Ministrul Traian Igaş şi-a convocat subordonaţii la Sebeş
Ieri, 8 aprilie, aflat în drum spre Deva unde urma să-l instaleze în funcţie pe noul subprefect de Hunedoara, ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, s-a oprit la Sebeş, unde i-a convocat pe subordonaţii direcţi din judeţul Alba. Mai întâi, ministrul Traian Igaş a avut o întrevedere cu prefectul Ştefan Bardan, subprefectul Raul Tudoraşcu şi şefii de arme ale structurilor MAI din judeţ. În partea a doua, au avut acces la discuţii şi primarul municipiului Sebeş, Mugurel Sârbu, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, şi vicepreşedinţii Alin Cucui şi Sorin Bumb, senatorii Alexandru Pereş şi Nicolae Dobra.
Şeful MAI a declarat apoi presei că au fost discutate probleme specifice ministerului pe care-l conduce, în special chestiuni legate de reformă şi modernizarea structurilor din subordine, aspecte care ţin de administraţia publică locală şi de ordinea şi siguranţa publică din judeţul Alba.
Totodată, ministrul a trecut în revistă ultimele hotărâri aprobate de Guvern, în speţă modificările la Legea nr. 215 a administraţiei publice locale şi Legea privind statutul aleşilor locali. Potrivit acestora, primarii vor avea posibilitatea să conducă şedinţele de consiliu local, adoptarea hotărârilor de consiliu local şi consiliu judeţean cu majoritate simplă de voturi (cu excepţia cazurilor care implică patrimoniul), fiind anunţate şi modalităţile de validare a consilierilor locali, respectiv posibilitatea ca aceştia să fie validaţi şi prin hotărâre judecătorească.
Traian Igaş a abordat şi problema accesării fondurilor europene şi de la bugetul de stat printr-un program derulat de Ministerul Agriculturii. Ministrul a mai spus că Alba se numără printre judeţele pilot care va beneficia de ridicare cadastrală printr-un program al Băncii Mondiale.
Legat de restructurarea sistemului, care se va încheia la finele acestui an, şeful MAI a declarat: „Vor pleca oameni din toate structurile, dar vă pot spune că foarte multe posturi pe care le aveam în cadrul MAI nu erau nici bugetate, nu erau nici ocupate, dar prin numărul lor mare permiteau unor servicii să aibă un grad mai mare, dând posibilitatea unor şefi de birouri să câştige mai mult (…). Am identificat soluţiile corecte, legale, pentru a ne încadra în bugetul pe care îl avem la capitolul «Salarizare». Restructurarea vizează, în principal, zona de ordine şi siguranţă publică, pentru că în administraţia publică au fost reduceri masive în 2010, dar asta fără să afectăm structurile care ne asigură nouă siguranţa de care avem nevoie în fiecare zi, adică oamenii care îşi desfăşoară activitatea în stradă, aproape de cetăţean. Deocamdată suntem încă într-un proces de evaluare, după ce vom definitiva acest demers vom ajunge la 132.000 de angajaţi”.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]








