Actualitate

Ministrul Sănătății: Accesul românilor la serviciile medicale de bază ar putea fi modificat

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorina Pintea, ministrul sănătății,  a declarat recent că pachetele de servicii medicale de bază la care au acces românii asigurați sau nu ar putea să sufere unele modificări. Ministrul a ținut să sublinieze că modificarea nu va însemna restrângerea accesului la servicii medicale de stat.

Modificarea pachetelor de servicii medicale la stat ar putea fi vizată de modificări, aflăm de la ministrul sănătății, Sorina Pintea, într-un interviu acordat recent pentru Digi24. Modificarea nu va presupune reducerea accesului la anumite servicii, a ținut să precizeze ministrul, ci, dimpotrivă, există posibilitatea introducerii unor servicii noi de care vor putea să beneficieze atât persoanele asigurate, cât și cele neasigurate.

„Vom discuta despre modificările pachetului de servicii de bază, dar nu în sensul micșorării lui, ci există posibilitatea unor servicii noi (…) În funcție de numărul de pacienți care se adresează anumitor patologii, de exemplu creșterea numărului zilelor de recuperare pentru anumite patologii, pentru recuperarea neurologică sau pentru recuperarea celor arși”, a declarat ministrul pentru Digi24.

Pachetele de servicii medicale la stat trasează drepturile celor asigurați și celor neasigurați în sistemul public de sănătate din perspectiva serviciilor, intervențiilor și medicamentelor la care au dreptul românii. Mai exact, românii pot beneficia de gratuități și reduceri pentru servicii și medicamente la stat conform acestor pachete. Există un pachet de bază, pentru cei asigurați și un pachet pentru cei neasigurați, care au dreptul, în principal, la serviciile medicale de urgență.

Este posibil ca această modificare a pachetului de bază să fie primul pas către introducerea asigurărilor suplimentare sau complementare, după cum a admis chiar ministrul Pintea într-un alt interviu recent, acordat Radio Europa Liberă: „Pentru un anumit tip de servicii, cu siguranță este nevoie de asigurări suplimentare. Și atunci vom începe să definim aceste lucruri”.

Ministrul a mai amintit și că 17 milioane de oameni beneficiază de servicii medicale, dar că doar cinci milioane de persoane sunt plătitoare de asigurări de sănătate. Mențiunea a venit ca o explicație a faptului că fondurile insuficiente fac ca persoanele asigurate să nu poată beneficia de pachetul de bază.

Această modificare nu ar fi singura făcută în domeniul asigurărilor de sănătate anul acesta. Nu mai departe de luna trecută, Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență care a introdus coplata serviciilor medicale private. Acest lucru înseamnă că pacienții asigurați se pot trata la privat, dacă doresc, iar parte din tratament este suportat de Casa de Asigurări de Sănătate.

Sursa: avocatnet.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene” Economistul Radu Georgescu afirmă că România nu mai este tratată de investitori ca o țară cu rating „investment grade”, chiar dacă agențiile internaționale nu au coborât încă oficial calificativul în categoria „junk”. Într-o postare amplă publicată pe rețelele sociale, […]

Citește mai mult

Actualitate

Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate

Ioana Oprean

Publicat

în

Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]

Citește mai mult

Actualitate

CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri

Bogdan Ilea

Publicat

în

CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]

Citește mai mult