Mesajul DSP Alba cu prilejul Zilei Mondiale a Sănătății: ”Doar cu încredere, speranță și recunoștință reciprocă putem izbândi”
Ziua Mondială a Sănătății, marcată simbolic la data de 7 aprilie, ne găsește în acest an în plin ”război” cu virusul Sars-Cov-2, un ”război” greu, cu multe victime, dar din care cu siguranță vom ieși învingători. Contextul în care sărbătorim în acest an Ziua Mondială a Sănătății ne face să ne dăm seama și mai bine
decât altă dată cât de importanți sunt oamenii care stau în ”tranșee”: medici, asistenți medicali, asistenți comunitari și școlari, infirmiere, personal din centrele de vaccinare.
”Cu siguranță este o perioadă grea pentru toată lumea dar cu încredere, speranță și recunoștință reciprocă putem izbândi. Suntem în punctul în care cred că putem spune <<mult a fost, puțin a mai rămas>>. Ziua Mondială a Sănătății îmi oferă cel mai bun prilej să le mulțumesc sincer tuturor celor din linia întâi, tuturor celor care au înțeles să-și sacrifice timpul liber și uneori chiar propria sănătate pentru a veni în sprijinul semenilor lor”, Alexandru SINEA, director executiv DSP Alba.
Ziua Mondială a Sănătății este o zi globală de conștientizare a sănătății marcată în fiecare an la 7 aprilie, sub egida Organizației Mondiale a Sănătății (OMS). Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a găzduit, în 1948, prima întrunire la nivel mondial dedicată sănătăţii, în cadrul căreia s-a hotărât aniversarea la 7 aprilie a Zilei mondiale a sănătăţii. Ziua mondială a sănătăţii, marcată pentru prima dată în 1950, reprezintă un prilej pentru Organizația Mondială a Sănătății de a aduce în prim-plan subiecte specifice de sănătate care îi preocupă pe oamenii din întreaga lume. În anul 2021, Ziua Mondială a Sănătății promovează mesajul ”Pentru o lume mai dreaptă și mai sănătoasă. Fără inechitate în sănătate”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice
Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]









