Ministrul Culturii: Conform legii, donațiile pentru „Cuminţenia Pământului” nu se pot returna
Ministrul Culturii, George Ivaşcu, a afirmat joi, „5 martier, că banii din donaţiile pentru achiziţia sculpturii lui Constantin Brâncuşi „Cuminţenia Pământului” în cadrul campaniei iniţiate de Guvernul Cioloş nu pot fi returnaţi persoanelor care au donat.
„Sunt oameni de bună-credinţă care au participat şi au donat. Conform legii, donaţia nu mai poate fi returnată. Şi atunci, trebuie găsit un mecanism prin care oamenii care doresc, normal, să-şi recupereze banii, să poată fi plătiţi”, a declarat Ivaşcu joi seară la TVR, citat de Agerpres.
Întrebat dacă banii nu pot fi returnaţi, Ivaşcu a răspuns că acest lucru nu se poate realiza, din cauza unui mecanism financiar.
„Nu, pentru că aici este un mecanism financiar. (…) Ministerul de Finanţe, care este alături de noi în acest lucru, ne dă soluţiile. E vorba de oameni şi e vorba despre o nedumerire. (…) Şi nimeni nu a explicat. Şi atunci, eu mă aşez pe partea asta în care cred că e bine aşa sau aşa? Nu ştiu. Aştept un răspuns profesional şi o limpezire”, a spus George Ivaşcu.
Ministrul Culturii a adăugat că va afla ceea ce este în neregulă în acest caz la finalul unei misiuni a Corpului de Control al prim-ministrului.
„Asta voi afla şi eu. Adică, dacă ştiam, nu chemam Corpul de Control. Trebuie să vedem exact şi istoricul acestei poveşti şi trebuie să ştim, iar ei, cu expertiza lor, vor da setul de măsuri care va fi comunicat transparent publicului”, a mai spus Ivaşcu.
El şi-a exprimat nedumerirea cu privire la realizarea Monumentului Marii Uniri de la Alba Iulia, despre care a afirmat că a fost comandat în 1993, pentru sărbătorirea a 75 de ani de la Unire. „Şi iată, de 25 de ani eu nu înţeleg – ce s-a-ntâmplat?”, a spus ministrul Culturii.
Ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale, George Ivaşcu, a solicitat miercuri aprobarea unei misiuni a Corpului de Control al prim-ministrului pentru a verifica activitatea ministerului în ce priveşte lucrarea „Cuminţenia Pământului”, dar şi a unor instituţii din subordine, aflate în situaţii juridice şi economico-financiare dificile.
Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a afirmat joi că Guvernul va lua o decizie astfel încât persoanele care au donat bani în cadrul campaniei privind achiziţia operei de artă „Cuminţenia Pământului” să îşi poată recupera sumele plătite.
sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









