Actualitate

Ministrul Muncii: Unii angajatori profită de transferul contribuţiilor de la angajator la angajat pentru a-şi maximiza profitul

Ioana Oprean

Publicat

în

Unii angajatori profită de transferul contribuţiilor de la angajator la angajat pentru a-şi maximiza profitul, a declarat, luni, 19 februarie, ministrul Muncii Lia Olguţa Vasilescu, în plenul Camerei Deputaţilor, la dezbaterea moţiunii simple depuse de Partidul Naţional Liberal.

„Aţi vorbit despre faptul că aş fi afirmat că mediul privat fură statul român. Exclus! Eu nu m-am exprimat niciodată aşa. Eu am spus altceva, că sunt angajatori care profită de transferul contribuţiilor de la angajator la angajat pentru a-şi maximiza profitul şi că dacă nu transferă cheltuiala totală a angajatorului în brutul de anul acesta înseamnă că îi fură pe angajaţi, dar doar ei şi nu întreg mediul economic. Ca să ne înţelegem. Iar cuvântul „furăcioase” eu nu îl am în vocabular”, a spus Lia Olguţa Vasilescu, citată de agerpres.

Potrivit acesteia, salariile nu au cum să scadă dacă angajatorul nu caută doar profitul, ci foloseşte aceeaşi bani, adică cheltuiala totală a angajatorului de anul trecut pentru noul brut.

„În ceea ce priveşte transferul contribuţiilor de la angajator la angajat, adică una dintre măsurile din Codul Fiscal, aritmetic salariile nu au cum să scadă dacă angajatorul nu caută doar profitul, ci foloseşte aceiaşi bani, adică cheltuiala totală a angajatorului de anul trecut pentru noul brut. Oricum, ar trebui să vă hotărâţi ce vreţi. Pe de o parte îi plângeţi în textul moţiunii pe angajatori că nu au bani pentru majorări salariale, de cealaltă parte îi plângeţi pe angajaţi”, a afirmat Lia Olguţa Vasilescu.

Ministrul Muncii a precizat că PSD – ALDE a criticat ideea modificării transferului de contribuţii în viziunea guvernului tehnocrat, respectiv fără a se face concomitent scăderea impozitului pe venit de la 16% la 10% şi fără scăderea procentului de contribuţii, de la 39,25% la 35% pentru angajat şi 2,25% pentru angajator. În acel moment net-ul angajatului s-ar fi diminuat.

„În ceea ce priveşte faptul că prin declaraţii publice aş fi ameninţat oamenii de afaceri că trimit Inspecţia Muncii în control pentru a reface contractele de muncă, menţionez că nu am făcut altceva decât să le reamintesc că trebuie să respecte legea. Inspectoratele teritoriale de muncă au ca şi atribuţii să controleze aplicarea corectă şi unitară a prevederilor legale, generale şi speciale care reglementează relaţiile de muncă şi să asigure schimbul de informaţii cu autorităţile şi persoanele fizice şi juridice”, a declarat Lia Olguţa Vasilescu.

Conform acesteia, Inspecţia Muncii a declanşat încă din luna noiembrie o campanie informare şi conştientizare cu privire la modificarea salariului brut, în contextul transferului contribuţiilor sociale obligatorii de la angajator la angajat, campanie care va dura până la data de 31 martie 2018.

„Întrucât nu mi-au fost aduse la cunoştinţă încălcări ale legii de către inspectorii ITM de vreun angajator, iar scopul campaniei este acela de a sprijini atât mediul economic cât şi salariaţii, nu înţeleg rostul îngrijorării dumneavoastră”, a mai spus Lia Olguţa Vasilescu.

Moţiunea simplă împotriva ministrului Muncii, depusă de Partidul Naţional Liberal, a fost dezbătută luni în plenul Camerei Deputaţilor iar votul va fi dat miercuri, după cum a decis Biroul permanent al Camerei.

sursa: agerpres


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult

Actualitate

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]

Citește mai mult