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj, pentru dispunerea măsurilor legale.

La data de 02.03.2017, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Blaj au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de doi minori, de 16 şi 17 ani, din Blaj, care sunt cercetaţi pentru comiterea a două infracţiuni de furt.

În sarcina minorilor s-a reţinut faptul că, în noaptea de 23/24.02.2017, au pătruns, prin efracţie, într-un magazin din municipiul Blaj şi au sustras ţigări în valoare de 2.000 de lei, iar în noaptea de 01/02.03.2017 au pătruns în acelaşi magazin pentru a sustrage ţigări însă au fost prinşi, în flagrant delict, de către patrula mixtă de siguranţă publică, formată din poliţişti şi jandarmi.

Prejudiciul a fost recuperat parţial, iar faţă de cei doi minori a fost luată măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, urmând ca în cursul zilei de azi, 3 martie, să fie prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj, pentru dispunerea măsurilor legale.

Informaţii de background:

La data de 02.03.2017, în jurul orelor 01.15, patrula mixtă de siguranţă publică formată din poliţist şi jandarm, a observat faptul că geamul unui magazin din municipiul Blaj era forţat, motiv pentru care au fost demarate activitățile de investigare a zonei.

În acest timp, din magazin a ieşit, în fugă, o persoană care a fost somată de jandarmul din patrulă, pentru a se opri. Aceasta nu s-a supus somaţiei, motiv pentru care jandarmul a executat mai multe focuri de avertisment, în plan vertical.

Ulterior pe o stradă din apropierea magazinului, fugarul, un minor în vârstă de 16 ani, din Blaj, a fost identificat şi reţinut. Acesta era împreună cu un alt minor, în vârstă de 17 ani, împreună cu care se pare că ar fi pătruns în magazin pentru a sustrage ţigări.

Cu ocazia cercetărilor efectuate, poliţiştii au găsit o geantă abandonată, în care cei doi au încărcat 90 de pachete de ţigări de diferite mărci, pentru a le sustrage.

Cei doi minori, care sunt cercetaţi şi pentru alte furturi din societăţi comerciale comise în cursul lunii februarie de pe raza municipiului, au fost conduşi la Poliţia Municipiului Blaj, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult