Miercuri, ora 18.00, Volei Alba Blaj – CSM Târgoviște | Campioana vrea revanșa în Sala “Timotei Cipariu”
Mâine, de la ora 18.00, în Sala “Timotei Cipariu”, se dispută partida dintre Volei Alba Blaj și CSM
Târgoviște, derby-ul etapei a 21-a a Diviziei A1, penultima rundă a fazei întâi a campionatului.
Echipa din “Mica Romă” este lider, cu 52 de puncte, la 4 lungimi distanță de Dinamo București, ocupanta locului secund al ierarhiei, pe ultima treaptă a podiumului regăsindu-se formația de lângă Turnul Chindiei, ce a strâns 43 de puncte, o victorie a gazdelor însemnând parafarea, și din punct de vedere matematic, a câștigării primei poziții la finele primei părți a sezonului.
Este rost de revanșă pentru campioana României, în condițiile în care are în față adversarul care i-a produs singura înfrângere stagională. Meciul din tur s-a disputat în 7 decembrie 2019, iar gazdele s-au impus după o partidă dramatică, scor 3-2, după ce au întors scorul de la 1-2, iar vizitatoarele au ratat trei mingi de meci! Conduse de sârbul Dragan Nesic, dâmbovițencele au suferit trei eșecuri în acest campionat (una la Bacău și două cu Dinamo București), iar în 2020 au 7 succese din cele 8 jocuri susținute.
Volei Alba Blaj a trecut cu brio până în prezent peste perioada dificilă, încărcată în privința programului. Deținătoarea eventului a depășit pe plan intern hopurile Dinamo București și Știința Bacău (victorii în minimum de seturi), de la începutul anului reușind să câștige 10 din cele 11 partide (o singură înfrângere, în Italia), cu o serie excelentă ce cuprinde 8 meciuri câștigate, pe două fronturi, Divizia A1 și Liga Campionilor.
Formația condusă de Darko Zakoc are oportunitatea, în cazul adjudecării tuturor punctelor, să-și consolideze prima poziție din clasament, deși confruntarea nu se anunță facilă. Ieșită din Liga Campionilor, Volei Alba Blaj este favorită la câștigarea titlului în actuala ediție, iar câștigarea întâlnirii de miercuri după-amiază i-ar spori considerabil șansele la cucerirea celui de-al doilea campionat consecutiv (al 5-lea din istoria clubului). Play-off-ul va debuta în 7 martie, până atunci fiind prevăzute jocurile ultime runde, în care echipa din Alba are deplasare la Lugoj.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









