Sport

Miercuri, de la ora 17.30, Măgura Cisnădie – Industria Galda de Jos, în Cupa României | Unica reprezentantă a Albei vrea calificarea în turul al 4-lea al competiției “KO”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Industria Galda de Jos, unica reprezentantă a județului în Cupa României, are meci extern miercuri, 28 august, de la ora 17.30, pe Stadionul “Textila”, cu Academica Măgura Cisnădie, partidă contând pentru faza a treia a competiției “KO”.

Gruparea sibiană, vicecampioana Ligii a 4-a din județul vecin în ediția precedentă, a făcut deja două victime de lux, eliminând în etapele anterioare pe FC Avrig (scor 3-2) și SR Brașov (victorie cu 2-0) – ultimul rezultat fiind considerat o surpriză. Este o confruntare cu miză pentru combatante care, în cazul calificării au oportunitatea să întâlnească o echipă din Liga a 2-a, în turul următor (10-12 septembrie), ultimul înaintea “16”-imilor de finală, când intră în cursă echipele din Liga 1.

*Legiune “albaneză” la Măgura

Cele două duble semnate de golgheterul Alexandru Cioară, în disputele de la Ocna Mureș (2-0 după prelungiri) și Alba Iulia (2-1, pe “Cetate”), au dus Industria în această fază a Cupei României, scopul declarat al găldenilor fiind acela al unui parcurs cât mai lung în cupă. Vizitatorii au început cu stângul stagiunea în eșalonul terț, 0-2 în runda inaugurală cu CFR Cluj 2, fiind nevoiți, din pricina angrenării pe două fronturi să dispute trei partide oficiale într-o săptămână (sâmbătă, pe teren propriu, dispută cu Sticla Arieșul Turda, în Liga a 3-a).

Din informațiile strânse, echipa din Cisnădie are în componență mulți jucători care au activat sezonul trecut în Liga a 3-a la Avrig sau pe la alte echipe de nivel superior, deci au valoare. Dorim să ne calificăm, dar am început campionatul cu o înfrângere și ne facem griji pentru meciul de sâmbătă. Primul meci este totuși miercuri în cupă și dacă e să ne calificăm, poate aducem o echipă de primă ligă la Galda de Jos”, a transmis antrenorul Paul Ciucă. Cu Haiduc – incert, după accidentarea de la Cluj, oaspeții vor alinia o formulă cu câteva modificări, comparativ cu disputa împotriva “feroviarilor mici”.

În distribuția sibiană, condusă de antrenorul Dorel Pop,  sunt 6 jucători ce au cochetat cu fotbalul din Alba: Bratima (revine după o suspendare), frații I. și B. Bărculeț, alături de A. Stoia, Risti și Stelea


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul

Ioana Oprean

Publicat

în

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]

Citește mai mult

Sport

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult