Ştirea zilei

Ministrul Traian Igaş şi-a convocat subordonaţii la Sebeş

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ieri, 8 aprilie, aflat în drum spre Deva unde urma să-l instaleze în funcţie pe noul subprefect de Hunedoara, ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, s-a oprit la Sebeş, unde i-a convocat pe subordonaţii direcţi din judeţul Alba. Mai întâi, ministrul Traian Igaş a avut o întrevedere cu prefectul Ştefan Bardan, subprefectul Raul Tudoraşcu şi şefii de arme ale structurilor MAI din judeţ. În partea a doua, au avut acces la discuţii şi primarul municipiului Sebeş, Mugurel Sârbu, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, şi vicepreşedinţii Alin Cucui şi Sorin Bumb, senatorii Alexandru Pereş şi Nicolae Dobra.
Şeful MAI a declarat apoi presei că au fost discutate probleme specifice ministerului pe care-l conduce, în special chestiuni legate de reformă şi modernizarea structurilor din subordine, aspecte care ţin de administraţia publică locală şi de ordinea şi siguranţa publică din judeţul Alba.
Totodată, ministrul a trecut în revistă ultimele hotărâri aprobate de Guvern, în speţă modificările la Legea nr. 215 a administraţiei publice locale şi Legea privind statutul aleşilor locali. Potrivit acestora, primarii vor avea posibilitatea să conducă şedinţele de consiliu local, adoptarea hotărârilor de consiliu local şi consiliu judeţean cu majoritate simplă de voturi (cu excepţia cazurilor care implică patrimoniul), fiind anunţate şi modalităţile de validare a consilierilor locali, respectiv posibilitatea ca aceştia să fie validaţi şi prin hotărâre judecătorească.
Traian Igaş a abordat şi problema accesării fondurilor europene şi de la bugetul de stat printr-un program derulat de Ministerul Agriculturii. Ministrul a mai spus că Alba se numără printre judeţele pilot care va beneficia de ridicare cadastrală printr-un program al Băncii Mondiale.
Legat de restructurarea sistemului, care se va încheia la finele acestui an, şeful MAI a declarat: „Vor pleca oameni din toate structurile, dar vă pot spune că foarte multe posturi pe care le aveam în cadrul MAI nu erau nici bugetate, nu erau nici ocupate, dar prin numărul lor mare permiteau unor servicii să aibă un grad mai mare, dând posibilitatea unor şefi de birouri să câştige mai mult (…). Am identificat soluţiile corecte, legale, pentru a ne încadra în bugetul pe care îl avem la capitolul «Salarizare». Restructurarea vizează, în principal, zona de ordine şi siguranţă publică, pentru că în administraţia publică au fost reduceri masive în 2010, dar asta fără să afectăm structurile care ne asigură nouă siguranţa de care avem nevoie în fiecare zi, adică oamenii care îşi desfăşoară activitatea în stradă, aproape de cetăţean. Deocamdată suntem încă într-un proces de evaluare, după ce vom definitiva acest demers vom ajunge la 132.000 de angajaţi”.
Robert GHERGU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]

Citește mai mult