Sport

Miercuri, de la ora 17.30, Măgura Cisnădie – Industria Galda de Jos, în Cupa României | Unica reprezentantă a Albei vrea calificarea în turul al 4-lea al competiției “KO”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Industria Galda de Jos, unica reprezentantă a județului în Cupa României, are meci extern miercuri, 28 august, de la ora 17.30, pe Stadionul “Textila”, cu Academica Măgura Cisnădie, partidă contând pentru faza a treia a competiției “KO”.

Gruparea sibiană, vicecampioana Ligii a 4-a din județul vecin în ediția precedentă, a făcut deja două victime de lux, eliminând în etapele anterioare pe FC Avrig (scor 3-2) și SR Brașov (victorie cu 2-0) – ultimul rezultat fiind considerat o surpriză. Este o confruntare cu miză pentru combatante care, în cazul calificării au oportunitatea să întâlnească o echipă din Liga a 2-a, în turul următor (10-12 septembrie), ultimul înaintea “16”-imilor de finală, când intră în cursă echipele din Liga 1.

*Legiune “albaneză” la Măgura

Cele două duble semnate de golgheterul Alexandru Cioară, în disputele de la Ocna Mureș (2-0 după prelungiri) și Alba Iulia (2-1, pe “Cetate”), au dus Industria în această fază a Cupei României, scopul declarat al găldenilor fiind acela al unui parcurs cât mai lung în cupă. Vizitatorii au început cu stângul stagiunea în eșalonul terț, 0-2 în runda inaugurală cu CFR Cluj 2, fiind nevoiți, din pricina angrenării pe două fronturi să dispute trei partide oficiale într-o săptămână (sâmbătă, pe teren propriu, dispută cu Sticla Arieșul Turda, în Liga a 3-a).

Din informațiile strânse, echipa din Cisnădie are în componență mulți jucători care au activat sezonul trecut în Liga a 3-a la Avrig sau pe la alte echipe de nivel superior, deci au valoare. Dorim să ne calificăm, dar am început campionatul cu o înfrângere și ne facem griji pentru meciul de sâmbătă. Primul meci este totuși miercuri în cupă și dacă e să ne calificăm, poate aducem o echipă de primă ligă la Galda de Jos”, a transmis antrenorul Paul Ciucă. Cu Haiduc – incert, după accidentarea de la Cluj, oaspeții vor alinia o formulă cu câteva modificări, comparativ cu disputa împotriva “feroviarilor mici”.

În distribuția sibiană, condusă de antrenorul Dorel Pop,  sunt 6 jucători ce au cochetat cu fotbalul din Alba: Bratima (revine după o suspendare), frații I. și B. Bărculeț, alături de A. Stoia, Risti și Stelea


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]

Citește mai mult

Sport

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027.  Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]

Citește mai mult

Sport

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot

Bogdan Ilea

Publicat

în

Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]

Citește mai mult