Curier Județean

Memorandum între Organizația Femeilor Liberale și Fundația pentru Libertate “Friedrich Naumann” semnat la Alba Iulia

Bogdan Presecan

Publicat

în

În cea de a doua zi a training-ului cu tema ,,Comunicarea valorilor liberale către societatea civilă şi electorat”, organizat de OFL Alba în acest weekend la Hotel Cetate din Alba Iulia, liberalele din Ardeal s-au mai pregătit puțin pentru luptele politice care așteaptă PNL.

Evenimentul face parte dintr-un amplu program de pregătire politică al femeilor liberale şi  este realizat cu sprijinul Fundaţiei “Friedrich Naumann”, organizație mondială care promovează o implicare mai puternică a cetățenilor în activitatea politică la nivel local și în dezvoltarea unei noi culturi politice și civice, orientată spre valorile europene.

Momentul cel mai important al zilei a fost semnarea unui Memorandum între Organizația Femeilor Liberale și Fundația pentru Libertate “Friedrich Naumann”, reprezentate de Lucia Varga – președinta OFL, respectiv Elisabeta Tsvetkova – coordonatorul proiectului în România și Republica Moldova.

Documentul prevede ca fundația mondială, al cărui obiectiv este consolidarea partidelor liberale, consolidarea democrației și dezvoltarea economiei de piață, să continue sprijinirea logistică și financiară a OFL România în ceea ce privește alte două seminarii similare cu cel de la Alba Iulia și care urmează să fie organizate în acest an, în Muntenia, respectiv Moldova.

Elisabeta Tsvetkova, specialistă în științele cercetării păcii, a declarat cu această ocazie că prin acest parteneriat  Fundația pentru Libertate “Friedrich Naumann” își doreșete continuarea promovării femeilor liberale și dezvoltarea relațiilor dintre acestea și alte organizații similare din Uniunea Europeană.

Organizatorul seminarului, președinta OFL Alba –  Elena Ignat, s-a declarat mulțumită în legătură cu modul în care s-a desfășurat evenimentul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale

Ioana Oprean

Publicat

în

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a prezidat joi, 25 iunie 2026, ședința Colegiului Prefectural, în cadrul căreia au fost analizate activitatea și rezultatele înregistrate de instituțiile cu atribuții în domeniul protecției mediului, administrării fondului forestier și formării profesionale a […]

Citește mai mult

Curier Județean

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură” Avocata STP,  Liliana Jurj, a oferit primele declarații după ce Societatea de Transport Public Alba Iulia a câștigat prima bătălie în războiul cu administrația locală. Instituția are conturile blocate și este executată silit pentru suma […]

Citește mai mult