MEMORIA ISTORIEI: 65 de ani de la abdicarea Regelui Mihai (30 decembrie 1947 – 30 decembrie 2012)

Ziua de 30 decembrie are o semnificație istorică importantă pentru România. La această dată, în anul 1947, a avut loc abolirea monarhiei în România. Astfel, astăzi se împlinesc 65 de ani de când Regele Mihai a fost obligat să abdice şi să părăsească ţara.

În noiembrie 1947, M.S Regele Mihai și Regina-Mamă Elena au plecat la Londra, pentru a participa la nunta principesei Elisabeta (actuala regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii), cu Principele Philip. Liderii comuniști români se așteptau ca Regele să nu se mai întoarcă în țară. Deși era conștient de situația în care se afla România, aflată sub presiunea venită de la Moscova, Regele Mihai a hotărât să se întoarcă, asumându-și riscurile acestui gest. Regele și mama sa au revenit în România în 21 decembrie și Craciunul l-au petrecut la Sinaia. În 30 decembrie Regele a fost chemat de urgență la București. La Palatul Elisabeta liniile telefonice fuseseră dezactivate iar sentinelele din Corpul de Gardă fuseseră dezarmate și înlocuite cu gărzi din ”Divizia Tudor Vladimirescu” fidele comuniștilor. În plus, Palatul se afla în bătaia unei baterii de artilerie care ar fi tras dacă ar fi primit ordin de la comuniști.

ELIT

La Palat, Regele și Regina Mamă Elena l-au primit în audiență pe prim-ministrul Petru Groza, care era însoțit de secretarul general al PCR, Gheorghe Gheorghiu Dej. Cei doi i-au cerut Regelui să abdice, în numele ”democratizării și modernizării” țării, iar când acesta le-a spus că poporul nu era în favoarea instaurării republicii, cei doi demnitari au trecut la acuze și amenințări. Pentru a contracara opziția legitimă a Regelui față de actul de abdicare (un document fals în forma și fondul lui), și apelul Regelui la legalitate și la voința poporului, comuniștii au recurs la șantaj, amenințând că, în cazul în care Regele nu ar fi semnat abdicarea, ar fi executat peste 1.000 de studenți anticomuniști care se aflau în arest.

Comuniștii știau că, dacă regele era pregătit să-și asume orice deznodământ, chiar unul tragic, în privința propriei persoane, nu ar fi putut niciodată accepta ca sute de tineri să moară din cauza sa. Asta l-a determinat să semneze actul de abdicare. După ce Petru Groza s-a văzut în posesia decretului semnat (foto) i-a arătat Regelui pistolul pe care îl avea în buzunar.

La 3 ianuarie 1948, Mihai I părăsește România luând drumul exilului. Se întoarce și se stabilește în țară după Decembrie 1989.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Declarația pe propria răspundere pentru părinți va fi ELIMINATĂ. Anunțul ministrului Educației despre începerea școlii

Conform ultimelor informații, declarația pe propria răspundere pentru părinți va fi eliminată din normele pentru începerea școlii, anunță ministrul Educației… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mai mult de jumătate dintre părinții din România vor ore FIZICE pentru copii lor. Câți dintre ei își doresc învățământ online

Mai mult de jumătate (55%) dintre părinții elevilor români doresc revenirea la cursurile față în față, acordând cel mai crescut… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Pe 10 septembrie, școlile vor propune SCENARIILE pentru fiecare unitate. Declarația pe propria răspundere pentru părinți NU va mai exista

Începând din data de 7 septembrie Institutul Național de Sănătate publică va face publică evaluarea fiecărei unități administrativ teritoriale, a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Optsprezece elevi din Teiuș cu rezultate deosebite au fost felicitați și premiați cu stimulente financiare

Astăzi, optsprezece elevi din Teiuș cu rezultate deosebite au fost felicitați și premiați cu stimulente financiare. Într-un mesaj postat pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Vineri, 8 martie: Concert al elevilor olimpici de la Liceul de muzică şi Arte Plastice „Regina Maria” din Alba Iulia, la Museikon

Clubul Lions Alba Iulia şi Liceul de muzică şi Arte Plastice „Regina Maria” vă invită vineri, 8 martie, începând cu… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VAMAFEST – primul festival digital al unei trupe din România

VAMA, una din cele mai iubite trupe pop-rock din România, va susține primul festival digital din România – un maraton… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Copiii de la grădiniță, până la 5 ani, NU vor purta mască. Anunțul ministrului Educației

“Din 10 septembrie, Consiliile de Administrație ale școlilor vor prezenta comitetelor județene, Direcțiilor de Sănătate Publică (DSP-urilor) și Inspectoratului școlar… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

11 Comentarii

gelu 30 decembrie 2012 at 15:16

de 65 de ani traim in aceasta mizerie cu toate guvernele marioneta hranite de marile puteri, fara identitate suntem mai usor de manipulate.
de sarbatorile crestine suntem bombardati cu calendare ‘ortodoxe gay’,crime si violuri ca sa nu avem timp de mediat la viata asta.
curaj turma mica!

lenucu 30 decembrie 2012 at 17:07

de la daci incoace, istoria a aratat ca romanii au fost fraierii tuturor. Sub orice regim, oamenii de rand au fost fie sclavi la straini, fie au dus-o rau si aproape ca sclavii sub proprii conducatori!
in rest, povesti pentru fraieri!

parerea mea 30 decembrie 2012 at 22:06

iara faceti dintr-un criminal de razboi, erou ? Asta e un nenorocit de om, colectiona masini in timp lumea murea de foame. Pentru toate crimele care s-au intamplat atat in regimul fascist cat si in cel comunist, singurul responsabil, singurul care semna pe hartii si decrete era gunoiul asta. A plecat fiindca lumea nu il mai suporta, il scuipa lumea pe strada in anii aceia, de aia a plecat. Despre ce „sute de tineri” vorbiti ? Problema e ca a plecat cu valori care astazi ar fi insemnat 100 de milioane de $ si acuma a revenit si a primit castele si terenuri (5 castele si 40.000 ha de pamant + alte 30 de proprietati). Apropo, daca autorul articolului e asa mare monarhist, il intreb ceva simplu. De ce, 2 masini de teren americane capturata de Armata Romana in timpul celui de-al doilea razboi mondial, sunt acuma in proprietatea aluia pe care il vreti stapan ?

aabb 30 decembrie 2012 at 22:29

ia-ti medicamentele………ai febra

VLAD TEPES 31 decembrie 2012 at 11:55

Si aste-as nimic!!!Pai,articolul este prezentat intr-o lumina,ca si cind,ar trebuii ,sa ne fie mila…sau cum?Dar ducase-n mortii mamii,lui de unde a venit!Ca se trage,din neam de curvari(carol2)si nemernici,care numai au supt,din trupul tarii.Pai ce,a facut el,cu sudoarea fruntii castele si palate…Mai mult,este murdar pe miini(si acum,i se vede)de singele,MARESALULUI ANTONESCU,UN MARE EROU NATIONAL.Pe linga asta,odata cu,condamnarea MARESALULUI,au fost dusi prizonieri in Siberia,FLOAREA ARMATEI ROMANE,asta insemnind,peste 150mii de soldati,subofiteri si ofiteri.Pai,aia il iarta???Oricum,revolta studentilor,tot din ordinul lui,a fost innabusita in singe..Si-a maritat,pe STEARPA de fiica-sa,cu un actor amarit,divortat si betiv.Apai „alteta regala,du-te draku,cu tot neamul matii!Deci nu veni tu,bai monarhule,sa ne dai noua lectii de istorie!Ca tu,nu ai indurat aici,prigoana comunista si ai mincat salam cu soia.LECTII DE PATRIOTISM,ROMANISM SI ISTORIE,ITI DAM NOI POPORUL ROMAN,DACA VREI GUNOIULEEEE.Iar celor,care sint nostalgicii monarhismului,le pun aceeasi intrebare ca si nostalgicilor comunismului…VA ERA MAI BINE IN VREMEA REGELUI(comunismului)???=nu cred…Nici acum…dar nici atunci.Ca,a muncit poporul asta amarit,sa-i tina pe toti viermii si trintorii,in spate.Si cu unirea..Ca oricum se facea,nu sa ia acum laurii,Ferdinand si mai stiu eu cine…UN LUCRU SA FIE CLAR….PTR TOATE,BUNE SI RELE,DIN ISTORIA NOASTRA,POPORUL ARE TOATE LAUDELE(PROBABIL SI CRITICILE).N-U O-P-O-R-T-U-N-I-S-T-I-I-I…!!!

VLAD TEPES 31 decembrie 2012 at 11:57

Intr-un cuvint,UN GUNOI DE OM…

ioan 1 ianuarie 2013 at 10:55

Doamne , iartai ca nu stiu ce zic!!………..banuiesc ca nu ati lipst la nici o sedinta de partid ,va culcati cu carnetul de partid si visati inca ,,omul nou „.
DUMNEZEU e mare si IARTA !

gogu 1 ianuarie 2013 at 11:18

Istoria o scriu invingatorii sau cei in viata si vedem din vremurile traite de noi cum se minte si se manipuleaza,un exemplu este Revolutia din 1989 pe care am trait-o si despre care nici dupa 23 de ani nu stim toate dedesubturile,a fost lovitura de palat,a fost intradevar revolutie,au fost „agenturile” ?…asa ca in 30 decembrie 1947 nu stim cu adevarat ce s-a intamplat,nu avem pe masa toate „manariile” si asa zisele negocieri,iar actorii care au participat si inca sunt in viata,nu prea au dat multe detalii,oricum ceva putred a fost si nu era Danemarca.

gelu 1 ianuarie 2013 at 11:21

bolsevicii au fost si raman niste cozi de topor care vor distrugerea Romaniei mormal ca-l injura pe Majestatea Sa Regele
MRU a stat cateva luni si a resusit sa faca numai mizerii. a privatizat pe sustache serviciul PRIORIPOST de la Posta Romana.
Dar nici cu SRI-serviciul antiromanesc de informatii nu mi-e rusine sau cu angajatii postei care au tacut malc sau cu opozitia lasa care avea aceste informatii.
cateodata am impresia ca sunt inconjurat doar de lasi si hoti.

PRO -COMUNISM 1 ianuarie 2013 at 13:00

Am luat datele din 2011 de pe C.I.A factbook – si avem asa – Romania 186 miliarde/ World – 69 triliarde = Romania are P.I.B de 0,17% din P.I.B-ul global. In 1987, conform economywatch Romania are P.I.B de 57 miliarde/ World – 16 triliarde = Romania are P.I.B de 0,3% din P.I.B-ul global. Anul 1980 (MARE ATENTIE AICI) – conform economywatch Romania are P.I.B DE 45 MILIARDE/WORLD – 10 TRILIARDE = ROMANIA ARE P.I.B DE 2,5% DIN P.I.B-ul global. Ca idee – pe datele CIA FACTBOOK 2011 – CANADA ARE 1,7 TRILIARDE/ WORLD – 69 TRILIARDE – CANADA 2,5% DIN P.I.B-UL GLOBAL. (Germania ar avea 5%) Nu am gasit date, dar pun pariu in ca 1976 (Deci inainte de cutremur), Romania avea 3-4% din P.I.B-ul global. DECI – IREAL ! ((( COMENTARIUL ASTA ERA PENTRU UN ARTICOL DIN ALT ZIAR, DAR NU POT SA NU IL PUN SI AICI)))) Sunteti toti manipulati si spalati pe creier. Stati ca prostii, 10 milioane de oameni sa va uitati 5 ore la Romanii au Talent si veniti voi sa va dati cu parerea despre comunism ? Comunismul a fost cea mai buna perioada din istoria Romaniei, epoca de aur, cel putin pana in 1982-1984.

ION 3 ianuarie 2013 at 12:47

da maI NENOROCITILOR DE COMUNISTI ORDINARI, A FOST BINE PE TIMPUL REGALITATII, IN 1938 ROMANIA ATINSESE VARFUL DE LANCE PENTRUCARE COMUNISTII SE RAOPRTAU TOT TIMPUL LA ACEL MOMENT PE CARE NU AU AJUNS SA-L REALIZEZE SI NICI NUM AVEAU CUM,LEUL ROMANESC BATEA LA CUR FRANCUL FRANCEZ ERA CEA MAI PUTERNICA MONEDA IN EUROPA DUPA LIRA STELINA, ASTEA NU VAU IN VATAT COMUNISTII SI CA TARA NOSTRA IN ACEL MOMENT ERA A TREIA IN LUME LA PETROL DUPA SUA SI VENEZULA, IMI ADUC AMINTE CUM A PLECAT REGELE DIN TARA IN DATA DE 3 IANUARIE, ERAM IN GARA IN ARAD SI ERAU OAMENI CAT VEDEAI CU OCHII CU DRAPELE TRICOLORE SI SPUNEAU CA VINE REGELE SI A INTRAT TRENUL IN GARA. ATENTIE VAGONUL REGAL ERA AL DOIELA DELA LOCOMOTIVA SI LA FIECARE USA ERA CATE UN STRAJER, ATUNCI L-AM VAZUT DE APROAPE PE REGE, GEAMURILE ERAU INCHISE SI FACEA CU MANA ALTURI DE MAMA ELANA IN SPATELE VAGONULUI REGAL MAI ERAU ALTE VAGOANE CARE ERAU PENTRU CALATORII PRIVATI,ERA EXPRESUL DE VIEN SI PARIS SI VOI NENEOROCITII DE COMUNISTI ATI INBOLNAVIT LUMEA CATE3 BOGATII A LUAT CU EL MIAHI CE APUTUT SA IA INTRUN SINGUR VAGON,AM CERUTDE MULTE ORI SA ARATE LUMII PLECAREA LUI MIHAI DI TARA SI TRENUL CU CARE A PLECAT DECE NU-L ARATA PENTRU-CA NU SE POTRIVESTE CU ISTORIA MESCHINA A COMUNISTILOR,DUPA REVOLUTIE TREBUIA SA ADUNE TOATE GUNOAIELE COMUNISTE SI EXECUTATE ASA CUM EI AUEXECUTAT FARA PROCESE SUTE DE MI DE OAMENI CU SCOALA FLOAREA INTELECTALITATII ROMANESTI, DAR L-AU AVUT PE TIGANUL DE ILIESCU, STITI CA MAMA LUI FACE PARTE DIN FAMILIA CIOABA LUCRU RECUNOSCUT LA TELEVIZOR DE CIOABA DELA SIBIU CARE A TINUT IN FUNCTIE TOTI FOSTII ACTIVISTI SI SECURISTI SI UITE UNDE AU DUS TARA. NENOROCITILOR, ZLATARI DE COMUNISTI ORDINARI.