Ministrul Turismului: Condiţia primară să ne meargă bine ca ţară este ridicarea restricţiilor
Ministrul Turismului: Condiţia primară să ne meargă bine ca ţară este ridicarea restricţiilor
Ridicarea restricţiilor impuse în pandemie este condiţia de bază ca economia să funcţioneze la capacitate maximă şi acest lucru ar putea fi posibil în martie-aprilie, a declarat, luni, ministrul Antreprenoriatului şi Turismului, Daniel Cadariu, la o dezbatere organizată de Alianţa pentru Turism la Braşov, relatează Agerpres.
„Condiţia primară să ne meargă bine ca ţară este ridicarea restricţiilor. Fără acest lucru, activitatea economică nu poate fi reluată la capacitate maximă. Am participat, vineri, la o întrunire la nivel de premier cu marii agenţi economici şi acolo s-a ridicat această problemă şi s-a spus că, undeva prin martie-aprilie, am putea ajunge cu toţii la situaţia în care mai toate restricţiile să fie ridicate. Fără discuţie, demersul trebuie să fie comun (…) şi nu ezitaţi să mă contactaţi şi să încercăm împreună să rezolvăm lucrurile”, le-a transmis Cadariu participanţilor la această dezbatere.
Totodată, acesta a subliniat că turismul trebuie să devină „un domeniu strategic al economiei” deoarece are capacitatea să crească foarte mult într-un timp scurt.
„Este promisiunea ministrului de Finanţe că vom lucra împreună la o nouă ordonanţă ca să putem cuprinde acolo toate solicitările dumneavoastră de la ultima întâlnire a dumneavostră pe care am avut-o împreună cu prim-ministrul. (…) Interesul nostru este comun şi (…) eu chiar cred că turismul trebuie să devină o ramură, un domeniu strategic al economiei, pentru că are capacitatea de a creşte foarte mult într-un timp scurt, evident cu sprijinul nostru şi cu corecţiile pe care dumneavoastră le-aţi cerut”, a afirmat ministrul Turismului.
În ce priveşte una dintre temele principalele teme de discuţie, înfiinţarea organizaţiilor de managament al destinaţiei (OMD), Cadariu a reiterat că este necesar înfiinţarea unui OMD la nivel naţional.
„Eu cred în ceea ce dumneavoastră sugeraţi, cereţi în ultima vreme, necesitatea unui OMD naţional. Care vor fi competenţele şi până unde se vor duce ele vom discuta, dar cred că este necesar un OMD naţional. În ce priveşte OMD-urile primare, înfiinţate în baza OUG 58, care funcţionează de mai mulţi ani, unele dintre ele foarte bine, împreună va trebui să găsim soluţia ca prevederile legii să permită continuarea activităţii acestora”, a subliniat ministrul Turismului.
În cadrul dezbaterii, reprezentanţii industriei HORECA au subliniat că Guvernul ar trebui să ia în calcul „o rereglementare” a testării pentru depistarea COVID-19 în cazul turiştilor. Ei au arătat că susţin o testare ulterioară intrării în România a turiştilor, români şi străini, şi nu una anterioară sosirii, precum şi „ruperea incidenţei de restricţii”, în condiţiile în care rata de transmitere a Omicron „nu mai este relevantă”.
Sursa: g4media.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]
25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume
Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]








