Ministrul Culturii: Conform legii, donațiile pentru „Cuminţenia Pământului” nu se pot returna
Ministrul Culturii, George Ivaşcu, a afirmat joi, „5 martier, că banii din donaţiile pentru achiziţia sculpturii lui Constantin Brâncuşi „Cuminţenia Pământului” în cadrul campaniei iniţiate de Guvernul Cioloş nu pot fi returnaţi persoanelor care au donat.
„Sunt oameni de bună-credinţă care au participat şi au donat. Conform legii, donaţia nu mai poate fi returnată. Şi atunci, trebuie găsit un mecanism prin care oamenii care doresc, normal, să-şi recupereze banii, să poată fi plătiţi”, a declarat Ivaşcu joi seară la TVR, citat de Agerpres.
Întrebat dacă banii nu pot fi returnaţi, Ivaşcu a răspuns că acest lucru nu se poate realiza, din cauza unui mecanism financiar.
„Nu, pentru că aici este un mecanism financiar. (…) Ministerul de Finanţe, care este alături de noi în acest lucru, ne dă soluţiile. E vorba de oameni şi e vorba despre o nedumerire. (…) Şi nimeni nu a explicat. Şi atunci, eu mă aşez pe partea asta în care cred că e bine aşa sau aşa? Nu ştiu. Aştept un răspuns profesional şi o limpezire”, a spus George Ivaşcu.
Ministrul Culturii a adăugat că va afla ceea ce este în neregulă în acest caz la finalul unei misiuni a Corpului de Control al prim-ministrului.
„Asta voi afla şi eu. Adică, dacă ştiam, nu chemam Corpul de Control. Trebuie să vedem exact şi istoricul acestei poveşti şi trebuie să ştim, iar ei, cu expertiza lor, vor da setul de măsuri care va fi comunicat transparent publicului”, a mai spus Ivaşcu.
El şi-a exprimat nedumerirea cu privire la realizarea Monumentului Marii Uniri de la Alba Iulia, despre care a afirmat că a fost comandat în 1993, pentru sărbătorirea a 75 de ani de la Unire. „Şi iată, de 25 de ani eu nu înţeleg – ce s-a-ntâmplat?”, a spus ministrul Culturii.
Ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale, George Ivaşcu, a solicitat miercuri aprobarea unei misiuni a Corpului de Control al prim-ministrului pentru a verifica activitatea ministerului în ce priveşte lucrarea „Cuminţenia Pământului”, dar şi a unor instituţii din subordine, aflate în situaţii juridice şi economico-financiare dificile.
Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, a afirmat joi că Guvernul va lua o decizie astfel încât persoanele care au donat bani în cadrul campaniei privind achiziţia operei de artă „Cuminţenia Pământului” să îşi poată recupera sumele plătite.
sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Când se dau pensiile în luna iulie 2026, prin Poștă și când intră banii pe card? Peste 4,8 milioane de pensionari așteaptă în fiecare lună calendarul plăților pentru a ști exact când vor intra în posesia banilor. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, același ca în lunile precedente, atât […]
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]