Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri a înființat o CELULĂ DE CRIZĂ pentru sprijinirea operatorilor economici din turism, afectatați de răspândirea COVID-19 și vine în ajutorul turiștilor
Ministerului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri a înființat o CELULĂ DE CRIZĂ pentru sprijinirea operatorilor economici din turism, afectatați de răspândirea COVID-19 și vine în ajutorul turiștilor
Direcția Generală de Turism din cadrul Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, a înființat, din dispoziția secretarului de stat Emil-Răzvan Pîrjol, o celulă de criză care gestionează și propune soluții pentru sprijinirea operatorilor economici din turism, puternic afectatați de răspândirea COVID-19.
Totodată, celulă vine și în ajutorul turiștilor. Aceasta este formată din specialiști din cadrul instituției, monitorizarează și analizează permanent problemele sesizate, asigurându-se că acestea se soluționează în termen și spre beneficiul celor implicați.
În cadrul ședinței celulei de criză care a avut loc vineri, 6 martie 2020, s-au stabilit măsuri suplimentare pentru păstrarea unui dialog permanent atât cu industria de turism, cât și cu turiștii. De asemenea, au fost dezbătute și solicitările venite din partea mediului privat care a invocat găsirea unor soluții care ar putea diminua consecințele negative pentru industria ospitalității în contextul răspândirii COVID-19 pe teritoriul țării noastre.
„La nivelul ministerului a fost creată o celulă de criză în cadrul căreia au fost elaborate propuneri de măsuri care au ca scop stimularea turismului și care ar putea permite operatorilor să funcționeze și să aibă continuitate. Au fost analizate soluții de tipul: scutirea de plata taxelor pe salarii pentru următoarele trei luni, cu posibilitatea prelungirii pentru șase luni în caz de necesitate, scoaterea de sub incidența veniturilor salariale a mesei și a cazării pentru angajați sau măsuri care prevăd posibilitatea prelungirii voucherelor de vacanță deja emise, începerea emiterii noilor vouchere de vacanță în următoarele 10 zile pentru susținerea turismului intern, cât și posibilitatea emiterii voucherelor de vacanță în extrasezon. Totodată a fost discutată și nevoia unei campanii de promovare a vacanțelor în România” a declarat Emil-Răzvan Pîrjol, secretar de stat în Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri – Direcția Generală Turism.
Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri – Direcția Generală Turism păstrează dialogul deschis cu mediul privat, în vederea depășirii situației de criză generată de răspândirea virusului COVID-19 (coronavirus). În acest sens, secretarul de stat Emil-Răzvan Pîrjol a convocat joi, 5 martie 2020, o ședință cu reprezentanții Consiliului Consultativ al Turismului (C.C.T.).
„Într-adevăr, avem o scădere importantă în ceea ce înseamnă rezervări, trafic de turiști. În București, la nivel hotelier, se înregistrează o scădere de aproximativ 30% în gradul de ocupare, comparativ cu perioada similară a anului trecut. Cu toate acestea, România are un mare avantaj. În prezent, pe teritoriul țării noastre nu există focare de infecții majore, ceea ce înseamnă că se mai poate călători pe plan local. Sfatul nostru este ca lumea să fie calmă și să aibă răbdare”, a declarat Emil-Răzvan Pîrjol, secretar de stat în Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri – Direcția Generală Turism.
Începând de astăzi, 9 martie 2020, ora 12.00, au intrat în vigoare deciziile Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență privind impunerea unor restricții de trafic dinspre și înspre statele afectate de infecția cu noul coronavirus.
Astfel, toate zborurile pe ruta România-Italia și retur sunt suspendate. Măsura este valabilă pentru toate aeroporturile din România, timp de 14 zile, până pe data de 23 martie 2020, ora 12.00. De asemenea, operatorii aerieni sunt obligați să comunice cetățenilor români care se vor îmbarca din Italia, China, Iran și Coreea de Sud către România, cu escală, faptul că vor intra în carantină sau autoizolare pe teritoriul țării noastre și, în aceleași condiții, să nu permită îmbarcarea persoanelor de altă cetățenie decât cea română.
Conform Grupului de Comunicare Strategică, românii care sosesc în țară prin punctele de frontieră terestre venind dinspre sau după ce au călătorit înainte în Italia, China, Iran și Coreea de Sud intră în carantină instituționalizată pe raza județului de graniță sau în izolare la domiciliu, în funcție de zona din care vin.
Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri – Direcția Generală Turism recomandă tratarea situației cu calm și informarea permanentă din surse oficiale. Informațiile actualizate despre răspândirea COVID-19 pe teritoriul țării noastre, cât și sfaturile pentru prevenire, se regăsesc și pe pagina web: turism.gov.ro, în secțiunea „CELULA DE CRIZĂ COVID-19”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]
VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”
Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]








