Ministrul Traian Igaş şi-a convocat subordonaţii la Sebeş
Ieri, 8 aprilie, aflat în drum spre Deva unde urma să-l instaleze în funcţie pe noul subprefect de Hunedoara, ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, s-a oprit la Sebeş, unde i-a convocat pe subordonaţii direcţi din judeţul Alba. Mai întâi, ministrul Traian Igaş a avut o întrevedere cu prefectul Ştefan Bardan, subprefectul Raul Tudoraşcu şi şefii de arme ale structurilor MAI din judeţ. În partea a doua, au avut acces la discuţii şi primarul municipiului Sebeş, Mugurel Sârbu, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, şi vicepreşedinţii Alin Cucui şi Sorin Bumb, senatorii Alexandru Pereş şi Nicolae Dobra.
Şeful MAI a declarat apoi presei că au fost discutate probleme specifice ministerului pe care-l conduce, în special chestiuni legate de reformă şi modernizarea structurilor din subordine, aspecte care ţin de administraţia publică locală şi de ordinea şi siguranţa publică din judeţul Alba.
Totodată, ministrul a trecut în revistă ultimele hotărâri aprobate de Guvern, în speţă modificările la Legea nr. 215 a administraţiei publice locale şi Legea privind statutul aleşilor locali. Potrivit acestora, primarii vor avea posibilitatea să conducă şedinţele de consiliu local, adoptarea hotărârilor de consiliu local şi consiliu judeţean cu majoritate simplă de voturi (cu excepţia cazurilor care implică patrimoniul), fiind anunţate şi modalităţile de validare a consilierilor locali, respectiv posibilitatea ca aceştia să fie validaţi şi prin hotărâre judecătorească.
Traian Igaş a abordat şi problema accesării fondurilor europene şi de la bugetul de stat printr-un program derulat de Ministerul Agriculturii. Ministrul a mai spus că Alba se numără printre judeţele pilot care va beneficia de ridicare cadastrală printr-un program al Băncii Mondiale.
Legat de restructurarea sistemului, care se va încheia la finele acestui an, şeful MAI a declarat: „Vor pleca oameni din toate structurile, dar vă pot spune că foarte multe posturi pe care le aveam în cadrul MAI nu erau nici bugetate, nu erau nici ocupate, dar prin numărul lor mare permiteau unor servicii să aibă un grad mai mare, dând posibilitatea unor şefi de birouri să câştige mai mult (…). Am identificat soluţiile corecte, legale, pentru a ne încadra în bugetul pe care îl avem la capitolul «Salarizare». Restructurarea vizează, în principal, zona de ordine şi siguranţă publică, pentru că în administraţia publică au fost reduceri masive în 2010, dar asta fără să afectăm structurile care ne asigură nouă siguranţa de care avem nevoie în fiecare zi, adică oamenii care îşi desfăşoară activitatea în stradă, aproape de cetăţean. Deocamdată suntem încă într-un proces de evaluare, după ce vom definitiva acest demers vom ajunge la 132.000 de angajaţi”.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet”
Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet” În perioada 24–28 iunie 2026, în satul Hobița (comuna Peștișani, județul Gorj) a avut loc un amplu complex de manifestări culturale și meșteșugărești dedicat memoriei lui Constantin Brâncuși, sub […]
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]







