Mesaj de încurajare din partea conducerii Colegiului Militar albaiulian, pentru elevii militari: „Dragi elevi, concentrați-vă atenția asupra studiului și fiți responsabili!”
Reprezentanții Colegiului Militar albaiulian au transmis, prin intermediul paginii de de socializare, un mesaj de încurajare pentru elevii militari, care s-au întors la cursurile exclusiv în mediul online.
„Pentru elevii militari, școala a trecut din nou în online după ce aproape două luni procesul de pregătire școlară s-a desfășurat în scenariul verde, cu toți elevii și profesorii la cursuri.
Pe durata prezenței elevilor în colegiul militar s-au depus eforturi pentru respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, în scopul diminuării riscului de îmbolnăvire a elevilor, cadrelor didactice și a întregului personal.
Aflați în acest moment la domiciliile lor, elevii militari continuă pregătirea școlară online, accesând diferite platforme educaționale ce le oferă posibilitatea de a studia, de a comunica și a interacţiona cu dascălii lor.
Cadrele didactice desfășoară procesul de învățământ online din colegiu, cu ajutorul dispozitivelor inteligente. Fiecare profesor predă dintr-o anumită sală de clasă, astfel încât să se evite deplasările și schimbul de aparatură electronică.
În ceea ce-i privește pe elevii din clasele a XII-a, pe lângă orele la care participă conform orarului școlar stabilit la începutul anului, aceștia desfășoară, tot online, și orele de pregătire pentru examenul de Bacalaureat.
Dragi elevi, concentrați-vă atenția asupra studiului și fiți responsabili!
Pentru a ne putea revedea sănătoși, aveți grijă de voi și de cei din jurul vostru, respectați cu strictețe regulile de igienă, păstrați distanța fizică și evitați locurile aglomerate!
Avem speranța că totul va fi bine!”, au declarat reprezentanții Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Când vor intra în circulație autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]
28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe
Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]
27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână
Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]









