Actualitate

Mesajul unei femei din Alba, stabilită în Italia: „Îi mulțumesc statului italian pentru toate măsurile luate în acest moment. Sunt foarte supărată pe conaționalii mei!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Mesajul unei femei din Alba, stabilită în Italia: „Îi mulțumesc statului italian pentru toate măsurile luate în acest moment. Sunt foarte supărată pe conaționalii mei!”

Italia este a doua țară cea mai afectată de nou epimedie care a lovit planeta în ultimele luni. O femeie originară din județul Alba, dar stabilită în Italia ne-a transmis pe pagina redacției un mesaj, prin care mulțumea statului italian pentru măsurile de prevenire și remediere a răspândirii, pe care le-a luat în acest moment.

Femeia, originară din zona Munților Apuseni, spune că este stabilită în Peninisulă de 13 ani, menționând că este „foarte supărată” pe conaționalii ei care au considerat acest moment „o vacanță” și au decis să plece, punându-și astfel familia și rudele în pericol.

De asemenea, această consideră că aceste „condiții de carantina”, sunt măsurile pe care majoritatea „sistemului sanitar le poate oferi părinților sau neamurilor în caz de epidemie”, la fel cum este și în Italia, și nu numai.

„Buna seara! Mă numesc Elena! Sunt în Italia de 13 ani, și îi mulțumesc statului Italian pentru toate măsurile luate în acest moment. Da! Îi mulțumesc! Sunt foarte supărată pe conaționalii mei! Pe toții cei ce au fugit în vacanță în România. Și pe toții cei ce se plâng pentru condițiile ce le oferă „perioada de carantina”.

Știți de ce? Acum vă explic! Aceste „condiții de carantina ” este ceea ce majoritatea „sistemului sanitar” poate oferi părinților sau ale neamului lor/nostru/vostru în caz de epidemie cum este în Italia și nu numai.

Din Italia nu au plecat doar cei ce sunt stagiari, au plecat și alți, cei ce credeau că „acest moment ” este o vacanță! Asta ne arată tuturor cum România noastră dragă poate face față în caz de epidemie mult mai gravă de ceea ce putem crede!

Aici vreau și să îi mulțumesc guvernului nostru pentru felul de a se mișca, fiind și ei conștienți de sistemul sanitar ce îl putem oferi! Așa că dragi mei, cei ce acum va aflați în carantină, sper că acum înțelegeți în ce condiții se pot afla părinți și neamurilor voastre daca voi ajungeți acasă! Odihnă plăcută în noul hotel!”, a fost mesajul transmis din Diasporă.

În Italia, numărul total al cazurilor celor infectați este de aproximativ 12.500, dintre care au fost înregistrate 827 de decese, iar peste 1.000 dintre ei au fost recuperați.

Numărul românilor care lucrează la negru în „Cizmă”, era de jumătate de milion de români, potrivit unei declarații recente a președintelui Asociației Românilor din Italia. Acesta a menționat, într-o emisiune la TVR 1 că, acesția acum vor să se întoarcă acasă, „să moară în țara lor”.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult