Mihaela Blaga (CSȘ Blaj) – vicecampioană națională în proba de 3000 metri obstacole
Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/ AC „Mica Romă” Blaj) a devenit vicecampioană națională în proba de 3000 de metri obstacole din cadrul Campionatului Național de Seniori și Tineret Under 23, ce se desfășoară pe „Cluj Arena”.
Medalia de argint a fost adjudecată la categoria tineret, cu rezultatul 11:06.28, care reprezintă și locul 5 în cursa senioarelor, Grație acestei performanțe de apreciat Mihaela Blaga s-a calificat la Campionatele Balcanice de Juniori.
„La doua cursă de 3000 de metri abordată în carieră, Mihaela a reușit să devină vicecampioană națională, rezultat care o și califică la Balcaniada de săptămâna viitoare, de la Istanbul, deși este mai mică ca vârstă, fiind cadetă. Mai avem mult de muncă, însă pentru moment rezultatele realizate sunt încurajatoare și ne dau speranțe pentru un sezon foarte bun„, a punctat antrenoarea Cristina Man.
Este un nou rezultat excelent al sportivei pregătite de Cristina Man, după ce în urmă cu două săptămâni a cucerit Cupa României, în proba de 2000 de metri obstacole.
Sportiva din Blaj abordează această probă de 3000 metri obstacole întrucât calendarul competițional prevede concursuri importante la acest nivel, mondiale, balcaniadă, deoarece Campionatul European din Italia, la categoria sa de vârstă, pentru proba de 2000 de metri, a fost anulat din pricina pandemiei.
Este a patra distincție națională din 2021 pentru eleva antrenoarei Cristina Man (recent aleasă în postura onorată de vicepreședinte al FRA), după ce în luna martie a reușit performanțe extraordinare la Campionatele Naționale de atletism Under 18 (categoria sa de vârstă) de sală, unde a fost în două rânduri medaliată, cu aur în proba de 3000 metri și argint în proba de 1500 de metri. Eleva reputatei Cristina Man a concurat la cel mai înalt nivel în ambele curse, reușind de fiecare dată să-și îmbunătățească recordul personal (PB) și adjudecându-și distincții prețioase, deși nu era cotată printre favorite! Rezultatele acestei veritabile speranțe a atletismului național, sportivă ce a împlinit 17 ani în 4 martie, au fost următoarele: *în proba de 1500 metri, vicecampioană națională (cu timpul 4:36.69); *în proba de 3000 metri, campioană națională (10:01.16). Demn de remarcat faptul că în acest an, Mihaela Blaga și-a corectat de trei ori cel mai bun rezultat în proba de 3000 metri.
Cluj Arena găzduiește începând de vineri, 4 iunie, Campionatul Național de Seniori și Tineret U23 – etapa finală, competiție organizată de Federația Română de Atletism.
Timp de două zile, peste 350 de sportivi din toate colțurile țării se vor întrece pentru un loc pe podium, la finalul competiției. Printre acești atleți de excepție se numără și două sportive calificate la Jocurile Olimpice ce vor avea loc în acest an la Tokyo, respectiv Florentina Marincu Iușco și Alina Rotaru Kottmann.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie